KOLEO PKP SKM

70 lat Elektrycznej Kolei Aglomeracyjnej na Pomorzu.

20 LAT SPÓŁKI PKP SKM W TRÓJMIEŚCIE

Koleją po Pomorzu 

W niedzielę, 4 marca 1951 roku pierwsze pociągi elektryczne wyruszyły z Gdańska Głównego do Nowego Portu.  W tym roku obchodzimy więc 70-lecie aglomeracyjnej kolei elektrycznej w Trójmieście. Obecnie aglomerację obsługują pociągi PKP Szybkiej Kolei Miejskiej. Bilety na przejazdy skm-kami kupicie także w KOLEO. 

PKP SKM – jak to się zaczęło

Spółka PKP Szybka Kolej Miejska  rozpoczęła działalność dnia 1 lipca 2001 r., ale żółto – niebieskie pociągi wożą pasażerów  po Trójmieście już od lat 50-ych ubiegłego stulecia.  Zapewne wielu zaskoczy fakt, że to nie linia  z Gdańska do Gdyni była pierwszym elektrycznym  połączeniem aglomeracyjnym w Trójmieście.  Pierwsze  pociągi elektryczne wyruszyły z Gdańska Głównego do…Nowego Portu. 

Było to 4 marca 1951 roku. Połączenie na odcinku Gdańsk Główny – Sopot, przedłużone później do Gdyni, zostało uruchomione rok później, tj. 2 stycznia 1952 r.

Przez  pierwszych 20 lat na trójmiejskie torowiska wyjeżdżały  pojazdy serii EW90, zwane modrakami. Pociągi te przed II Wojną Światową obsługiwały berlińską kolej naziemną S-Bahn, która dla Berlina  jest tym samym co SKM dla Trójmiasta.

Trzeba pamiętać, że w latach 50-ych ubiegłego stulecia szczytem transportowych marzeń  przeciętnego Polaka był rower. Nic więc dziwnego, że  żółto – niebieskie pociągi,  które umożliwiały bardzo sprawne poruszanie się po Trójmieście, szybko podbiły serca mieszkańców naszej aglomeracji. Już pod koniec lat 50-tych ubiegłego stulecia „kolejkami” rocznie jeździło  ponad 50 mln pasażerów, a  w latach 70-tych  już ponad 100 mln!

PKP SKM transportowym kręgosłupem aglomeracji trójmiejskiej

Pociągi PKP SKM obsługują aglomerację trójmiejską i  część województwa pomorskiego. Kursują na trasie: Gdańsk Śródmieście – Wejherowo – Lębork oraz po liniach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Polskich Linii Kolejowych, łącząc Trójmiasto z Kartuzami i Kościerzyną

W dni powszednie trójmiejska Szybka Kolej Miejska uruchamia ok.300 pociągów, którymi przed pandemią w ciągu doby podróżowało ok. 116 tys. osób. 

Spółka rozwija i promuje mobilne kanały sprzedaży biletów. Dziś można je kupić m.in także w KOLEO.

Tabor PKP SKM

PKP SKM zarządza też linią kolejową

Tak, tak! O tym, że PKP SKM jest przewoźnikiem mieszkańcy Pomorza i licznie odwiedzający nasz region goście wiedzą doskonale,  ale zapewne niewielu  z nich wie, że  spółka zarządza też linią kolejową nr 250, rozpoczynającą się w Gdańsku Śródmieściu, a kończącą się na przystanku Rumia Janowo. Na niemal 33-kilometrowym odcinku znajduje się 8 stacji i 14 przystanków. 

Jeszcze w tym roku PKP SKM zamierza  rozpocząć modernizację na kolejnych 3 przystankach:  Gdynia Leszczynki, Gdynia Grabówek  i   Gdańsk Przymorze -Uniwersytet oraz stacji Gdynia Orłowo. Niebawem spółka  rozpocznie się też kolejną dużą inwestycję  – w lutym tego roku podpisała  umowę z wykonawcą, który ma m.in. odrestaurować i zmodernizować budynek Dworca Podmiejskiego w Gdyni oraz wybudować w nim centrum monitoringu i zarządzania informacją pasażerską na linii PKP SKM oraz zmodernizować peron na tej stacji.Także w tym roku PKP SKM zamierza zabudować na odcinku Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Oliwa samoczynną, dwukierunkową blokadę liniową. Docelowo zostanie ona zabudowana na całym odcinku Gdańsk – Gdynia Główna.  Taka blokada poprawia bezpieczeństwo prowadzenia ruchu pociągów, poprawia przepustowość linii kolejowej, a także usprawnia proces prowadzenia ruchu pociągów