20 LAT SPÓŁKI PKP SKM W TRÓJMIEŚCIE
Koleją po Pomorzu
W niedzielę, 4 marca 1951 roku pierwsze pociągi elektryczne wyruszyły z Gdańska Głównego do Nowego Portu. W tym roku obchodzimy więc 70-lecie aglomeracyjnej kolei elektrycznej w Trójmieście. Obecnie aglomerację obsługują pociągi PKP Szybkiej Kolei Miejskiej. Bilety na przejazdy skm-kami kupicie także w KOLEO.
PKP SKM – jak to się zaczęło
Spółka PKP Szybka Kolej Miejska rozpoczęła działalność dnia 1 lipca 2001 r., ale żółto – niebieskie pociągi wożą pasażerów po Trójmieście już od lat 50-ych ubiegłego stulecia. Zapewne wielu zaskoczy fakt, że to nie linia z Gdańska do Gdyni była pierwszym elektrycznym połączeniem aglomeracyjnym w Trójmieście. Pierwsze pociągi elektryczne wyruszyły z Gdańska Głównego do…Nowego Portu.
Było to 4 marca 1951 roku. Połączenie na odcinku Gdańsk Główny – Sopot, przedłużone później do Gdyni, zostało uruchomione rok później, tj. 2 stycznia 1952 r.
Przez pierwszych 20 lat na trójmiejskie torowiska wyjeżdżały pojazdy serii EW90, zwane modrakami. Pociągi te przed II Wojną Światową obsługiwały berlińską kolej naziemną S-Bahn, która dla Berlina jest tym samym co SKM dla Trójmiasta.
Trzeba pamiętać, że w latach 50-ych ubiegłego stulecia szczytem transportowych marzeń przeciętnego Polaka był rower. Nic więc dziwnego, że żółto – niebieskie pociągi, które umożliwiały bardzo sprawne poruszanie się po Trójmieście, szybko podbiły serca mieszkańców naszej aglomeracji. Już pod koniec lat 50-tych ubiegłego stulecia „kolejkami” rocznie jeździło ponad 50 mln pasażerów, a w latach 70-tych już ponad 100 mln!
PKP SKM transportowym kręgosłupem aglomeracji trójmiejskiej
Pociągi PKP SKM obsługują aglomerację trójmiejską i część województwa pomorskiego. Kursują na trasie: Gdańsk Śródmieście – Wejherowo – Lębork oraz po liniach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej i Polskich Linii Kolejowych, łącząc Trójmiasto z Kartuzami i Kościerzyną.
W dni powszednie trójmiejska Szybka Kolej Miejska uruchamia ok.300 pociągów, którymi przed pandemią w ciągu doby podróżowało ok. 116 tys. osób.
Spółka rozwija i promuje mobilne kanały sprzedaży biletów. Dziś można je kupić m.in także w KOLEO.
PKP SKM zarządza też linią kolejową
Tak, tak! O tym, że PKP SKM jest przewoźnikiem mieszkańcy Pomorza i licznie odwiedzający nasz region goście wiedzą doskonale, ale zapewne niewielu z nich wie, że spółka zarządza też linią kolejową nr 250, rozpoczynającą się w Gdańsku Śródmieściu, a kończącą się na przystanku Rumia Janowo. Na niemal 33-kilometrowym odcinku znajduje się 8 stacji i 14 przystanków.
Jeszcze w tym roku PKP SKM zamierza rozpocząć modernizację na kolejnych 3 przystankach: Gdynia Leszczynki, Gdynia Grabówek i Gdańsk Przymorze -Uniwersytet oraz stacji Gdynia Orłowo. Niebawem spółka rozpocznie się też kolejną dużą inwestycję – w lutym tego roku podpisała umowę z wykonawcą, który ma m.in. odrestaurować i zmodernizować budynek Dworca Podmiejskiego w Gdyni oraz wybudować w nim centrum monitoringu i zarządzania informacją pasażerską na linii PKP SKM oraz zmodernizować peron na tej stacji.Także w tym roku PKP SKM zamierza zabudować na odcinku Gdańsk Wrzeszcz – Gdańsk Oliwa samoczynną, dwukierunkową blokadę liniową. Docelowo zostanie ona zabudowana na całym odcinku Gdańsk – Gdynia Główna. Taka blokada poprawia bezpieczeństwo prowadzenia ruchu pociągów, poprawia przepustowość linii kolejowej, a także usprawnia proces prowadzenia ruchu pociągów