łódzka kolej aglomeracyjna - wnętrze

Jak podróżować pociągiem z dzieckiem?

Chcesz podróżować pociągiem ze swoim dzieckiem? Zastanawiasz się nad tym, ale do końca nie wiesz czego się spodziewać? W tym artykule znajdziesz odpowiedzi na najważniejsze pytania – jakie zniżki na pociąg mają dzieci? Ile lat może mieć Twoje dziecko by jechać pociągiem bezpłatnie? Jak są wyposażone pociągi i przedziały dla rodziców z dziećmi?

Wbrew pozorom podróżowanie pociągiem z małym pasażerem nie musi być wcale takie trudne, a w przeciwieństwie do podróży np. samochodem, będziesz mieć możliwość pełnego skoncentrowania się na swoim dziecku. Zabawy i gry? Proszę bardzo – tylko po cichu 😉 Długa podróż, wymagająca rozprostowania kości? Śmiało, wagony są długie! I najważniejsze – pamiętaj, że dzieciom przysługują specjalne ulgi w cenach biletów, a opiekunowie mogą liczyć na wydzielone miejsca dla siebie i dla dzieci.

Specjalne miejsce w pociągu dla Ciebie i dziecka

Każda osoba podróżująca z dzieckiem w wieku do lat 6 ma prawo do siedzącego miejsca w pociągu dla siebie i dla swojego podopiecznego.  W przypadku pociągów regionalnych bez przedziałów, np. Kolei Mazowieckich albo POLREGIO, jest to kilka miejsc oznaczonych nalepką albo tabliczką. Jeśli jedziesz pociągiem PKP Intercity, będzie to oddzielny przedział. Może to być przedział sześcioosobowy albo ośmioosobowy, a w przypadku pociągów Pendolino są to trzy przedziały czteroosobowe w każdym składzie. Pamiętaj, zawsze możesz poprosić konduktora, żeby pokazał Ci gdzie jest taki przedział.

Jako jedyna kolej regionalna w Polsce, specjalnie przystosowane strefy dla dzieci ma w kilku swoich  pociągach POLREGIO. W nowych składach spalinowych Link, jeżdżących do końca wakacji na trasie Chojnice – Tczew, Chojnice – Szczecinek, a po zakończeniu sezonu wakacyjnego na trasach Gdynia – Hel i Chojnice – Trójmiasto są cztery specjalne miejsca dla maluchów, gdzie jest duży stolik, na którym wygodnie rozłożysz np. kolorowanki. Są też siedzenia i okna ozdobione zabawkowymi pociągami. Pociągi tego typu jeżdżą także na trasach na Warmii i Mazurach: Olsztyn –Szczytno –  Szymany Lotnisko, Olsztyn – Braniewo, a także w Łódzkim: Łódź – Opoczno.

Wydzielone miejsca dla dzieci w najnowszych pociągach POLREGIO

Również w pociągach PKP Intercity (choć nieregularnie) pojawia się specjalny wagon z placem zabaw i miejscami dla opiekunów. W poprzednich latach można było pojechać nim na trasie Warszawa – Gdynia i Warszawa – Zakopane. W tym roku, jak wynika  z moich informacji, wagon nie jeździ. Trochę szkoda.

Przewóz wózków dla dzieci

Masz prawo do przewozu wózka dziecięcego w pociągu. Jest to bezpłatne pod warunkiem, że Twoje dziecko cyt. „podróżuje w tym wózku lub jest on złożony nad lub pod miejscem siedzącym”. Gdy wózek nie ma małego pasażera, jego przewóz jest traktowany przez kolejarzy jako ponadwymiarowy bagaż (czasem jest to bezpłatne, np. w pociągach Kolei Mazowieckich lub PKP SKM w Trójmieście). Opłata za przewóz pustego wózka zazwyczaj mieści się w przedziale 3 – 7 zł. Najdrożej jest w przypadku Warszawskiej Kolei Dojazdowej, gdzie trzeba dokupić dodatkowo normalny bilet, płacąc jak za osobę dorosłą.

Bezpłatne przejazdy dla dzieci

Dzieci do lat 4 są uprawnione do jazdy pociągiem za darmo. Jest jedna bardzo ważna zasada w takim przypadku – potrzebujesz bezpłatnego biletu, który zostanie sprawdzony podczas kontroli biletów. Konduktor może poprosić cię także o pokazanie dokumentu poświadczającego wiek dziecka – np. akt urodzenia lub książeczkę zdrowia. Jeśli kupujesz bilety w KOLEO to wystarczy, że dodając kolejnych pasażerów, dodasz swoje dziecko do listy. Pamiętaj żeby podać jego wiek, a wtedy system sam automatycznie obliczy całkowitą cenę i po zakończeniu transakcji dostaniesz bilet dla siebie oraz bezpłatny bilet dla dziecka. Jeśli wolisz stać w kolejce i zdecydujesz się na kupienie biletu w dworcowej kasie, to pamiętaj żeby wyraźnie zażądać biletu dla dziecka.

Masz 37% ulgi dla dzieci!

Gdy Twoje dziecko ukończy 4 lata, może korzystać z tańszych przejazdów koleją. Ulga w wysokości 37 procent przysługuje aż do 24 roku życia, do czasu ukończenia szkoły ponadpodstawowej lub ponadgimnazjalnej. Bardzo ważną zasadą jest posiadanie aktualnej i ważnej legitymacji szkolnej. W przeciwnym razie, za dziecko trzeba będzie zapłacić pełną cenę biletu. Ulgę w wysokości 37 procent na bilety kolejowe możesz uzyskać także mając Kartę Dużej Rodziny. Gdy kupujesz bilet w KOLEO  pamiętaj, żeby podczas dodawania kolejnego pasażera wybrać właściwą ulgę, a system sam wyliczy najlepszą cenę, uwzględniając inne ulgi.

Pociągi przyjazne dzieciom

W najnowszych pociągach, a wbrew pozorom jest ich już całkiem sporo, znajdziesz coś, co na pewno ułatwi Ci podróż z małym dzieckiem – przewijak.  Tylko w niektórych pociągach PKP Intercity jest to wyposażenie standardowe. Przewijak jest we wszystkich składach Pendolino, oznaczanych jak kategoria Expres InterCity Premium (EIP) oraz w wybranych, tańszych pociągach kategorii Intercity (IC). Jak to sprawdzić? Do połączeń IC, na przykład na trasie Warszawa – Olsztyn albo Warszawa – Bielsko-Biała, są używane nowe pociągi Dart lub Flirt. Jeśli taki pociąg jest w rozkładzie jazdy, to w szczegółowych informacjach wyświetlanych przez KOLEO zobaczysz specjalną ikonę oznaczającą możliwość skorzystania z przewijaka. (Uwaga: Musisz się jednak przygotować na to, że czasem  taki pociąg ze względów technicznych jest zastępowany przez przewoźnika zwykłymi wagonami o różnym standardzie wyposażenia). Tak wygląda wspomniane oznaczenie w KOLEO:

Tak w KOLEO oznaczony jest pociąg z przewijakiem

Jeśli planujesz podróż pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. We wszystkich pociągach tego przewoźnika, zawsze i bez wyjątku, w każdej toalecie znajdziesz przewijak.

Wszystkie pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej ŁKA są przyjazne najmłodszym pasażerom i są wyposażone w przewijaki dla dzieci.

Na przewijak możesz liczyć także w pociągach Intrregio na trasie Łódź – Warszawa. Podobną pewność, jeśli chodzi o tego typu udogodnienia, możesz także mieć, jeśli pojedziesz pociągiem POLREGIO na trasie Poznań – Szczecin i Szczecin – Świnonujście. Jest regułą, że są one obsługiwane przez nowe pociągi z dobrym wyposażeniem. Większość nowych pociągów regionalnych jest tak wyposażona ale nie ma na to reguły, a przewoźnicy nie zawsze przykładają pełną wagę do takich informacji.

Jak się przygotować do podróży z dzieckiem?

Ja znajduje co najmniej kilka powodów dla których warto spróbować podróży pociągiem z dzieckiem:

  • Prozaiczny: w każdym momencie możecie iść razem do ubikacji (ach, to szukanie miejsca na postój dla auta i odliczanie kilometrów do najbliższej stacji benzynowej!).
  • Rozrywkowy: bo możecie razem porysować, poczytać.
  • Drzemka? Proszę bardzo.
  • Wygoda: tu nie ma niezbyt wygodnego fotelika samochodowego.
  • Jeśli jedziesz pociągiem dalekobieżnym, możecie iść w każdej chwili do wagonu barowego żeby coś zjeść.

Kilka porad na koniec

W kwestii jedzenia – nie w każdym pociągu dalekobieżnym jest taki wagon. Jeśli wiesz, że będziesz jechać pociągiem TLK to pamiętaj o kanapkach lub czymś innym do jedzenia i oczywiście o czymś do picia. Bywa, że w pociągach innych kategorii, nawet tych droższych, nie ma wagonu barowego. Tak się może zdarzyć. Niemal jest pewne, że znajdziesz go Pendolino (czyli Expresie Intercity Premium – EIP, Epresie Intercity – EIC i w Intercity IC). W mniej sprzyjającym scenariuszu w pociągu dalekobieżnym może pojawić się wózek z kanapkami, słodyczami i napojami.

Jest jeszcze jedno, o czym warto pamiętać – środki czystości. Zapas dodatkowych chusteczek, także tych mokrych. Nie zapomnij o małym opakowaniu mydła bądź odpowiednim żelu antybakteryjnym/dezynfekującym i małym ręczniku, zwłaszcza gdy Twoje dziecko jest młodsze.

Przychodzi Ci do głowy jeszcze jakaś inna sprawa, dotycząca podróżowania pociągiem z dzieckiem? Pytaj! Chętnie pomogę albo coś wyjaśnię 🙂

Ostatnia aktualizacja artykułu nastąpiła