Od ilu lat istnieje kolej?

Chodzi o pierwsze pociągi wprawiane w ruch energią mechaniczną. Pojazdy poruszające się po czymś w rodzaju szyn ale ciągnięte, na przykład przez konie, znane były jeszcze średniowieczu. Kolejny temat historyczny na blogu KOLEO.

Blisko 200 lat historii kolei

W 2019 roku upływa 189 lat od startu pierwszej kolei. Jej ojczyzną oczywiście jest Wielka Brytania. Skoro tam się rozpoczęła rewolucja przemysłowa, więc i tam musiał pojawić się pierwszy prawdziwy pociąg. Wyjechał na tory w 1830 roku na trasę Liverpool – Manchester.  Ta kolej jeździła według rozkładu jazdy i w odróżnieniu od wcześniejszych nieco eksperymentalnych tras, na całej trasie używała parowozów.

Europa – rewolucja kolejowa

Co było dalej? Wystarczy popatrzeć na mapę by zrozumieć w jakim tempie kolej podbijała kontynent.

Najpierw Irlandia, potem kraje Beneluksu, Niemcy, a dalej już cała Europa w szybkim tempie pokrywała się siecią torów. Ostatnim państwem gdzie zaczęły jeździć pociągi była Albania – tam pierwsza kolej ruszyła niemal 90 lat po jej debiucie w Wielkiej Brytanii.

Polska – dwie daty

Mapa pokazuje kiedy ruszyła pierwsza kolej na obecnym terytorium jakiegoś kraju w Europie. W przypadku Polski jest to dwuznaczne. Pierwsza linia na terytorium naszego kraju ruszyła w 1842 roku między Wrocławiem i Oławą, które wówczas znajdowały się na terytorium Prus. Natomiast pierwszy pociąg na terenie Królestwa Polskiego, nie w pełni suwerennego ale zamieszkiwanego przez Polaków, ruszył trzy lata później na trasie z Warszawy do Grodziska Mazowieckiego.

Mimo upływu wkrótce dwustu lat, wynalazek kolei ma się świetnie i raczej będzie miał się równie świetnie w kolejnych latach. Wiele razy ogłaszano jej zmierzch ale na szczęście okazywało się to nieprawdą 🙂