Specjalne przedziały dla rodzin z dziećmi

Podróżowanie pociągiem całą rodziną jest o wiele prostsze, kiedy mamy do dyspozycji miejsca specjalnie przeznaczone dla rodzin z dziećmi.
Choć już od wielu lat ojcowie zostali zauważeni przez kolejarzy i wg przepisów kolejowych te specjalne miejsca funkcjonują jako „Miejsca dla opiekunów z dziećmi do lat 6„, nadal są one potocznie nazywane przedziałami „dla matki z dzieckiem” .
Można łatwo je rozpoznać dzięki specjalnemu oznakowaniu – piktogram rodzica z dzieckiem na kolanach.
Takie przedziały znajdziemy we wszystkich kategoriach pociągów PKP – od TLK poprzez IC, EIC i EIP (Pendolino). We wszystkich przypadkach mamy możliwość internetowej rezerwacji miejsca w takim specjalnym przedziale.

W systemie sprzedaży internetowej PKP Intercity wybór „Przedziału dla osoby z dzieckiem do lat 6” następuję po wyborze klasy, jako „Rodzaj miejsca”. Liczba tych miejsc jest jednak ograniczona, może się więc zdarzyć, że tych miejsc nie wystarczy dla wszystkich zainteresowanych.
Dlatego najlepiej kupować bilety z odpowiednim wyprzedzeniem, nawet 30 dni wcześniej.
Jaki bilet kupić?

Jeżeli posiadamy Kartę Dużej Rodziny mamy zapewnione 37% zniżki w każdym pociągu. Dodatkowo jeżeli przynajmniej dwie osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny pojadą razem w podróż pociągiem PKP Intercity to dostaną dodatkowy 30-procentowy rabat wg oferty „Duża rodzina„.
W PKP Intercity dla rodzin bez KDR najlepszy będzie Bilet Rodzinny. Dzięki niemu dorośli pasażerowie mogą liczyć na 30% zniżki od normalnej ceny biletu. Z kolei dzieci i młodzież do 16 lat wciąż mogą korzystać z przysługującej im ulgi „Dziecko/Uczeń” dającej 37% zniżki.
Maluchy do 4 roku życia podróżują za darmo, wcześniej jednak należy im pobrać tak zwany bilet zerowy ze zniżką 100% – ważne by mieć ze sobą dokument potwierdzający wiek dziecka.
Z Biletu Rodzinnego można skorzystać pod warunkiem, że wspólnie podróżować będzie od 2 do 5 osób, w tym co najmniej jedno dziecko do ukończenia 16 roku życia.
Warto wiedzieć, że Bilet Rodzinny nie łączy się z promocjami PROMO i SUPERPROMO, ale osoby korzystające z ulg ustawowych odbywających przejazd w ramach Biletu Rodzinnego nadal mają możliwość skorzystania z oferty WCZEŚNIEJ.
Jak przygotować się na podróż z dzieckiem?
Tyle w temacie tańszych biletów oraz specjalnych przedziałów. Jak jednak powinna wyglądać podróż z dzieckiem pod względem logistycznym?
Przygotowaliśmy listę punktów, na które warto zwrócić uwagę podczas planowania kolejowej wycieczki z dziećmi.
#1 Przewijanie 👶🏻🧻
Jeżeli jedziemy z maluchem, który wciąż nosi pieluszkę warto wybrać podroż pociągami EIP i IC. Tam w wybranych toaletach znajdziemy przewijaki dla niemowląt. Poza pieluszkami i mokrymi chusteczkami warto mieć przy sobie także pieluchę tetrową / podkład higieniczny, które położymy na przewijaku. Przy nieco starszym dziecku, które już nie nosi pieluchy, warto mieć ze sobą zapasową parę bielizny, na wypadek wszelkich niespodzianek.
#2 Wózek i bagaże 🧳
Jeżeli podróżujemy ze starszym dzieckiem warto pomyśleć o zabraniu jak najlżejszego i poręcznego wózka typu „parasolka”.
Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości (bo np. nasz maluch jest zbyt mały i podróżuje tylko w gondoli) nie ma co się martwić, w pociągu nie trzeba dopłacać za transport wózka.
Jeżeli macie dużo bagażu najlepiej skorzystać z usługi Bambetle+ i nie martwić się o transport bagażu z domu na dworzec.
#3 Jedzenie i picie 🍎🍇🍌
Musisz wyparzyć butelkę i nie wiesz, gdzie to zrobić?
W WARSIE masz prawo prosić o bezpłatny wrzątek i darmowe podgrzanie posiłku dla dziecka.
Jeżeli posiadasz Kartę Dużej Rodziny możesz liczyć dodatkowo na 20% zniżki na menu dziecięce i 10% zniżki na dania dla dorosłych.
Jednak nie samym obiadem żyje człowiek. Niezależnie od niego warto mieć przy sobie także ulubione przekąski dziecka. Najlepiej takie, które się nie kruszą, nie brudzą i łatwo dają się trzymać nawet w małej rączce. Winogrona, kawałki marchwi, jabłka, banany lub tradycyjne kanapki świetnie się tutaj sprawdzą.
Jak wiadomo w pociągu czasami lubi trochę zatrząść. Dlatego jeśli nasze dziecko wyrosło z butelki lepiej zaproponować mu kubek niekapek. Dzięki temu nawet nieplanowana wywrotka napoju nie skończy się katastrofą.
#4 Sposoby na nudę 🧸
Ulubiona książeczka, ukochana przytulanka lub ciekawy audiobook dla małych słuchaczy. Najmłodsi w podróży szybko się nudzą, dlatego dobrze jest mieć przy sobie umilacze czasu. Sprawdzi się wszystko, co dziecko lubi i co jest łatwe w transporcie. Dlatego klocki i duże pluszaki lepiej zostawić w domu. Doskonałe będą za to kolorowanki i bajki. Starsze dzieci z pewnością także chętnie zaangażują się w gry typu kalambury i wszelkiego rodzaju zgadywanki. Warto do tego wykorzystać krajobraz zmieniający się za oknem lub nazwy mijanych miejscowości. Warunek takich zabaw jest jeden – powinny być jak najcichsze, by nie przeszkadzać w podróży innym pasażerom.
#5 Typ miejsca do siedzenia 🚄
Jeżeli nie podróżujemy w przedziale dla rodzin z dziećmi warto wybrać miejsca przy rozkładanych stolikach.
Dzięki temu mali podróżnicy zyskają przestrzeń na swoje zabawki i inne aktywności.
Warto też zadbać, by mieć miejsce od strony korytarza. Dzięki temu wygodniej będzie wstawać, by towarzyszyć dziecku podczas zwiedzania pociągu lub wycieczek do toalety.
#6 Bagaże 🎒
Czy naprawdę potrzeba nam aż tylu bambetli – zabawek, ubranek i innych gadżetów?
Najlepiej stworzyć listę najpotrzebniejszych rzeczy i się jej trzymać. To bardzo ważne, bo niestety na wielu dworcach wciąż brakuje wygodnych wind lub ruchomych schodów. W takich miejscach podróż z dużą ilością bagaży i dodatkowo wózkiem może być naprawdę wyczerpująca. Dlatego zamiast walizek na kółkach mocno rekomendujemy wygodne i pojemne plecaki.
Warto zadbać też o poręczną (np. materiałową) torbę z rzeczami na samą podróż. Dobrze, by znalazły się w niej cieplejsza bluza lub sweterek dla dziecka. Klimatyzacja w pociągach potrafi być naprawdę mocna. Taka torba to także idealne miejsce na wszystkie ulubione zabawki i przekąski.
#7 Nastawienie ☀️
Dzieci kochają pociągi. Podróż pociągiem jest dla większości dzieci atrakcją samą w sobie. Nie zakładaj więc z góry, że tak jak w samochodzie podróż musi być stresująca i wyczerpująca. Przy odrobinie organizacji i małych przygotowaniach może to być świetnie spędzony czas dla całej rodziny.
W pociągu można bez przeszkód zwiedzać kolejne wagony, poznawać inne dzieci, podziwiać krajobrazy za oknem lub przypatrywać się pracy kolejarzy.
Jeżeli planujemy pierwszą dłuższą podróż z dzieckiem warto wcześniej odbyć podobną na krótszej trasie. To pozwoli przetestować wszystkie wcześniej zaproponowane rozwiązania. Jeżeli stresujemy się reakcją współpasażerów zawczasu możemy poprosić ich o wyrozumiałość. Wzajemny szacunek to podstawa udanej podróży. Udanej podróży!