Z Polski w słowackie Tatry – koleją!

Chociaż w Polsce mamy wiele pięknych pasm górskich i szlaków, warto czasem poszukać czegoś nowego i wybrać się zagranicę. Dobrym pomysłem na weekendowy wypad jest wycieczka w słowackie Tatry. To gwarancja pięknych widoków, zabytków, muzeów i innych atrakcji. Warte „zaliczenia” są także liczne kolejki linowe.

Dojazd w Tatry pociągiem

Regionálny Rýchlik Muszyna – Poprad-Tatry

Chociaż w tym momencie dojazd do miejscowości położonych w Wysokich Tatrach jest dość problematyczny, to w czasie ferii zimowych oraz w wakacje uruchamiany jest pociąg, łączący Muszynę i Poprad. Regionálny Rýchlik, kursujący dzięki współpracy Kolei Małopolskich oraz ZSSK (koleje słowackie), odjeżdża dwa razy dziennie w obydwu kierunkach i zapewnia wyjątkowo atrakcyjny czasowo oraz cenowo dojazd do najważniejszych miejscowości w regionie.

Skład, który sezonowo kursuje na trasie Muszyna – Poprad-Tatry // fot. Adehertogh (CC BY-SA 3.0)

Dojazd do Muszyny zapewniają z kolei pociągi POLREGIO, Kolei Małopolskich oraz PKP Intercity. Do Muszyny można dojechać między innymi z Nowego Sącza, Krakowa, Warszawy oraz Gdańska.

W Tatry klasą premium

Istnieje również możliwość skorzystania z usług przewoźnika Leo Express, który uruchamia pociągi relacji Praha hl.n. – Košice, zatrzymujące się na stacji Poprad-Tatry. Wystarczy dojechać jednym z pociągów łączących na przykład Warszawę z Pragą do Bohumína, a tam przesiąść się w pociąg LE. Podróż z Bohumína do Popradu trwa około 3 godzin. W trakcie podróży można skorzystać z licznych udogodnień, które oferują luksusowe pociągi Leo Express.

Elektryczny zespół trakcyjny Stadler Flirt przewoźnika Leo Express // fot. © Kuba Kisieliński

Inne opcje

Sezonowe połączenia transgraniczne uruchamiane są także przez POLREGIO. W okresie wakacyjnym, na trasie Rzeszów Główny – Medzilaborce oraz Sanok – Medzilaborce kursują pociągi weekendowe osobowe Wojak Szwejk, obsługiwane autobusami szynowymi.

Kolejną opcją jest wybranie pociągów Kolei Śląskich i dojazd do stacji Skalite. Oprócz tego, istnieje możliwość podróży pociągiem TLK Rozewie, dzięki któremu dojedziemy z wielu największych miast w Polsce aż do Żyliny.

Jak spędzić czas w słowackich Tatrach?

Tatrzańskie Koleje Elektryczne

Obowiązkowym punktem na liście miłośnika kolei, odwiedzającego słowackie Tatry, powinna być popularna električka. Pociągi Tatrzańskich Kolei Elektrycznych kursują ze stacji Poprad-Tatry i pozwalają na dojazd do Szczyrbskiego Jeziora, Starego Smokowca oraz Tatrzańskiej Łomnicy w Tatrach Wysokich.

Električka na tle Tatr // fot. © Maciej Filip Kacprzak

Tatrzańskie jaskinie

W Tatrzańskim Parku Narodowym znajduje się wiele niesamowitych jaskiń oraz studni krasowych, z których wiele jest ogólnodostępnych dla zwiedzających. Do najciekawszych jaskiń należą m.in. Jaskinia Ważecka, Jaskinia Bielska oraz Jaskinia Staniszowska.

Jaskinia Ważecka // fot. Govisity.com (CC BY 2.0)

Aquacity Poprad

Aquacity Poprad to duży park wodny z 13 zewnętrznym i wewnętrznym basenami, wieloma zjeżdżalniami oraz atrakcjami wodnymi. To idealny pomysł na spędzenie czasu z całą rodziną, także zimą!

Park wodny Aquacity

Kolejki linowe w Tatrach

Chociaż przejazdy kolejkami linowymi na Słowacji nie należą do najtańszych, warto choć raz skorzystać z ich usług. Szczególnie polecamy niedawno otwartą kolejkę krzesełkową Spálená – Roháče, za przejazd którą zapłacimy 9€.