Rower w pociągu? Jeśli chcesz zobaczyć coś ciekawego trochę dalej od domu, to weź rower i wsiądź do pociągu. W tym artykule dowiesz się, jak podróżować pociągiem z rowerem.

W zależności od pociągu i przewoźnika, którego wybierzesz, musisz pamiętać, że zasady przewozu roweru są różne. Opłata zazwyczaj wynosi kilka złotych. Są jednak wyjątki – w niektórych pociągach jest to darmowe. Zazwyczaj obowiązuje zasada „jeden pasażer – jeden rower”, ale to chyba jest dość oczywiste. Przewoźnicy w regulaminach piszą też, gdzie rowery mają być przewożone – zazwyczaj są to wydzielone miejsca – lub wymagają, żeby jednoślady nie przeszkadzały innym podróżnym.

Bilet na rower zawsze możesz kupić w KOLEO – system podczas sprzedaży zawsze o to zapyta (podobnie jak o psa czy dodatkowy bagaż).

Uwaga: zwróć uwagę, czy na pewno połączenie pociągiem nie zostało zastąpione autobusem, czasem tak się dzieje np. z powodu prac remontowych na torach. Możesz to łatwo sprawdzić w rozkładzie jazdy. Jeśli zamiast pociągu zostanie podstawiony autobus, to jest prawie pewne, że obsługa odmówi przewozu roweru.

Różne ceny. Bezpłatnie, ale i prawie za 10 zł

Arriva RP

Przewoźnik jeżdżący po torach województwa kujawsko-pomorskiego pobiera opłatę 5,5 zł za przewóz roweru. Możesz go przewieźć w specjalnym przedziale, znajdującym się w przedsionku na końcu lub początku pociągu. W okresie wiosenno-letnim we wszystkie soboty i niedziele, od 29 kwietnia do 1 października 2017 roku, a także dodatkowo w trakcie obowiązywania długich weekendów, za przewóz roweru we wszystkich regionalnych pociągach Arriva RP pasażerowie płacą jedynie 1 zł.

Za przewóz roweru w pociągu Arriva zapłacisz tylko 1 zł

POLREGIO

W KOLEO możesz kupić bilet na przewóz rowerów we wszystkich pociągach Polregio. Każdy może zabrać ze sobą do pociągu jeden rower i przewieźć go za 7 zł bez względu na długość podróży. W pociągach Polregio są specjalne miejsca do transportu rowerów, a jeśli jedziesz pociągiem starszego typu, to możesz go wstawić do przedsionku pierwszego lub ostatniego wagonu. To miejsce często jest oznaczone jako przedział dla podróżnych z większym bagażem.

PKP Intercity

W pociągach PKP Intercity opłata za przewóz rowerów jest zawsze taka sama i wynosi 9,10 zł, niezależnie od długości trasy. Jeśli nie udało Ci się kupić wcześniej biletu na rower – zgłoś to przed rozpoczęciem podróży, czyli jeszcze przed wejściem lub chwilę po wejściu do pociągu. Bilet na rower możesz kupić w kasie lub na stronie internetowej przewoźnika. Ale jest jeden wyjątek. Jeśli jedziesz Pendolino, to bilet na jednoślad kupisz tylko w kasie.

W pociągach PKP Intercity obowiązują ścisłe zasady, gdzie powinno umieszczać się przewożone rowery: są to specjalne wagony, a jeśli ich nie ma – przedsionki pierwszego lub ostatniego wagonu. W pociągach składających się tylko z wagonów kuszetek lub sypialnych nie można przewozić rowerów.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna – ŁKA

W pociągach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej przewóz rowerów jest bezpłatny. Jeśli masz ważny bilet, to możesz zabrać ze sobą do pociągu jeden rower. Pamiętaj, że zwłaszcza gdy jest ładna pogoda, szczególnie w weekend, to w pociągu ŁKA bywa naprawdę dużo rowerów.

W pociągach ŁKA przewóz rowerów jest bezpłatny

Koleje Wielkopolskie

W pociągach tego przewoźnika za przewóz jednego roweru musisz zapłacić 7 złotych.

Koleje Mazowieckie

Mazowiecki przewoźnik nie pobiera opłat od przewożonych rowerów. Pamiętaj, że zwłaszcza w dni powszednie na popularnych trasach w pociągach Kolei Mazowieckich może być dużo pasażerów.

PKP SKM Trójmiasto

W pociągach trójmiejskiego przewoźnika przewożenie rowerów jest bezpłatne. Nie we wszystkich pociągach, zwłaszcza w tych najstarszych, są haki do przewożenia rowerów. Można je przewozić w przedsionkach i pomieszczeniach na końcach składów.

Koleje Dolnośląskie

Dolnośląski przewoźnik regionalny, bez względu na długość podróży, pobiera opłatę za rower w wysokości 2 zł.

Koleje Śląskie

Koleje województwa śląskiego mają zróżnicowane zasady przewozu jednośladów. Na wybranych trasach obsługiwanych przez tego przewoźnika rower można przewozić bezpłatnie. Oferta specjalna obejmuje relacje: Katowice – Bytom – Tarnowskie Góry – Lubliniec – Częstochowa, Rybnik – Żory – Pszczyna, Wodzisław Śląski – Chałupki – Racibórz, Katowice – Oświęcim oraz Cieszyn – Czechowice-Dziedzice. Na pozostałych trasach opłata rowerowa wynosi 5 zł.

SKM Warszawa

Stołeczna szybka kolej miejska zapewnia możliwość bezpłatnego przewozu roweru. W pociągach SKM Warszawa trzeba kasować bilety takie same jak w autobusach, metrze czy tramwajach, w których transport rowerów jest również bezpłatny. Uważaj w godzinach szczytu – bywa tłoczno.

WKD

Jeśli jedziesz pociągiem WKD z rowerem, musisz zapłacić podwójnie za bilet – za siebie i za swój pojazd. Na tej kolei obowiązuje taryfa czasowa, więc musisz kupić dokładnie dwa takie same bilety. Jeśli masz kartę miejską, to na terenie stolicy nie płacisz za rower.

Dokąd jechać pociągiem z rowerem?

Oczywiście, że nie do każdego miejsca na mapie dojedziesz pociągiem, nawet jeśli jeździ on często i ma dobry czas przejazdu. 5 – 10 kilometrów do pokonania piechotą? Nie każdy to lubi. Tymczasem taki dystans pokonać na rowerze jest łatwo i po prostu przyjemnie, szczególnie przy dobrej pogodzie. Mam kilka propozycji – lokalnych atrakcji turystycznych, znajdujących się właśnie w takiej odległości od stacji kolejowej:

Z Łodzi: Park romantyczny w Arkadii koło Łowicza

To jest duża atrakcja – jeden z najładniejszych i najciekawszych parków w Polsce. Rozległy teren z romantycznymi ruinami i świątyniami. Najlepiej dojechać pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej z Łodzi. Bilet oczywiście można kupić w KOLEO. Wysiądź na stacji Łowicz lub na Łowicz Przedmieście. Do parku, lokalnymi drogami masz do przejechania niecałe 5 km.

Z Warszawy: Zamek w Czersku

To jest właśnie idealne miejsce na podróż pociągiem i rowerem. Zamek jest oddalony o około 10 km od stacji kolejowej. Pociąg Kolei Mazowieckich dowiezie Cię z dworca Warszawa Śródmieście do stacji Czachówek Południowy. Dalej musisz już tylko jechać lokalnymi drogami prosto na wschód w kierunku Wisły. Gdy już dojedziesz na miejsce, z zamkowej wieży ujrzysz naprawdę ładny widok.

Z Gdańska: całe Kaszuby przed Tobą, do Kartuz co godzinę

Chcesz po prostu pokręcić się po Kaszubach i zajrzeć nad któreś z jezior albo pojeździć po lesie? Jeszcze całkiem niedawno do Kartuz dojazd z rowerem był możliwy tylko własnym autem. Na szczęście to się zmieniło. Pociąg SKM Trójmiasto jedzie tam niecałą godzinę, a odjazdy ze stacji Gdańsk Wrzeszcz następują co 60 minut. Pociągi w kierunku Kościerzyny jeżdżą nieco rzadziej, a czas przejazdu to około 75 minut. W obydwu przypadkach pojedziesz nowym, klimatyzowanym pociągiem. I po drodze możesz popatrzeć na ładne widoki z nowej linii kolejowej, wijącej się przez Trójmiejski Park Krajobrazowy.

Ze Szczecina: Wyspa Uznam

Na trasie Szczecin – Świnoujście koniecznie jedź pociągiem POLREGIO. Klimatyzowane nowe składy pozwolą Ci cały dystans 111 km przejechać w godzinę i 45 minut. Wyspa Uznam, na którą dostaniesz się promem, zwłaszcza po niemieckiej stronie, jest bardzo przyjazna rowerzystom. Ja polecam Ci po prostu przejechać się wzdłuż piaszczystych bałtyckich plaż. Drogi dla rowerów są bardzo wygodne i szerokie.

Jest bardzo wiele pomysłów na wycieczki tego typu, kiedy możesz połączyć podróżowanie rowerem i pociągiem. Ja przy planowaniu takiej podróży sprawdzam, jak często jeździ pociąg, bo większa częstotliwość połączeń daje mi swobodę – nie muszę się spieszyć na konkretne połączenie. Sprawdzam też, jak wyglądają lokalne drogi, bo nie lubię gdy za często wyprzedzają mnie auta. Czasem planuję również powrót do domu z innej stacji. Jeśli masz jakieś pytania na temat podróżowania pociągiem z rowerem, pisz do nas i pytaj. Pomożemy 🙂