dojazd-krakow-lotnisko

Jak dojechać pociągiem na lotnisko – przewodnik

Jak dojechać na lotnisko? Niekoniecznie autem. Jeśli wybierzesz pociąg, to podróży na wakacje nie zaczniesz od zastanawiania się ile kosztuje parking długoterminowy. Aż do 7 lotnisk w Polsce można dojechać pociągiem. Dokładnie przyjrzałem się jak dojechać na lotnisko w Warszawie, Modlinie, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Lublinie i Olsztynie – opisałem ich wszystkie wady i zalety.

Warszawa: dojazd na Lotnisko Chopina

Do podziemnej stacji na stołecznym lotnisku pociąg jeździ co 15 minut. Pierwszy przyjeżdża już o 5:30, a ostatni o 23:15. Czas przejazdu z centrum miasta wynosi od 20 do 25 minut. Zawsze gdy odlatuję z lotniska na Okęciu dojeżdżam koleją, głównie dzięki bardzo wysokiej częstotliwości połączeń.

Na co uważać gdy podróżujesz koleją na stołeczne lotnisko?

Na trasie z centrum Warszawy na lotnisko jeździ dwóch przewoźników – SKM Warszawa i Koleje Mazowieckie. Łatwo odróżnić te pociągi od siebie. SKM Warszawa jeździ czerwonymi składami, a Koleje Mazowieckie są zielone.

Stacja Lotnisko Warszawa Chopina. Czerwony pociąg SKM Warszawa. Do tej stacji dojeżdżają też zielone pociągi Kolei Mazowieckich. Uwaga na zasady kontroli i sprzedaży biletów!

W każdym z pociągów obowiązują inne zasady kasowania i honorowania biletów.  Bywa to problemem, szczególnie dla obcokrajowców. Do pociągu SKM Warszawa wystarczy wsiąść i skasować bilet ZTM, czyli warszawskiej komunikacji miejskiej, w kasowniku. W tych pociągach są biletomaty. Koleje Mazowieckie ogólnie nie honorują wszystkich biletów miejskich, tylko dobowe albo obwiązujące jeszcze dłużej, ale pociągi jadące na lotnisko są tu wyjątkiem. Tylko w pociągach jadących na lotnisko wyjątkowo można stosować bilety jednorazowe. Obowiązuje zasada, że pasażer z biletem miejskim ZTM musi wsiąść pierwszymi drzwiami i iść z nim do konduktora, który go kasuje.

Dowiedz się więcej i sprawdź okazyjne loty z Lotniska Chopina w serwisie loter.pl

Jak znaleźć pociąg na lotnisko Chopina?

Pociągi na lotnisko Okęcie z centrum Warszawy odjeżdżają z dwóch dworców. Jeśli będziesz szukał połączeń, to warto o tym pamiętać i sprawdzić odjazdy z Warszawy Centralnej i z Warszawy Śródmieścia. To dwie oddzielne stacje. Wszystkie pociągi lotniskowe jadą natomiast przez Warszawę Wschodnią i Warszawę Zachodnią. Z reguły, z niewielkimi wyjątkami, pociągi Kolei Mazowieckich omijają podmiejskie przystanki – Warszawa Powiśle, Warszawa Stadion i Warszawa Ochota

Zalety: Bardzo wysoka częstotliwość pociągów – co 15 minut, nowe klimatyzowane składy, krótki czas przejazdu

Wady: nieprzejrzysty układ linii – pociągi odjeżdżają z różnych dworców, skomplikowane zasady kasowania biletów w zależności od tego który przewoźnik obsługuje połączenie

Sprawdź: odjazdy pociągów na lotnisko Okęcie z Warszawy Centralnej

Sprawdź odjazdy pociągów na lotnisko Okęcie z Warszawy Śródmieścia

 

Lotnisko w Modlinie – jak dojechać?

Dojazd na drugie stołeczne lotnisko nie jest tak trudny jak się może wydawać, mimo, że pociąg nie dojeżdża bezpośrednio do terminalu. Pociągi z centrum Warszawy, czyli z dworca Warszawa Centralna lub położonego tuż obok dworca Warszawa Śródmieście, odjeżdżają mniej więcej raz na godzinę, a cała podróż trwa około 45 minut.

Pociąg do Modlina. Na stacji docelowej trzeba się jeszcze przesiąść do autobusu, źródło: commons.wikimedia.org; aut. Action Direct

Korzystałem z pociągu do Modlina kilka razy. Warto przede wszystkim zarezerwować sobie na dojazd nieco więcej czasu.

Stacja Modlin. Przesiadka w autobus do terminalu

Pociąg dojeżdża do stacji Modlin, która jest oddalona o około 4 km od lotniska. Koleje Mazowieckie zapewniają autobus wahadłowy na lotnisko, odjeżdżający sprzed dworca, około 100 metrów od peronu. Na pociąg i autobus obowiązuje jeden bilet i specjalna oferta. Jedynym problemem może być pokonanie wysokiej kładki z nie zawsze działającymi windami. Autobus odjeżdża parę minut po przyjeździe pociągu. Gdy ja korzystałem z tego połączenia, autobus był bardzo mocno zatłoczony. Na szczęście przejazd trwa tylko kilka minut.

Zalety: jak na tę odległość lotniska od miasta – krótki czas przejazdu, nowe klimatyzowane pociągi, autobus na końcu trasy podwożący pasażerów do terminalu skoordynowany w rozkładem jazdy pociągów

Wady: częstotliwość – odjazdy tylko co godzinę, konieczność przesiadki do autobusu

Sprawdź odjazdy pociągów z Warszawy Centralnej do Modlina

 

Kraków Balice – najlepsze połączenie kolejowe

Moim zdaniem, jest to najlepiej skomunikowane koleją lotnisko w Polsce. Pociągi na podkrakowskie lotnisko jeżdżą przez niemal 20 godzin w ciągu dnia. Odjazdy równo co pół godziny. Składy Kolei Małopolskich startują w Wieliczce, następnie jadą przez stację Kraków Główny prosto na lotnisko. W całości zadaszony peron, na którym nie da się zmoknąć jeśli pada, znajduje się tuż obok terminalu lotniskowego – prowadzą do niego schody ruchome i zadaszona, bardzo wygodna kładka.

Przejazd z dworca Kraków Główny do lotniska zajmuje niecałe 20 minut. Pociągi są bardzo wygodne, nowe, czasem bywają tylko nieco zatłoczone.

Zalety: bardzo przejrzysty układ linii, częstotliwość odjazdów równo co 30 minut, krótki czas przejazdu, nowe klimatyzowane pociągi, przystanek bardzo blisko

Wady: właściwie ich nie ma

Sprawdź odjazdy pociągów na lotnisko Kraków Balice z Krakowa Głównego
Sprawdź aktualności związane z Lotniskiem Balice w serwisie loter.pl

Gdańsk – krok z pociągu do terminalu

Do gdańskiego portu lotniczego najlepiej dojechać pociągiem ze stacji Gdańsk Wrzeszcz. Pociągi nie jeżdżą w idealnie równych odstępach, ale zawsze w każdej godzinie są 2 – 3 połączenia. Co godzinę z wcześniejszej stacji, z Gdańska Głównego, startuje jedno połączenie zatrzymujące się we Wrzeszczu.

Pociąg na lotnisko w Gdańsku. Co godzinę ze stacji Gdańsk Wrzeszcz odjeżdżają 2 – 3 pociągi. aut. Maciej Kacprzak

Czas przejazdu wynosi 22 minuty. Pociąg zatrzymuje się ok. 30 metrów od wejścia do głównego terminalu, do którego można dostać się zadaszoną kładką. Mniej więcej dwa razy na godzinę odjeżdżają również pociągi na gdańskie lotnisko z Gdyni.

Zalety: krótki czas przejazdu, nowe, klimatyzowane wygodne pociągi, przystanek bardzo blisko lotniska

Wady: większość pociągów nie odjeżdża z Gdańska Głównego tylko ze stacji Gdańsk Wrzeszcz, częstotliwość pociągów zmienia się w zależności od pory dnia

Sprawdź dojazd ze stacji Gdańsk Główny na lotnisko w Gdańsku.

Szczecin – regionalne lotnisko, regionalne pociągi

Podszczecińskie lotnisko w Goleniowe to niewielki regionalny port lotniczy, z którego odlatuje 6 samolotów w ciągu doby. Najważniejsze kierunki – Warszawa, Londyn Stansted i Dublin. Port Lotniczy Szczecin Goleniów im. NSZZ Solidarność (tak – to jest pełna nazwa) ma połączenie kolejowe ze Szczecinem i z Kołobrzegiem.

Pociąg na lotnisku Szczecin Goleniów. Przejazd do Kołobrzegu zajmuje ok. 1 h 45 min. Do Szczecina jedzie się krócej – ok. 45 min. źródło: commons.wikimedia.org; aut.MOs810

Podróż ze stacji Szczecin Główny, oddalonej o blisko 50 km, trwa przynajmniej 45 minut. Z Kołobrzegu jedzie się mniej więcej godzinę dłużej. Połączeń do lotniska w ciągu doby jest tylko siedem, co jest wystarczające przy obecnej liczbie lotów.

Zalety: nowe pociągi, peron bardzo blisko terminalu

Wady: czas przejazdu (zwłaszcza z Kołobrzegu)

Sprawdź dojazd ze stacji Szczecin Główny na Lotnisko w Goleniowie.

Lublin – tyle pociągów, ile odlotów

Z Lublina w zależności od dnia tygodnia odlatują i przylatują 3 – 4 samoloty dziennie. Właśnie dlatego ze stacji Lublin do lubelskiego lotniska w Świdniku dojeżdżają trzy pociągi dziennie. Korzystny jest czas przejazdu – tylko 15 minut. Peron kolejowy jest częścią budynku terminala, więc bliżej dojechać się już nie da.

Peron na lotnisku w Lublinie. Dojeżdżają tu 3 pociągi dziennie.

Na tej trasie jeżdżą dość wiekowe, liczące nawet 30 lat pociągi, które przeszły jednak solidną modernizację i nie jest łatwo odgadnąć ich wiek.

Zalety: krótki czas przejazdu, peron bardzo blisko lotniska

Wady: niezbyt wielka liczba połączeń – na usprawiedliwienie można podać argument, że liczba połączeń lotniczych jest podobna

Sprawdź dojazd ze stacji Lublin na Lotnisko w Świdniku

Olsztyn – młode lotnisko

Do olsztyńskiego portu lotniczego w Szymanach dojeżdżają dwa pociągi dziennie. Dolecieć można stąd do dwóch lotnisk pod Londynem – Stansted i Gatwick, źródło: commons.wikimedia.org; aut.Tadeusz Rudzki

Z najmłodszego polskiego lotniska, w zależności od dnia tygodnia, odlatuje obecnie jeden samolot dziennie do podlondyńskiego lotniska Luton lub Stansted. Liczba pociągów z Olsztyna do lotniska w Szymanach jest dostosowana do tych lotów. Na lotniskowy peron podjeżdżają dwa pociągi dziennie. Przejechanie 55 km trasy z Olsztyna zajmuje około godziny. Pociągi to niewielkie, stosunkowo nowe spalinowe szynobusy.

Zalety: peron bardzo blisko lotniska

Wady: niezbyt wielka liczba połączeń – na usprawiedliwienie można podać argument, że liczba połączeń lotniczych jest podobna

Dojazd z Olsztyna na Lotnisko Szymany.