Co zrobić, żeby mieć internet w pociągu?

Praca w podróży, bycie na bieżąco czy po prostu przeglądanie Facebooka? Internet w pociągu wydaje się podstawową potrzebą. Sprawdziłem w których pociągach możesz liczyć na zasięg, a w których raczej będziesz offline.

Na początek rozczarowanie – jeśli dokądś jedziesz pociągiem to przygotuj się, że na 99% w którymś momencie podróży nie będziesz mieć dostępu do sieci. Po prostu nie będzie zasięgu. W wielu miejscach, zwłaszcza oddalonych od miast, sygnał jest słaby i może po prostu zanikać. I nie zależy to od tego czy jedziesz ekspresem z Warszawy do Krakowa, czy korzystasz z połączenia regionalnego. Z drugiej strony bez względu na to, czy łączysz się przez swój pakiet danych czy chcesz korzystać z pociągowego wi-fi, w wielu miejscach i w wielu pociągach będziesz miał dostęp do sieci i podróż wyda Ci się krótsza.

Coś za coś – internet w PKP Intercity

W pociągach dalekobieżnych, przede wszystkim w najdroższych połączeniach najwyższych kategorii jak np. Expresy Intercity (EIC), możesz liczyć na internet. PKP Intercity współpracuje z T-Mobile i dlatego masz dostęp do bezprzewodowego internetu oraz masz  możliwość korzystania z usługi player.pl. Ale jest coś za coś – jeśli nie jesteś klientem T-mobile, musisz się zgodzić na otrzymanie informacji handlowych i podać swoje dane. Nieco inaczej wygląda to w tańszych pociągach kategorii Intercity (IC), które są dość wygodne i nowe, a co najważniejsze – kosztują tyle samo, co pociągi TLK. Tu internet zapewnia inny dostawca i nie trzeba wyrażać tak wielu zgód na przetwarzanie danych. Działa całkiem nieźle, ale jak już wspomniałem, są miejsca w Polsce, gdzie zasięg jest bardzo słaby.

Internet w pociagu
We wszystkich składach pociągów kategorii Intercity (IC) jest bezpłatny internet. Również w tym.

Bezpłatnego internetu nie spodziewaj się w pociągach TLK – tu musisz liczyć tylko na siebie. Pewnym paradoksem jest również fakt, że pewien problem z netem może Cię spotkać, jeśli wybierzesz się w podróż pociągiem Pendolino.
Co prawda PKP Intercity zaczął wspólnie z firmą Alstom montaż routerów Wi-fi na pokładzie swoich flagowych pociągów, ale potrwa to aż do końca 2019 r. Nie wszystkie pociągi Pendolino posiadają obcenie wi-fi. Po drugie, pociągi Pendolino są tak skonstruowane, że tłumią sygnały z telefonów komórkowych – ciężko o dobry zasięg, który momentami zanika zupełnie i ciężko nawet o możliwość rozmowy przez telefon. Ostatnio jechałem Pendolino z Warszawy do Gdańska i chciałem popracować w pociągu. Zasięg łapałem przeważnie w pobliżu większych miast i mimo oczywistych trudności, zrobiłem to, co zaplanowałem.

POLREGIO – internet na wielu trasach

W niektórych pociągach regionalnych jest bezpłatny internet. Przeważnie jest, jeśli są to nowe składy, jeżdżące w niektórych regionach Polski. Nie ma na to reguły, ale o tym czy możesz liczyć na bezpłatną sieć, dowiesz się w KOLEO dzięki systemowi oznaczeń pociągów. Jeśli taka usługa jest w pociągu, to symbol wi – fi wyświetli się przy jego opisie. I tak, na przykład, jest we wszystkich pociągach POLREGIO jeżdżących między Świnoujściem, Szczecinem i Poznaniem. Na internet w pociągu możesz liczyć także w niektórych pociągach z Krakowa, zwłaszcza tych jadących na wschód w kierunku Tarnowa, Rzeszowa oraz Nowego Sącza i Krynicy. Bezpłatny internet jest też w pociągach z Krakowa do Katowic. Jak podpowiadają czytelnicy z Leszna, internet jest w pociągach Regio, jeżdżących z Poznania do Wrocławia i dalej w kierunku Szklarskiej Poręby oraz Kotliny Kłodzkiej. Jeśli potrzebujesz dostępu do sieci, najlepiej będzie jeśli sprawdzisz to przed podróżą w KOLEO w opisie pociągu. Od czasu do czasu się to zmienia i może właśnie teraz POLREGIO będzie miało dla Ciebie miłą niespodziankę.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna – wifi w każdym pociągu

Wszystkim, którzy potrzebują dostępu do sieci w pociągu, z czystym sumieniem mogę polecić pociągi tego przewoźnika. Internet jest w każdym pociągu ŁKA. Stabilny, mocny sygnał. W zasadzie nie ma potrzeby pisać nic więcej 🙂

Internet w pociagu
Bezpłatny internet w każdym pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej

SKM Trójmiasto. Jeśli jedziesz nowym pociągiem – jest net!

Na bezpłatny dostęp do sieci możesz liczyć tylko w pociągach jeżdżących po liniach niezelektryfikowanych. Nowe składy jadące m.in. do stacji Gdańsk Port Lotniczy, w kierunku Kartuz, Kościerzyny – mają wifi. Na bezpłatne wifi trafisz w kilku nowych elektrycznych składach jeżdżących z Gdańska w kierunku Wejherowa.

Internet w pociagu
W tym pociągu SKM Trójmiasto skorzystasz z darmowego internetu

Przewoźnicy regionalni – Koleje Dolnośląskie, Koleje Śląskie, Koleje Wielkopolskie, Koleje Małopolskie, Koleje Mazowieckie i Arriva RP

Także i w pociągach pozostałych przewoźników regionalnych nie ma jasnej reguły czy będziesz mieć do dyspozycji dostęp do sieci. W dużym skrócie można powiedzieć, że im nowszy pociąg, tym większe prawdopodobieństwo, że internet w nim będzie. Na przykład starsze pociągi Arrivy RP oczywiście nie mają takich udogodnień. Tymczasem w najnowszych, wyprodukowanych w Polsce, oprócz internetu będziesz mieć dostęp także do centrum rozrywki.

Internet w pociagu
Bezpłatny internet i dostęp do centrum rozrywki w najnowszych pociągach Arrivy RP.

Internetu nie ma natomiast w pociągach Kolei Wielkopolskich ani w nieco starszych składach Kolei Małopolskich. Sieć bywa w Kolejach Śląskich. Jest w nowszych pociągach Kolei Dolnośląskich i w tych zmodernizowanych Kolei Mazowieckich. Jak widać ciężko o jedną regułę czy standard, nawet w ramach jednego przewoźnika.

Mam nadzieję, że wystarczająco dobrze opisałem kiedy możesz liczyć na internet, a  w jakich sytuacjach raczej musisz liczyć na książki i medytację. Szybko się to jednak zmienia, a w niektórych składach przewoźnicy zapewniają bezpłatny dostęp do wi-fi okazjonalnie, np. w ramach promocji. A może lepiej zamiast siedzieć z nosem w telefonie, popatrzeć przez okno?