Koleją przez Lublin – Bełżec – Horyniec – Przeworsk

Ta trasa jest idealna dla wielbicieli historii, którzy od książek wolą prawdziwe doświadczenia. Zapewniamy, że jadąc z Lublina do Przeworska możecie liczyć nie tylko na wspaniałe widoki, lecz także na solidną porcję wiedzy historycznej.

Lublin sam w sobie jest doskonałym miejscem na rozpoczęcie wakacyjnych wojaży.  To także okazja do zwiedzenia tamtejszych malowniczych uliczek i zabytków delektując się spokojnym rytmem tego miasta. Warte uwagi są zwłaszcza Brama Krakowska (jeden z symboli Lublina) oraz tamtejszy Zamek Lubelski.

Kiedy już nacieszymy się miastem się miastem możemy udać się w kierunku Bełżca. Dojedziemy tutaj pociągami POLREGIO za 22 złote. Podróż zajmie nam nieco ponad 3 godziny (w najszybszej wersji 3:12). Warto odbyć  tę podróż, bo to miejscowość z ważną, lecz jednocześnie tragiczną historią. To właśnie tutaj podczas wojny znajdował się niemiecki obóz zagłady utworzony w ramach akcji „Reinhardt”. Był to pierwszy tego typu obiekt uruchomiony w Generalnym Gubernatorstwie. Szacuje się, że zginęło w nim około 450 tysięcy osób. Obecnie na  terenie dawnego obozu znajduje się Muzeum – Miejsce Pamięci w Bełżcu. 

Lysy/ CC BY-SA 3.0

W wakacyjne weekendy z Bełżca możemy pojechać do Horyńca Zdroju. Podróż pociągiem POLREGIO zajmie nam godzinę i będzie kosztować nas 10 zł 60 gr. W soboty i niedziele startuje on o 18:30. Dlaczego Horyniec? Miejscowość ta ma status uzdrowiska, dzięki tutejszym źródłom siarczkowym. Ponadto przez tę miejscowość przechodzi linia kolejowa 101 biegnąca z Muniny do Hrebennego. Przez mieszkańców pociągi na niej kursujące są nazywane bałajami. Nazwa pochodzi od wsi Bałaje, gdzie w XIX wieku było składowisko szyn i torów.

Wojciech Pysz/ CC BY-SA 3.0

Na zakończenie z Horyńca Zdroju warto udać się do Przeworska, gdzie czeka na nas tamtejsza Przeworska Kolej Wąskotorowa „Pogórzanin”. Na jej trasie możemy podziwiać jedyny w Polsce 602-metrowy tunel na kolejach wąskotorowych w Szklarach. Będziemy mieć także okazję przejechać po żelaznych i kamiennych mostach, chłonąc przy okazji przepiękne widoki. Jest to tym wygodniejsze, że wagony kolejki nie mają szyb, co czyni je idealnymi na letnie przejażdżki. Przeworską Koleją Wąskotorową pojedziemy na liczącej 46 kilometrów trasie Przeworsk Wąskotorowy – Dynów.

Podróż pociągiem POLREGIO z Horyńca Zdroju do  Przeworska zajmie nam około 1,5 godziny i kosztować nas będzie 11,40 zł.

Tunel w Szklarach, zdj.: Lemurzak/ CC BY-SA 3.0 pl