Pociągiem w góry? Nie tylko do Zakopanego!

Czy od podróży pociągiem warto zacząć wypad w góry? Pociągi w Polsce dojeżdżają do 8 stacji kolejowych w miejscowościach górskich. Opisałem ile na taką podróż trzeba  poświęcić czasu i dlaczego jazda pociągiem jest konkurencyjna w stosunku do podróży autem. Bardzo ważna jest jeszcze liczba połączeń w ciągu dnia i takie informacje też znajdziesz w tym artykule.

Szklarska Poręba

Dojazd pociągiem do Szklarskiej Poręby  to może być dobry początek wypadu w Karkonosze. Na trasie Wrocław – Szklarska Poręba jeździ łącznie 8 codziennych pociągów, jeden z najszybszych to Kamieńczyk POLREGIO jadący z Poznania. Najwięcej połączeń zapewniają swoimi nowymi i klimatyzowanymi składami Koleje Dolnośląskie. Cena biletu normalnego wynosi 25,50 zł i można go kupić w KOLEO. Dociera tu w sezonie też jeden dalekobieżny pociąg, jadący z z północy Polski. Czas przejazdu wynosi około trzech godzin, co może nie wydawać się rewelacją jak na trasę liczącą 160 km.  Ale… Dojazd autem, zwłaszcza w godzinach szczytu, po jednopasmowych drogach może trwać tyle samo, albo i więcej. Z ostatniej stacji pociągów dojeżdżających z Wrocławia, czyli ze Szklarskiej Poręby Górnej można łatwo dojechać pociągiem do Czech, nawet do Liberca.

Schronisko na górze Szrenica koło Szklarskiej Poręby

Na trasie do tego czeskiego miasta jeździ codziennie kilka wygodnych pociągów. Jeśli chcesz pojechać poza Polskę, to warto skorzystać z taniego biletu EURO-NYSA, który kosztuje 25 zł. Z tym biletem dojedziesz do Czech a nawet do Niemiec. Możesz z niego korzystać we wszystkich pociągach i z komunikacji miejskiej w miastach. Obowiązuje całą dobę.

Kudowa Zdrój

Jeśli trasa do Szklarskiej Poręby jest ładna, to linia do Kudowy jest rewelacją. Pociąg przejeżdża przez tunele i wysokie estakady. Jak w Szwajcarii. Łącznie w ciągu dnia jest 8 pociągów na linii z Kłodzka do Kudowy, większość z nich, to szynobusy Kolei Dolnośląskich i jeden skład dalekobieżny z Wrocławia. Czas przejazdu po tej 44 – km linii to około 60 minut. Warto się przejechać dla samych widoków.


Pociąg specjalny na trasie Kłodzko – Kudowa Zdrój. Na co dzień kursują tu szynobusy

Cena normalnego biletu Kolei Dolnośląskich wynosi 11,70 zł.

Głuchołazy

Do Głuchołazów pociągi z dojeżdżają tylko w weekendy. W soboty i w niedziele możesz liczyć na dwa połączenia dziennie z Nysy. Pociąg POLREGIO z Nysy jedzie około 20 minut. Cena biletu to 5 zł. Ze stacji w Głuchołazach możesz dalej pojechać do Czech.

Wisła

Do Wisły dociera łącznie 6 pociągów dziennie. Możesz liczyć, że składy Kolei Śląskich, które jadą do tej górskiej miejscowości bedą klimatyzowane. Czas przejazdu na liczącej niecałe 100 km trasie Katowice – Wisła sięga 150 minut. Pociąg jedzie wolno zwłaszcza po ostatniej części trasy od Skoczowa w kierunku Wisły. Cena biletu normalnego to 15 zł. Jest też oferta specjalna Kolei Śląskich – EKO, który jest dostępny w trzech wersjach: 6-godzinny (cena 16 zł), 12-godzinny (cena 24 zł) oraz 24-godzinny (cena 38 zł)

Zwardoń

Z Katowic do Zwardonia dociera codziennie 12 pociągów Kolei Śląskich. Czas przejazdu to przynajmniej 2 godziny i 45 minut choć niektóre pociągi jadą o 15 – 20 minut dłużej. W weekendy do Zwardonia dociera bezpośredni pociąg PKP Intercity z Warszawy. Cena biletu normalnego na pociąg Kolei Śląskich z Katowic do Zwardonia to 22 zł. Również na trasie do Zwardonia możesz skorzystać z oferty specjalnej Kolei Śląskich – czyli z EKO Biletu, który jest dostępny w trzech wersjach: 6-godzinny (cena 16 zł), 12-godzinny (cena 24 zł) oraz 24-godzinny (cena 38 zł)

Zakopane

Od początku czerwca pociąg z Krakowa do Zakopanego jedzie nieco szybciej niż dotychczas o czym pisałem w tekście Dlaczego pociąg z Krakowa do Zakopanego jedzie tak długo? Czas przejazdu na tej 150 km trasie spadł już do mniej niż trzech godzin. W czasie wakacji jest to na pewno dobrą alternatywą dla jazdy autem przez wiecznie zapchaną zakopianką. Na trasie kursuje codziennie łącznie 8 pociągów. Są to elektryczne składy POLREGIO i pociągi dalekobieżne PKP Intercity. Koleje Małopolskie organizują od czasu do czasu specjalne pociągi weekendowe do stolicy polskich Tatr. Bilet na pociąg POREGIO kosztuje 13 zł natomiast ceny biletów w pociągach PKP Intercity rozpoczynają się od 23 złotych.
Wiosną 2018 r. ruszyła Podhalańska Kolej Regionalna, która kursuje kilkanaście razy dziennie z Zakopanego do Nowego Targu i Chabówki – zamiast stać w korku na Zakopiance lepiej pojechać pociągiem, bilet kosztuje zaledwie 4 zł.

Krynica Zdrój

Do Krynicy dojeżdżają łącznie 4 pociągi dziennie. Są to dwa pociągi TLK PKP Intercity, jeden skład POLREGIO startujący w Tarnowie oraz najszybszy na trasie z Krakowa pociąg „Nikifor” Kolei Małopolskich. Całą trasę o długości blisko 230 km pokonuje w 4 godziny i 11 minut. Cena biletu normalnego wynosi 18 zł.

Pociąg do Krynicy jedzie malowniczą doliną rzeki Poprad; aut. Maciej Filip Kacprzak

Krynica może być dobrym punktem wypadowym w Beskid Sądecki. Dla nielubiących zbyt dużego wysiłku polecam wjazd kolejką linową na Jaworzynę Krynicką albo Górę Parkową. Dolne stacje kolejek nie są bardziej oddalone od dworca niż 3 km.

Zagórz – Łupków

To będzie jedna z kolejowych atrakcji tego lata. Połączenia SKPL czyli jednej z najmniejszych kolei w Polsce, z Sanoka przez Zagórz aż do Łupkowa, przy granicy ze Słowacją, startują jeszcze w 31 lipca. Regularne połączenia pasażerskie na tej linii ostatni raz były w 2004 roku, od tego czasu jeździły tam tylko weekendowe pociągi. Od lipca do września w weekendy na tej trasie będzie jeździł też międzynarodowy pociąg POLREGIO Wojak Szwejk, jadący do słowackiego miasta Medzilaborce, znanego z tego, że jest tu muzeum Andy’ego Warhola. Trasa malowniczo wije się wzdłuż doliny rzeki Osławy i jeśli chcesz dostać się do letniskowej Komańczy albo jeszcze dalej do, czyli do Łupkowa, to musisz pojechać tam pociągiem. W Komańczy do obejrzenia są dwie drewniane cerkwie. Na uboczu wsi znajduje się klasztor nazaretanek, który był miejscem internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego. Łupków jest swego rodzaju końcem świata, zresztą jest tam schronisko turystyczne o tej samej nazwie. Dalej jest już tylko tunel kolejowy, którym się można dostać na Słowację. Na stacji możesz zobaczyć lokalną atrakcję – stoi tam skład rządowego pociągu, którym kiedyś podróżował I sekretarz PZPR Edward Gierek.

Przejazd całej 50 – km trasy zajmuje blisko 3 godziny. Więcej połączeń zaplanowano między Sanokiem a Zagórzem – na tę trasę trzeba zarezerwować 10 minut.