Od lipca wagony rowerowe w pociągach KD 🚆🚲

Jeśli kochasz rower i weekendowe wycieczki to mamy dla Ciebie super ofertę!
Już od lipca na platformie KOLEO kupisz bilet na przewóz dwóch kółek w specjalnie przystosowanym do tego wagonie rowerowym.
Koleje Dolnośląskie, jako pierwszy przewoźnik w Polsce, uruchamiają wagony rowerowe na trasach relacji Wrocław – Świdnica i Świdnica-Wrocław.

Kochamy rowery

Jeździmy dla przyjemności, ale także dla zdrowia, żeby odreagować stres i poprawić formę. Coraz częściej wybieramy też jednoślad zamiast samochodu w drodze do pracy. Nie brakuje osób, które na dwóch kółkach wybierają się w dalsze podróże. Aby odkryć nieznane trasy, dalej od domu warto zabrać rower w podróż pociągiem.

Koleje Dolnośląskie dołączają do peletonu 

Miłośnicy dwóch kółek z całej Polski i turyści z zagranicy mogą teraz urozmaicić weekendowe wypady rowerowe i odkryć przepiękne trasy Dolnego Śląska. W tym celu wystarczy skorzystać ze specjalnej oferty przewozu rowerów, przygotowanej przez Koleje Dolnośląskie. Koleje Dolnośląskie, postanowiły ułatwić podróże rowerzystom oraz zwiększyć komfort przejazdu wszystkim pasażerom i jako pierwszy przewoźnik w Polsce uruchomiły weekendowe połączenia ze specjalnymi wagonami, przeznaczonymi do przewozu rowerów na trasach relacji Wrocław – Świdnica i Świdnica-Wrocław.  Odjazd już 2 lipca!

Wagony rowerowe – jak to działa?

Oferta Kolei Dolnośląskich powstała w ramach projektu pilotażowego i odpowiada na potrzeby pasażerów związane z poprawą dostępności transportu i powiązaniem dróg rowerowych z siecią kolejową. To innowacyjny w Polsce sposób przewozu rowerów. Rozkład jazdy nie zmieni się dzięki temu, że załadunek jednośladów do wagonu będzie się odbywał na wyznaczonych stacjach z pomocą drużyn konduktorskich. Wagon ma powierzchnię aż 33 mkw. i mieści kilkadziesiąt rowerów. Takie rozwiązanie zapewnia również bezpieczeństwo, ponieważ rowery w czasie podróży znajdują się pod opieką przewoźnika.

Rowerem przez Dolny Śląsk

Dolny Śląsk jest regionem, w którym szczególnie dba się o rozwój turystyki rowerowej. Obecnie rowerzyści mogą korzystać już z blisko 8 tysięcy kilometrów tras, a w budowie jest Dolnośląska Cyklostrada, o łącznej długości 2284 km, w tym 11 długodystansowych rowerowych tras głównych oraz 277 km tras prowadzonych po nieczynnych liniach kolejowych (trasy „kolej na rowery”). Z tej perspektywy inicjatywa Kolei Dolnośląskich jeszcze bardziej zyskuje na znaczeniu. 

KOLEO + ROWER = połączenie idealne

W KOLEO nie zwalniamy tempa i wprowadzamy rozwiązania, które sprawiają, 
że podróżowanie koleją jest łatwiejsze i znacznie bardziej przyjemne. Oferta Kolei Dolnośląskich doskonale wpisuje się w naszą filozofię.

Już od lipca rowerzyści będą mogli kupić bilet na platformie KOLEO i zabrać swoje ukochane dwa kółka na pokład pociągu. 

Wagon rowerowy KD

Brzmi jak dobry plan? To do dzieła!

1. Zaplanuj wyprawę
Sprawdź przegląd tras przygotowany przez Urzędy Miejskie Wrocławia, Świdnicy oraz portal informacyjny sobotka.naszemiasto.pl i już dziś zaplanuj swoją pierwszą wyprawę. Bez względu na to czy planujesz zwiedzanie miasta, kontakt z naturą czy też szukasz wymagających technicznie tras, znajdziesz coś dla siebie. Przeczytaj, którędy prowadzą polecane trasy, jak je pokonać i co ciekawego można zobaczyć po drodze.

  • Urząd Miejski we Wrocławiu przygotował mapę Wrocławia dla rowerzystów. Znajdują się na niej m.in. wszystkie trasy rowerowe w mieście, a także te turystyczne wokół Wrocławia – Trasa Twierdzy Wrocław, Rowerowy Szlak Odry czy Trasa EuroVelo 9 -> Pobierz mapę
  • Urząd Miejski w Świdnicy proponuje 10 wycieczek rowerowych w mieście i  wokół miasta. Są to m.in.: Rodzinna wycieczka po Świdnicy, Trasa pałaców, dworów i rezydencji czy Trasa widokowa wokół Ślęży -> Pobierz opisy tras
  • Portal informacyjny sobótka.naszemiasto.pl przygotował 5 pomysłów na jednodniowy wypad w odległości do 19 km od Sobótki, w tym np. trasę wokół Góry Ślęży czy też wycieczkę do ruin wieży Bismarcka w Piotrówku -> Przeczytaj propozycje

2. Kup bilet na platformie KOLEO

  • Wybierz weekend idealny na wyprawę rowerową (od 2 lipca do połowy września 2022r.) i wejdź na platformę KOLEO, aby kupić bilet.
  • Wpisz odpowiednią relację pociągu, wybierz bilet jednorazowy, podaj dane podróżnych i zaznacz opcję rezerwacji miejsca na rower. Załadunek i rozładunek jednośladu jest możliwy tylko na stacjach: Wrocław Główny – Sobótka Zachodnia – Świdnica Przedmieście.
  • Bądź na wskazanych stacjach 15 minut przed odjazdem pociągu. Pracownik obsługi pociągu zweryfikuje czy posiadasz bilet z rezerwacją miejsca na rower. Następnie oznakuje Twój rower zawieszką z indywidualnym numerem, a Ty otrzymasz kupon z tym samym numerem. Przy odbiorze roweru wystarczy pokazać kupon obsłudze pociągu i możesz ruszać na trasę.

Rezerwacja miejsca w wagonie rowerowym jest dostępna na najnowszej wersji aplikacji iOS/Android. Pamiętaj o zaktualizowaniu aplikacji 🙂