Wrześniowa korekta rozkładu jazdy

2 września weszła w życie korekta rozkładu jazdy, obejmująca pociągi w całej Polsce. Po okresie wakacyjnym zmieniły się zarówno trasy, jak i godziny odjazdów większości kursów. Niektóre pociągi sezonowe zniknęły z siatki połączeń, a na kilku trasach pojawiły się dodatkowe kursy, ułatwiające dojazd do pracy czy szkoły.

Warszawa – Grodzisk Mazowiecki

Nadchodzi długo wyczekiwane zakończenie remontu linii numer 447 (Warszawa Zachodnia – Grodzisk Mazowiecki). Pociągi Kolei Mazowieckich oraz Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie wrócą na tę trasę już 24 września. Pasażerom zostanie oddany do dyspozycji nowy przystanek Parzniew, natomiast na niektórych stacjach nadal będą trwać prace wykończeniowe. Co ważne, znacząco zwiększy się przepustowość linii, a co za tym idzie, częstotliwość kursowania pociągów linii R1 oraz S1.

Stevenlodz // CC BY-SA 4.0
Newag Impuls, należący do Kolei Mazowieckich, czeka na odjazd ze stacji Skierniewice.

Dalsze modernizacje

W niektórych rejonach Polski pasażerowie nadal muszą liczyć się ze zmienionymi trasami pociągów. We wrześniu na trasie Kędzierzyn-Koźle – Opole Groszowice rozpoczną się prace remontowe. Ruch kolejowy na odcinku Raszowa – Gogolin będzie prowadzony jednotorowo, więc zmienią się godziny kursowania pociągów spółki PKP Intercity.

Trwa także przebudowa linii z Opola do Nysy. Po zakończeniu modernizacji czas przejazdu ma się skrócić aż o 40 minut. Do użytku oddane zostały nowe perony w Komprachcicach i Opolu Chmielowicach. Od 1 sierpnia komunikacja zastępcza autobusowa obowiązuje na odcinku Szydłów – Łambinowice.

Od dłuższego czasu trwa modernizacja linii nr 3, na odcinku Warszawa – Poznań. Na trasie Konin – Kutno, za pociągi osobowe kursują autobusy zastępcze. Pociągi PKP Intercity jeżdżą przez stacje Gniezno, Inowrocław Rąbinek, Barłogi. Od 21 września do 20 października niektóre pociągi PKP IC, m.in. relacji Warszawa – Berlin zostaną skierowane na trasę objazdową przez Toruń lub Bydgoszcz.

W związku z pracami na linii nr 8 (Warszawa Zachodnia – Radom), na odcinku Czachówek Południowy – Warka, zmieni się rozkład jazdy niektórych pociągów Kolei Mazowieckich (R8). Pociągi IC Orłowicz, IC Kolberg, TLK Kinga oraz IC Żeromski, aby dotrzeć do Radomia, pojadą trasą przez Centralną Magistralę Kolejową, Idzikowice i Przysuchę.

Prace na linii Częstochowa – Zawiercie wymagają zmian w kursowaniu pociągów zarówno osobowych, jak i dalekobieżnych. Niektóre z nich pojadą przez stację Częstochowa Mirów do Poraja.

Na Warmii i Mazurach kontynuowane są prace modernizacyjne na linii Działdowo – Olsztyn. Część pociągów PKP Intercity kursuje objazdami (przez Iławę). Na trasie Szczytno – Ełk prowadzona jest zastępcza komunikacja autobusowa.

W związku z budową nowych peronów i torów na odcinku Zduńska Wola – Łódź Kaliska, za pociągi osobowe zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa, a pociągi IC Słowacki, IC Włókniarz, IC Barbakan oraz IC Portowiec pojadą innymi trasami.

Grzegorz W. Tężycki / CC BY-SA 3.0
Stadler Flirt 3 przewoźnika PKP Intercity na stacji Łódź Kaliska

Podróże Lublin – Warszawa

Podróżni na trasie Lublin – Warszawa muszą liczyć się z dalszymi utrudnieniami. Pociągi jadące z Warszawy do Lublina kursują przez Łuków i Parczew. 2 września oddano do użytku odcinek Świder – Otwock, a 8 września otwarta zostanie trasa Pilawa – Garwolin. Na trasie Garwolin – Dęblin nadal obowiązywać będzie autobusowa komunikacja zastępcza.

Na Lubelszczyźnie postępuje modernizacja stacji w Białej Podlaskiej i Terespolu. Prace na torach wymagają zmian, które obejmą pociągi regionalne i dalekobieżne (m.in. IC Polonez lub IC Niemcewicz).

Na przebudowywanej linii z Lublina do Stalowej Woli Rozwadów wykonawca rozpocznie prace na odcinku od Kraśnika do Zaklikowa. Dla pasażerów wprowadzona będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Wykonawca dokończy także roboty na odcinku Wilkołaz – Kraśnik. Na tym odcinku konieczne są do wykonania dodatkowe prace związane z zapewnieniem bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Wykonawca planuje przywrócić ruch pociągów 13 września.

Dodatkowe postoje pociągów PKP IC

Od 2 września pociągi IC Hutnik, IC Sukiennice oraz IC Witkacy będą zatrzymywać się w Smętowie. Pociąg TLK Kochanowski otrzyma dodatkowy postój w Jastrowiu. Na trasy powrócą składy IC Barbakan (Kraków – Szczecin/Świnoujście) i IC Włókniarz (Łódź – Szczecin).

Aktualny rozkład pociągów znajdziecie w KOLEO – na stronie koleo.pl lub w aplikacji mobilnej na Androida oraz iOS.

Zdjęcie w tle: Nikodem Janicki / CC BY-SA 4.0