Ferie zimowe 2018 ❄❄❄

Ferie zimowe, które trwają dwa tygodnie na przełomie stycznia i lutego to świetny okres by wyjechać pociągiem na zimowy wypoczynek w góry np. do Zakopanego, Szklarskiej Poręby, Wisły czy Krynicy.  Coraz częściej wypoczywamy też nad morzem, na Mazurach oraz w innych częściach Polski. Terminy ferii zimowych są różne zależnie od województwa, sprawdź więc z KOLEO gdzie na ferie pojechać koleją 🙂

Ferie 2019 – terminy, daty, kiedy się zaczynają w każdym województwie

Terminy ferii 2018:

  • ferie zimowe 2018 woj. Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie, Zachodniopomorskie – 15.01-28.01.2018
  • ferie zimowe 2018 woj. Podlaskie, Warmińsko-Mazurskie – 22.01-04.02.2018
  • ferie zimowe 2018 woj. Lubelskie, Łódzkie, Podkarpackie, Pomorskie, Śląskie – 29.01-11.02.2018
  • ferie zimowe 2018 woj. Kujawsko-Pomorskie, Lubuskie, Małopolskie, Świętokrzyskie, Wielkopolskie – 12.02-25.02.2018

Dolnośląskie

Położone w Sudetach Karkonosze, należą do Światowej listy rezerwatów biosfery UNESCO i stanowią świetny obszar do uprawiania sportów zimowych w takich ośrodkach jak Karpacz lub Szklarska Poręba. Świetną bazą wypadową jest leżąca u podnóża Karkonoszy Jelenia Góra. Natomiast w Jakuszycach (dzielnicy Szklarskiej Poręby) występuje ponoć najlepszy w Polsce mikroklimat do uprawiania sportów zimowych.

Mieszkańcy Trójmiasta dotrą do Szklarskiej Poręby nocnym pociągiem TLK „Rozewie”, a z Warszawy weekendowym składem EIC „Śnieżka”. Do Jeleniej Góry kursuje pociąg IC „Karkonosze” z Białegostoku, EIP z Warszawy oraz IC „Barnim” ze Szczecina przez Wrocław i Poznań.

Dobrym pomysłem na pobyt jest również Kotlina Kłodzka – Kłodzko, Kudowa Zdrój, Międzylesie. Jak dojechać do Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Kłodzka lub Jakuszyc pociągiem sprawdzisz w KOLEO:

Opolskie

Opole to piękne miasto, ale również na południu województwa Opolskiego znajdują się godne odwiedzenia w trakcie ferii miejscowości takie jak Głuchołazy Zdrój, Nysa lub Prudnik. Sprawdź w KOLEO jak do nich dojechać?

Zachodniopomorskie

Coraz więcej osób przekonuje się, że warto pojechać nad morze zimą. Jest to niezwykły czas, kiedy o zamarznięty brzeg rozbijają się gęste od lodu fale. Zima nad Bałtykiem jest niezwykle spokojna i cicha, dlatego też jest to wspaniały czas na wyciszenie się i pełen odpoczynek. Spacery po plaży, na świeżym morskim powietrzu nasyconym jodem, pozytywny wpływ na zdrowie, dlatego warto w trakcie ferii wyjechać ze Szczecina nad morze, np. do Kołobrzegu lub Świnoujścia.

Małopolskie – Tatry i Zakopane

Mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego oraz wielkopolskiego pojadą w Tatry pociągiem TLK „Podhalanin”. Podróżnych z Trójmiasta do stolicy Tatr przewiezie EIC „Giewont”, natomiast z Warszawy m.in. pociąg EIC „Morskie Oko”. Do zimowej stolicy Polski turyści dojadą z Gdańska, Gdyni i Sopotu również składem IC „Witkacy”, który po drodze zatrzyma się m.in. w Bydgoszczy, Toruniu i Łodzi.

Śląskie – Beskidy

Osoby planujące spędzić ferie zimowe na Podbeskidziu dotrą do Bielska-Białej zarówno składami ekonomicznymi (TLK i IC), jak i pociągami o najwyższym standardzie (EIP). A ten kto zamierza odwiedzić  Beskid Żywiecki w weekend skorzysta z pociągu IC „Soła” rel. Warszawa-Zwardoń. Turyści ze stolicy, wybierając skład Pendolino, dotrą z Warszawy do Bielska-Białej w nieco ponad 3 godziny.

Osoby podróżujące z Górnego Śląska do Bielska-Białej mogą skorzystać z Biletu Taniomiastowego. Za podróż pociągiem TLK lub IC z Katowic, Zawiercia czy Dąbrowy zapłacą 17 zł. W przypadku pociągów ekspresowych można skorzystać z oferty Super Promo, dzięki której bilet z Katowic kosztuje już od 29 zł.


PKP Intercity

Osoby planujące spędzić ferie zimowe w Tatrach, Karkonoszach czy Beskidach skorzystają z połączeń PKP Intercity. Do dyspozycji podróżnych będzie ok. 30 dodatkowych pociągów, kursujących do wielu miejscowości turystycznych w górach.