Ferie zimowe 2019 – gdzie pojechać?

To zdecydowanie ulubiony moment w roku dla większości uczniów i studentów. Nic dziwnego – ferie zimowe to doskonały moment na podróżowanie i wypoczynek. Dobra wiadomość jest taka, że by przeżyć zimową przygodę nie trzeba daleko wyjeżdżać. Polska też potrafi być fascynująca, a dzięki połączeniom kolejowym mamy szansę poznać ją w sposób wygodny i bezpieczny. I to bez stania w uciążliwych korkach na trasach do najbardziej obleganych miejscowości.

Terminy ferii zimowych 2019

I grupa
W województwach kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim ferie zimowe zaczynają się 14 stycznia i trwają aż do 27 stycznia 2019.

II grupa
Na Podlasiu, Wamii i Mazurach ferie zimowe będą trwać od 21 stycznia do 3 lutego 2019.

III grupa
Młodzież z Warszawy, Wrocławia, Opola i Szczecina będzie miała ferie od 28 stycznia do 10 lutego 2019 tak jak całe Dolnośląskie, Mazowieckie, Opolskie i Zachodniopomorskie.

IV grupa
Dla mieszkańców lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego ferie rozpoczną się 11 lutego i zakończą 24 lutego 2019.

Kujawsko-pomorskie

Klimatyczne, fascynujące i pełne zabytków. Województwo kujawsko-pomorskie to idealne miejsce na spędzenie wyjątkowych ferii. Podczas zwiedzania z pewnością warto udać się do Torunia. Na uwagę zasługuje przede wszystkim tamtejszy Zespół Staromiejski, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto zatrzymać się także przy tamtejszej Krzywej Wieży i Ratuszu Staromiejskim.

Dawid Galus/ CC BY-SA 3.0 pl

Nie mniej ciekawa jest Bydgoszcz. Tutaj warto udać się na spacer wzdłuż Kanału Bydgoskiego – najstarszego kanału śródlądowego w Polsce. Spacerując po Bydgoszczy nie sposób ominąć także trzech Spichrzy nad Brdą i Wyspy Młyńskiej.

Będąc w województwie kujawsko-pomorskim warto odwiedzić także tężnie w Inowrocławiu i Włocławek z tamtejszą Bazyliką katedralną WNMP z przełomu XIV i XV wieku.

Do większości atrakcji w tym regonie można wygodnie i szybko dojechać pociągiem z Torunia. Poniżej znajduje się lista przykładowych połączeń:

Toruń – Inowrocław 

Toruń – Włocławek
Toruń – Bydgoszcz

Lubuskie

Zwiedzanie lubuskiego warto zacząć od jego stolicy, a raczej stolic. Województwo może pochwalić się bowiem aż dwoma miastami, które noszą to miano – Gorzowem Wielkopolskim i Zieloną Górą. Ta druga jest największym miastem w tym rejonie i od niej też warto rozpocząć zwiedzanie.

Ratusz w Zielonej Górze/ Tb808/ CC BY-SA 3.0

Będąc na miejscu warto udać się do tamtejszego Planetarium Wenus. Fanów zabytkowej architektury z pewności zainteresują Stary Rynek z mieszczącym się na nim Ratuszem i średniowieczna Wieża Głodowa (zwana także Wieżą Łazienną). Dla spragnionych ciepła gorąco polecamy także wizytę w palmiarni.

Po Zielonej Górze warto udać się do Gorzowa Wielkopolskiego. Tutaj warto odwiedzić Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Filharmonię Gorzowską. Przy okazji warto przejść Bulwarem Nadwiślańskim.

W województwie lubuskim polecamy też wizytę w Świebodzinie, gdzie znajduje się Pomnik Chrystusa Króla – najwyższa budowla tego typu na świecie. Warto odwiedzić także Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu. To tutaj miała miejsce jedna z największych ucieczek podczas Drugiej Wojny Światowej.

Gorzów Wielkopolski – Zielona Góra
Gorzów Wielkopolski – Świebodzin
Zielona Góra- Żagań

Małopolskie

Małopolska to nie tylko Kraków ze wspaniałym Wawelem, klimatycznym Kazimierzem i niezwykłym Rynkiem Starego Miasta. To także okazja do odbycia obowiązkowej lekcji historii w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Nie można przegapić też okazji do wizyty w Kopalni Soli w Wieliczce. Zwiedzanie przepastnych podziemnych korytarzy, kaplic i jezior to niezwykła przygoda dla całej rodziny.

Kraków – Oświęcim
Kraków – Wieliczka

Panorama Zakopanego/ Mgiganteus/ CC BY-SA 3.0

To jednak nie wszystko. Wielbiciele gór i białego szaleństwa jak co roku z pewnością nie ominą Tatr i Zakopanego – zimowej stolicy Polski. Przepiękne widoki i niezwykły zimowy klimat sprawiają, że miejsca te podczas ferii przeżywają prawdziwe oblężenie. Jeżeli nie chcemy utknąć w korkach na Zakopiance warto wybrań podróż pociągiem. Tym bardziej, że wygodne połączenia kolejowe dowiozą nas na Podhale z wielu miast w całej Polsce.

Warszawa – Zakopane
Kraków – Zakopane
Gdynia – Zakopane
Gdańsk – Zakopane
Szczecin – Zakopane
Bydgoszcz – Zakopane
Toruń – Zakopane
Łódź – Zakopane

Śląskie

Zima w Beskidach

Jeśli mowa o Tatrach, to nie sposób wspomnieć o Beskidach. To kolejna fantastyczna feryjna opcja dla tych, którzy kochają śnieg, wysiłek i górskie krajobrazy. Do zimowych aktywności świetną bazą wypadową są Bielsko-Biała, Wisła, Zwadroń, Żywiec i Ustroń. Każda z tych miejscowości zapewnia nam nie tylko piękne widoki, lecz także szereg atrakcji. Od uzdrowisk, przez klimatyczne knajpki po stoki narciarskie. Najwygodniej dotrzeć do nich z Warszawy i Katowic.

Warszawa – Bielsko-Biała
Warszawa – Wisła
Warszawa – Żywiec
Warszawa – Zwadroń
Katowice – Wisła
Katowice – Ustroń

Dolnośląskie

To doskonałe miejsce dla wielbicieli zamków i pałaców. W całym województwie dolnośląskim znajduje się ich łącznie aż kilkaset! Zwiedzanie warto zacząć od Wrocławia – stolicy województwa i historycznej stolicy całego Śląska. Tutaj warto odwiedzić wpisaną na listę UNESCO Halę Stulecia a także Panoramę Racławicką, Wrocławską Fontannę oraz największy w Polsce Ogród Zoologiczny. Nie można też zapomnieć o tamtejszym Rynku z przepięknym ratuszem.

Warto się również wybrać na narty w Karkonosze, np. do Szklarskiej Poręby czy do Jakuszyc.

Polana Jakuszycka

Podczas ferii warto także odwiedzić przepiękne dolnośląskie rynki. Znajdziemy je m.in. w Wałbrzychu, Legnicy i Jeleniej Górze.

Wrocław – Szklarska Poręba
Jelenia Góra – Jakuszyce
Wrocław – Wałbrzych
Wrocław – Jelenia Góra

Opolskie

Jan Mehlich/ CC BY-SA 3.0

Chociaż niewielkie, to województwo opolskie ma także sporo do zaoferowania. Samo Opole to klimatyczny rynek i Wieża Piastowska – pozostałość po nieistniejącym dziś zamku. Ze stolicy województwa polecamy wycieczki do Nysy, gdzie warto zwiedzić Wieżę Ciśnień, Fontannę Trytona oraz Bazylikę św. Jakuba i Agnieszki. Warte uwagi są także Głuchołazy z tamtejszym rynkiem i częścią uzdrowiskową. Kolejny na liście jest Prudnik z uroczym rynkiem i zabytkowym cmentarzem żydowskim.

Opole – Głuchołazy
Opole – Nysa
Opole – Prudnik

Zachodniopomorskie

Olek Remesz/ CC BY-SA 3.0

Morze dla wielu osób jest oczywistym kierunkiem wakacyjnym. Jednak zapewniamy, że równie wspaniale prezentuje się zimą. Ferie to doskonały czas, by chłonąć jod podczas spaceru nadmorską plażą i cieszyć spokojem okolicznych miejscowości. Bałtyk zimą ma niezaprzeczalny urok, który warto odkryć samemu. Tym bardziej, że można tam wygodnie dojechać ze Szczecina (wcześniej zwiedzając Rynek Sienny, Wały Chrobrego i Bazylikę archikatedraną św. Jakuba).

Szczecin – Kołobrzeg
Szczecin – Międzyzdroje
Szczecin – Świnoujście

Pomorskie

Pjama/ CC BY-SA 3.0

Tutaj punktem obowiązkowym jest oczywiście Gdańsk ze swoimi wspaniałymi Starówką, Długim Targiem, Kościołem Mariackim i charakterystyczną Fontanną Neptuna. Stąd szybko pojedziemy do Gdyni (gdzie możemy wpaść do gdyńskiego akwarium) i Sopotu (ze słynnym Krzywym Domkiem i molo). Nie mówiąc o Malborku z monumentalnym zamkiem krzyżackim. To wszystko w kojącej bliskości Bałtyku.

Gdańsk – Gdynia
Gdańsk – Sopot
Gdańsk – Malbork

Świętokrzyskie

Kielce to doskonała baza wypadowa, jeśli planujemy wizytę w Górach Świętokrzyskich. Wcześniej warto jednak udać się do Pałacu Biskupów Krakowskich i Pałacu Tomasza Zielińskiego. Warto także przejść się po tamtejszy rynku. Z Kielc pociągiem odjedziemy m.in. do Skarżyska-Kamiennej. Możemy tam zwiedzić Muzeum Orła Białego, w którym na świeżym powietrzu ustawiono mnóstwo eksponatów z II Wojny Światowej.

Kielce – Skarżysko-Kamienna

Wielkopolskie

Kwolana/ CC BY-SA 4.0

Pisząc o tym województwie nie sposób pominąć jego stolicy. Poznań to miasto, w którym z pewnością nie będziecie się nudzić. To tutaj możecie zwiedzić Stary Browar, Ratusz ze słynnymi koziołkami i Zamek Cesarski. Jeżeli zmarzniecie podczas zwiedzania możecie ogrzać się w jednej z kawiarni przy Rynku Starego Miasta. Pozna to także doskonała baza wypadowa do zwiedzenia innych części województwa. Łatwo dojedziemy stąd m.in. do Gniezna i Kalisza. W tym pierwszym czeka na nas archikatedra gnieźnieńska z Drzwiami Gnieźnieńskimi przedstawiającymi sceny z życia św. Wojciecha. Z kolei Kalisz to pełne uroku miasto, w którym czekają na nas. m.in Rynek i Rezerwat archeologiczny Zawodzie.

Poznań – Gniezno
Poznań – Kalisz

Podlaskie

Chcesz uciec od zgiełku? Wybierz się do województwa podlaskiego. Już sama jego stolica – Białystok to okazja do bliższego kontaktu z historią. Warto odwiedzić zwłaszcza tamtejszy Pałac Branickich, sobór św. Mikołaja i rynek Kościuszki. Z Białegostoku pojedziemy pociągiem m.in. do Suwałk (zwanych polskim biegunem zimna) i Augustowa.

Białystok – Suwałki
Białystok – Augustów

Warmińsko-Mazurskie

Kraina tysiąca jezior potrafi oczarować także zimą. By je zobaczyć wystarczy ze stolicy województwa – Olsztyna, dojechać pociągiem do Giżycka. Na miejscu będziemy mogli podziwiać jezioro Niegocin i przejechać mostem obrotowy na Kanale Giżyckim. Jeżeli bardziej interesują nas miejskie klimaty, to czekają na nas Elbląg. Tamtejsze Brama Targowa, Wyspa Spichrzów i zabytkowy Rynek to doskonały feryjny punkt wypadowy.

Olsztyn – Giżycko
Olsztyn – Elbląg

Podkarpackie

W województwie podkarpackim znajdziemy klimatyczne uzdrowiska, w których można odpocząć po zimowych trudach. Jednym z nich jest Horyniec-Zdrój. Dojedziemy tam z Rzeszowa, w którym wcześniej warto zwiedzić m.in. Pałac Lubomirskich i Rynek. Warto udać się do Tarnobrzegu i Sanoka, by móc zwiedzić tamtejsze pałace.

Rzeszów – Horyniec Zdrój
Rzeszow – Tarnobrzeg
Rzeszów – Sanok

Łódzkie

Jakub Zasina/ CC BY-SA 4.0

Już sama Łódź to niezwykle ciekawy kierunek w czasie ferii. Wystarczy wspomnień Łódzką Manufakturę, ulicę Piotrkowską czy Pałac Izraela Poznańskiego. Ale to nie wszystko, co oferuje nam województwo łódzkie. Pojedziemy stad m.in. do Piotrkowa Trybunalskiego, Wielunia i Tomaszowa Mazowieckiego. To dobre kierunki, jeśli bliski jest nam klimat małych miasteczek i uroczych zaułków.

Łódź – Tomaszów Mazowiecki
Łódź – Wieluń
Łódź – Piotrków Trybunalski

Lubelskie

Lublin to jedno z kilku miast warto odwiedzenia w województwie lubelskim. Turystów przyciąga przede wszystkim tamtejszy rynek, Wzgórze Zamkowe i Stare Miasto. To także tutaj możemy podziwiać gmach Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Z Lublina pojedziemy do Białej-Podlaskiej i Zamościa. W tym drugim warto zwrócić uwagę na niecodzienny układ miasta i nacieszyć oczy Pałacem Zamojskich.

Lublin – Biała-Podlaska
Lublin – Zamość

Mazowieckie

Adrian Grycuk / CC BY-SA 3.0

Jeżeli chcecie zwiedzać Polskę, to Warszawa jest doskonałym ku temu miejscem. Dojedziecie stąd do większości dużych miast w naszym kraju. Jednak zanim wybierzecie się do sąsiednich województw warto zacząć od wojewódzka mazowieckiego i jego stolicy. W Warszawie czeka na Was Zamek Królewski i Plac Zamkowy, Park Saski i Teatr Wielki. Dobrze także skierować swoje kroki na Starówkę i Nowy Świat – zwłaszcza kiedy są oświetlone zimową iluminacją. Kiedy już zwiedzimy miasto, polecamy udać się wgłąb województwa mazowieckiego. Czekają na nas tam m.in. Ciechanów, Płock i Ostrołęka.

Warszawa – Ciechanów
Warszawa – Ostrołęka
Warszawa – Płock