Bilet na Shinkansena kupisz w KOLEO! Japan Rail Pass już w sprzedaży

Jakie przychodzą Wam do głowy skojarzenia z Japonią? Nie trzeba być miłośnikiem kolei, aby obok kwitnących wiśni i sushi natychmiast wymienić również pociągi Shinkansen. Superszybkie składy na dobre wpisały się w japoński krajobraz, podobnie jak towarzyszący im porządek czy punktualność. Dlatego jeśli zwiedzać Japonię – to tylko pociągiem. A bilety, tylko w KOLEO! 😊

Japonia składa się z ponad 6850 górzystych wysp i wysepek. Przeważająca część kraju położona jest na czterech z nich: Honsiu, Hokkaido, Kiusiu i Sikoku. Podróż przez nie wzdłuż oznacza konieczność przejechania nawet 2000 kilometrów. Nic więc dziwnego, że to właśnie ten kraj jako pierwszy na wielką skalę zabrał się za tworzenie sieci kolei dużych prędkości.

Pierwsza linia Shinkansen została otwarta już w 1964 roku. Wtedy to na szyny wyjechały składy łączące Tokio i Osakę z prędkością dochodzącą do 210 km/h. I choć nazwę Shinkansen możemy tłumaczyć dosłownie jako Nową główną linię, to wkrótce sieć takich superszybkich szlaków kolejowych oplotła całą Japonię.

Częściej niż metro

Shinkansen to dosłownie najszybsze pociągi na świecie. W 2016 roku ten ekspres pobił światowy rekord prędkości – aż 603 km/h. Co prawda liniowo kursują one z nieco niższą prędkością, ale teraz – dzięki nowej ofercie Koleo – są jeszcze bardziej dostępne.

Japończycy bardzo chętnie z nich korzystają – od momentu otwarcia ponad pięćdziesiąt lat temu Shinkanseny przewiozły już ponad 6,4 miliarda pasażerów. Chętnych jest tak dużo, że w godzinach szczytu na najpopularniejszej linii Tokaido – z Tokio do Osaki przez Nagoję – kursuje aż 16 składów na godzinę w każdym kierunku, a odstęp pomiędzy pociągami wynosi nawet trzy minuty – to częściej niż metro w Warszawie!

Czasami dla pociągów w Japonii po prostu nie ma alternatyw. Kraj Wschodzącego Słońca to w 60% tereny górskie, gdzie jazda autokarem czy samochodem może być co najmniej skomplikowana. Koleją dojedzie się natomiast wszędzie – ekspresowym Shinkansenem do dużych metropolii, albo też niewielkim lokalnym pociągiem do turystycznych miejscowości. A widoki, które zobaczycie mogą być bezcenne!

Turyści przyjeżdżający do Japonii pokochali kolej nie tylko za duże prędkości i wysoki komfort  podróży – ale też za punktualność. Nawet półminutowy przyjazd po czasie jest dla Japończyków nie do pomyślenia. Przepisy głoszą: nawet trzęsienie ziemi nie jest powodem do opóźnienia – pociąg może przyjechać 5 minut po czasie „jeżeli wystąpiło trzęsienie ziemi o sile co najmniej 6 stopni w skali Richtera”. Jak jest w rzeczywistości z tą punktualnością? Najlepiej przekonać się o tym osobiście!

Czym więc jest Japan Rail Pass?

Bilety Japan Rail Pass można określić odpowiednikiem europejskiego Interraila. Jest to imienny bilet okresowy na pociągi, autobusy oraz promy Japan Railways. Są przeznaczone dla turystów i umożliwiają podróżowanie po Japonii w bezproblemowy i ekonomiczny sposób. W zależności od wybranego biletu – jest on ważny przez 7, 14 lub 21 kolejnych dni.

Posiadacze takiego karnetu mogą skorzystać ze wszystkich pociągów spółek JR Group Railways-Shinkansen (oprócz najszybszych pociągów „Nozomi” i „Mizuho”: do nich wymagane jest dokupienie dodatkowej wejściówki), pociągów ekspresowych, pociągów szybkich lub lokalnych, a także BRT – czyli szybkiej komunikacji autobusowej. A gdy dwie szyny to za dużo: z Japan Rail Pass możecie wsiąść także do tokijskiego monoraila.

Warto zwrócić uwagę, że w niektórych pociągach obowiązuje rezerwacja miejsc. Japan Rail pass umożliwi rezerwację miejsc samodzielnie, dzięki czemu nie będziesz musiał stać w kolejce do kasy. Ułatwia to stworzenie planu podróży.

Gdzie kupić Japan Rail Pass? Najlepiej w KOLEO!

Najbardziej wygodną ofertę dla wszystkich, którzy wybierają się do Japonii ma teraz KOLEO. Od teraz JR Pass kupicie również w naszym sklepie internetowym. Sprzedaż ruszyła 1 lutego. Można wybrać klasę przejazdu – pierwsza lub druga. Są również dostępne vouchery dla dzieci (w wieku od 6 do 11 lat).

Każdy nabywca otrzyma voucher, który należy wymienić na bilet w Japonii w ciągu trzech miesięcy. To wtedy będziesz musiał określić dokładną datę rozpoczęcia ważności biletu. Warto pamiętać, że voucher jest przypisany do wskazanej w zamówieniu osoby – nie można go przekazywać innym osobom.

Japan Rail Pass to oferta utworzona z myślą o turystach: dlatego, aby odebrać bilet w kasie Kolei Japońskich trzeba pokazać ważny paszport z wizą. Ważne jest też, by po przybyciu do Japonii zadbać o uzyskanie pieczątki „temporary visitor”, bez której voucher nie będzie mógł być wymieniony na bilet Japan Rail Pass – więcej w FAQ JR Pass.

Do tej pory zakup tego biletu w Japonii wiązał się z koniecznością płatności w Jenach. Już teraz Voucher Japan Rail Pass możesz zamówić przed przybyciem do Japonii, a na miejscu należy go jedynie wymienić na bilet w punkcie Japan Railways. Dodatkowo w KOELO vouchery Japan Rail Pass są dostępne w polskiej walucie. Zakupione w ten sposób vouchery przygotowywane są w naszym biurze w Warszawie. Można odebrać je też w naszym sklepie stacjonarnym w Warszawie przy ulicy Francuskiej 11A lub zamówić wysyłkę Pocztą Polską pod wskazany adres.