Miejsce w pociągu wybierasz jak fotel w kinie – graficzna rezerwacja na pociągi PKP Intercity już dostępna!

Przez wiele lat wybór miejsc w pociągach dalekobieżnych mógł kojarzyć się… z grą na loterii. Tak – oczywiście można było zdecydować, czy chce się jechać w wagonie przedziałowym czy bezprzedziałowym, podobnie rzecz miała się z lokalizacją siedzenia przy oknie lub od strony korytarza. Ale tu możliwości się kończyły – i trzeba było liczyć, że szczęście: bo system często lubił przydzielać miejsca w mocno obłożonych wagonach, trudno też było o wylosowanie siedzenia tuż obok wagonu restauracyjnego, półki na bagaż czy przodem do kierunku jazdy. Na szczęście to przeszłość 😊

Już w 2018 roku jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy funkcję graficznej rezerwacji miejsc – wówczas dla pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Teraz idziemy o krok dalej: w KOLEO znajdziecie już podobną opcję dla wszystkich krajowych połączeń realizowanych przez PKP Intercity. Funkcja, która do tej pory była dostępna pilotażowo jedynie w przypadku planowaniu podróży w pociągach złożonych z Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych (Pendolino, Dart, Flirt), jest teraz dostępna także w przypadku składów wagonowych. A skorzystanie z niej jest niezwykle proste – i pozwala sprawić, że przejazd będzie jeszcze przyjemniejszy 🙂

Niezależnie od tego, czy bilet kupujecie w aplikacji czy za pośrednictwem strony internetowej – opcja wyboru preferencji miejsca pojawi się tuż po wybraniu połączenia oraz określeniu listy pasażerów.

Po kliknięciu zobaczycie układ miejsc w pociągu – podobny do wyglądu sali kinowej, gdy chcecie zarezerwować wypad na film.

Żeby wybrać miejsce – wystarczy w nie kliknąć. Wtedy jego podświetlenie zmieni się z żółtego na kolor malinowy. I gotowe 😊

Graficzna rezerwacja miejsc to wiele korzyści!

Dla większości składów i wagonów zobaczycie zaznaczone miejsca, w których są okna – dzięki temu macie pewność, że zawsze będziecie mogli patrzeć na zewnątrz, a nie na ścianę. Oznaczone zostały też toalety, wyjścia i wejścia do pociągu, półki na bagaż czy strefy gastronomiczne. Specjalne podświetlenie zyskały też dostępne Strefy Ciszy dostępne w Elektrycznych Zespołach Trakcyjnych. Przy podróżach składami Pendolino, Dart i Flirt będziemy całkowicie pewni, że wybrane miejsce jest skierowane przodem do kierunku jazdy. A widząc zajętość poszczególnych miejsc – mamy możliwość wybrać siedzenie w mniej oblężonej części składu.

Na diagramie oznaczyliśmy także miejsca dla osób z niepełnosprawnością, rodzin z dziećmi czy podróżujących z rowerami – wszystko w sposób czytelny i przystępny.

Graficzna rezerwacja miejsc w pociągach PKP Intercity jest całkowicie darmowa. Jeżeli jednak nie chcecie z niej korzystać i przeszukiwać schematu składu w poszukiwaniu ulubionego siedzenia – to żaden problem: wciąż udostępniamy także tradycyjny sposób wyboru miejsca, w którym system przydzieli losowe siedzenie według określonych przez nas kryteriów.