Łódzkie na weekend

Turystyka w województwie łódzkim? Brzmi nieco nietypowo? Proponuję kilka magicznych miejsc do odkrycia, do których można dojechać pociągiem.

Zgierz – domki tkaczy

Nawet pięć minut spędzone na tych magicznych uliczkach będzie dla Ciebie niesamowite.

Najważniejszy jest oczywiście odrestaurowany fragment dzielnicy drewnianych domów, które zaczęły powstawać jeszcze w XIX wieku, w ramach projektu osady przemysłowej. Przez kilkadziesiąt lat, zanim na dobre rozpędziła się rewolucja przemysłowa, mieszkało to około 300 tkaczy – Polaków, Niemców i Żydów – zajmowali się oni produkcją tekstyliów.

Zgierska dzielnica tkaczy; www.miastotkaczy.pl

Po wspaniałe sukno ze Zgierza ustawiały się kolejki. Rozwój fabryk, również w Łodzi, sprawił, że dzielnica podupadła i zamieniła się w zwykły kwartał mieszkalny.

Miasto Tkaczy

Dawna dzielnica tkacka m.in. dzięki funduszom norweskim zamieniła się w Miasto Tkaczy – park kulturowy z kilkudziesięcioma drewnianymi, klasycystycznymi domami. Dlaczego warto tu wpaść? Czas zatrzymał się tu w miejscu. Kolorowe drewniane domki wyglądają tak jak ponad 150 lat temu. Warto tu przyjechać, przejść się po uliczkach wykładanych kamieniami polnymi, czyli tzw. kocimi łbami. Jest nawet restauracja serwująca regionalne dania kuchni łódzkiej.

Do Zgierza najłatwiej jest dojechać pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, łącznie na tę stację przyjeżdża 78 pociągów w ciągu dnia. Jak dojść ze stacji kolejowej w Zgierzu do Miasta Tkaczy? Spacerem zajmie to niecałe 15 minut. Trzeba iść ulicą Kolejową do Stefana Cezaka, a następnie skręcić w Długą, która biegnie prosto do dzielnicy drewnianych domów. Ja za każdym razem, jak przejeżdżam przez Zgierz, choć na chwilę zaglądam do tej dzielnicy, by nacieszyć wzrok tym niezwykle urokliwym miejscem, choć przez kilka minut.

Piotrków Trybunalski

Każdy, kogo spytam o to miasto mówi, że tam nic nie ma. Albo, że nic o nim nie wie. A to błąd! W Piotrkowie jest tak naprawdę, bardzo wiele do zobaczenia. Idealne miasto na kilkugodzinny wypad. Zresztą, kto turystycznie tam był? Zawsze musi być ten pierwszy raz 😉 Zacznijmy od tego, co widać od razu po wyjściu z pociągu – dworzec w Piotrkowie.

Na dworcu w Piotrkowie Trybnalskim; źródło:pl.wikipedia.org/Lichen99

Jeden z najstarszych w Polsce. Zadbany budynek z rzędem drzew na peronie nie zmienił prawie od połowy XIX wieku kiedy otwarto pierwszą polską linię kolejową, przechodzącą właśnie przez to miasto. Istotne są detale – np. żeliwny, zdobiony zdrój na peronie albo drewniana wiata z żeliwnymi kolumnami.

Piotrków jest starym miastem – istnieje już od 1300 roku – i to widać na każdym kroku. Stare miasto sięga początkami średniowiecznej lokacji, choć zabudowa jest znacznie późniejsza. Ale to nic nie szkodzi. Po ciasnych uliczkach po prostu miło się spaceruje. W niektórych miejscach na obrzeżu starego miasta widać mury miejskie z czasów panowania Kazimierza Wielkiego. Zamek? Oczywiście, że jest. Wieża obronna, obecnie służąca jako muzeum.
<

Czuć wielokulturową przeszłość miasta. Ja lubię odszukiwać takie ślady w miastach, które odwiedzam. Oprócz kilku kościołów – najstarszy pochodzi z XIII wieku – można znaleźć dwie synagogi i cerkiew, która powstała w czasach zaborów. A może chcesz odkryć coś właśnie z tych czasów, kiedy Piotrków był stolicą guberni? Można bowiem poczuć trochę tej atmosfery – miasto jest dziś nieco senne, ale wielkie i okazała budynki administracyjne np. Sądu Okręgowego mówią, że właśnie to miasto ponad 100 lat temu było stolicą regionu, a nie pobliska Łódź. Imponujące wrażenie robi też Kolegium pijarskie i jezuickie, przebudowane przed I wojną światową, obecnie mieszczące liceum.

Jest też hala targowa z lat 20., z którą wiąże się ciekawa historia. Pożyczka amerykańskiej firmy miała być ratunkiem dla miasta, które po I wojnie światowej przeżywało trudne chwile.

Wówczas urzędy przeniesiono do przemysłowej Łodzi, a lokalny przemysł z trudem się rozwijał. Hala targowa miała być ratunkiem dla gospodarki miasta, a stała się finansowym balastem. Powstała dzięki amerykańskiemu kredytowi. Na szczęście do dziś możemy podziwiać ciekawą architekturę.

W Piotrkowie można trafić też na ciekawe sklepy, raczej nie spotykane w większych miastach. Modystka robiąca kapelusze na zamówienie i to w korzystnych cenach? Proszę bardzo – tuż przy rynku. Po prostu warto przez chwilę pozwiedzać to miasto i zrobić własne małe odkrycia.

Jak dojechać do Piotrkowa Trybunalskiego? Do miasta dojeżdżają 52 pociągi dziennie. Najtańsze bilety, również z grupową zniżką „Ty i 1,2,3”, ma swojej ofercie POLREGIO.

Łęczyca

Jedno z najstarszych polskich miast. Najstarsze ślady mówiące o tym, co tu się działo nawet 1000 lat temu, można znaleźć w Tumie, niewielkiej wsi oddalonej o niecałe 1,5 km od dworca w Łęczycy. Tu czeka na Ciebie romańska kolegiata, która stała już ponad 850 lat temu. Tuż obok jest skansen łęczyckiej wsi, gdzie możesz zobaczyć budynki mieszkalne z wyposażeniem, olejarnię, czy kuźnię. Wspaniałym zabytkiem jest odrestaurowany wiatrak koźlak z 1820 roku.

Zamek w Łęczycy; źródło:pl.wikipedia.org/Chrumps

Gdy wrócisz do miasta z Tumu i jeszcze nie będziesz mieć dosyć spacerowania, to musisz koniecznie zwiedzić zamek wzniesiony jeszcze w czasach Kazimierza Wielkiego. Niemal w całości został zbudowany z czerwonej cegły. Warto wejść na wieżę zamkową. A jeśli w Łęczycy znajdziesz się w sierpniu, to będziesz mieć niepowtarzalną okazję przyjrzeć się Międzynarodowemu Turniejowi Rycerskiemu.

Do Łęczycy najłatwiej jest dojechać pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Klimatyzowany i nowoczesny pociąg z wydzielonymi miejscami na rowery w dzień powszedni z dworca Łódź Kaliska do Łęczycy kursuje 10 razy.

Zalew Jeziorsko

Jeśli chcesz wypocząć nad wodą chociaż w jeden weekendowy dzień, to jedź nad Zalew Jeziorsko nad Wartą. To jest propozycja dla rowerzystów. Sztuczny zbiornik ma blisko 15 km długości, jest szeroki na 3 km. Na zachodnim brzegu znajdziesz wypożyczalnię sprzętu wodnego.

Zalew Jeziorsko; pl.wikipedia.org

Jak tam dojechać? Najlepiej wsiąść w pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej do Sieradza odjeżdżający z Łodzi Kaliskiej. Do Sieradza dojeżdża w weekendowy dzień łącznie 17 pociągów. O tym jak podróżować pociągiem z rowerem pisałem już na blogu KOLEO – opisałem jak są wyposażone pociągi wszystkich przewoźników i ile kosztują bilety. Jeśli pojedziesz pociągiem ŁKA, pamiętaj, że przewiezienie jednośladu jest bezpłatne.

Park Arkadia

Tak, to jest miejsce gdzie można odpocząć! Romantyczny park w Arkadii ma już ponad 200 lat. Został założony w tzw. stylu angielskim co oznacza, że ma jak najbardziej przypominać naturalne miejsce z łąkami, wieloma gatunkami drzew, strumieniami i jeziorkami. Obowiązkowym elementem takiego parku są romantyczne ruiny i można je znaleźć w tym podłowickim parku. Jest więc akwedukt, mający kojarzyć się z budowlami z czasów rzymskich. Jest i Świątynia Diany nad samym stawem, jest i sztuczna grota. Można tu spędzić ładnych kilka godzin na spacerowaniu. Polecam zwłaszcza w upalny dzień – zieleń i bliskość wody zapewnia miłe ochłodzenie.

Akwedukt. Parki w Arkadii; źródło:pl.wikipedia.org/Meteor2017

Po spacerze w parku może jeszcze zdążysz wpaść do Łowicza? Ja bardzo lubię ten klimat niewielkiego miasta. Nieregularny kształt rynku wskazuje, że miasto ma swoje korzenie jeszcze ze średniowiecza. Z kolei, niewysokie domy w stylu klasycystycznym przywołują czasy z przełomu XVIII i XIX wieku. Do Łowicza warto jest pojechać z jeszcze jednego powodu. Procesja Bożego Ciała, w której uczestnicy są ubrani w tradycyjne stroje łowickie. Znam kilku łowiczan, właściwie łowiczanki i wiem, że jest to dla nich autentyczna frajda.

Łowicz, Boże Ciało; źródło: Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland/ flickr.com

Wracamy do parku w Arkadii. Jak się tam dostać? Najlepiej pociągiem ŁKA jadącym z Łodzi Kaliskiej do Łowicza. Trzeba wysiąść na przystanku Łowicz Przedmieście, skąd do parku trzeba przejść jeszcze jakieś 4 km. Polecam jednak zabrać ze sobą rower.