Nowe pociągi POLREGIO

Jak pojadą pasażerowie nowymi pociągami POLREGIO? A wygodnie pojadą. Bardzo podobają mi się maszyny z fabryki w Bydgoszczy mimo, że nie jest to mój ulubiony producent taboru kolejowego w Polsce. Największy polski przewoźnik kolejowy kupuje nowe pociągi, które będą jeździć na regionalnych trasach.

Pasażerowie POLREGIO będą jeździć nowymi pociągami, które już powstają w bydgoskiej fabryce PESA. Otrzymają charakterystyczne, nowe pomarańczowo – czerwone barwy.

POLREGIO PESA
Nowy pociąg PESA Link dla POLREGIO

Spalinowe wagony Pesa LINK eksploatowane są w Czechach, w kilku województwach w Polsce (jako własność Kolei Dolnośląskich i Kolei Wielkopolskich) oraz w Niemczech przez kolej Niederbarnimer Eisenbahn. Wkrótce mają trafić do największego niemieckiego przewoźnika – Deutsche Bahn. Bydgoska fabryka zbudowała już 52 wagony tego typu. Zaczęło się od zamówienia od kolei czeskich, która używa 31 Linków.

Pociąg PESA Link na stacji w Brnie, źródło: commons.wikimedia.org; aut: Harold

Czesi, prawdopodobnie dzięki kształtowi tych maszyn, nazwali Linki Sharkami. W Polsce można je już spotkać na torach województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego i wielkopolskiego. W Niemczech jeżdżą na trasach na wschód od Berlina. Deutsche Bahn będzie mógł zamówić do 2018 roku aż do 470 pojazdów i zlecić producentowi ich utrzymanie przez maksymalnie 10 lat.

POLREGIO PESA
POLREGIO PESA
POLREGIO PESA
Wnętrze nowego pociągu PESA Link dla POLREGIO

Nowe pociągi POLREGIO

POLREGIO dołącza do grona właściciel tych pociągów. W wersji dla polskiego przewoźnika będą mogły rozpędzić do 120 km/h, a w klimatyzowanym wnętrzu pomieszczą ok. 130 pasażerów. Będą również stojaki na rowery. Wszystkie pociągi dla POLREGIO, a może ich być łącznie 5 sztuk, mają wyjechać na tory jeszcze w tym roku, najprawdopodobniej jeszcze przed wrześniem.

POLREGIO pociąg PESA
Nowy pociąg PESA Link dla POLREGIO. Pojawi się na torach do III kwartału 2017 roku.

Bilety na wszystkie kursy realizowane przez POLREGIO nowymi pociągami znajdą się w KOLEO.