bilety okresowe polregio

Rozkład jazdy PKP: korekta marzec 2017

Od niedzieli 12 marca kolejarze zmieniają rozkład jazdy. Największe zmiany i utrudnienia dotyczą linii, na których rozpoczną się zapowiadane od dłuższego czasu remonty. W KOLEO przygotowaliśmy podsumowanie najważniejszych zmian.

Aktualizacja: korekta rozkładu PKP na 11 czerwca 2017

Łódzkie – więcej pociągów ŁKA

Tak jak w minionych miesiącach kolejarze wciąż będą prowadzili remonty na trasie z Łodzi Kaliskiej przez Zgierz i Ozorków do Kutna. Od kwietnia do końca czerwca wymiana szyn, rozjazdów i inne prace będą powodować, że niektóre pociągi regionalne zostaną zastąpione autobusami zastępczymi.

Zmiany w rozkładzie jazdy czekają również pasażerów jadących pociągami PKP Intercity, Polregio i ŁKA do Warszawy. Rozpoczyna się remont linii podmiejskiej z Grodziska Mazowieckiego do Warszawy i z tego powodu okresowo będą wprowadzane zamknięcia poszczególnych torów. Utrudnienia na tej trasie przez kolejnych kilkanaście miesięcy będą narastać, między innymi mając coraz większy wpływ na dłuższy czas przejazdu z Łodzi do stolicy

Na kilku trasach regionalnych do Łodzi będzie więcej połączeń. Z Łodzi Widzewa do Łodzi Fabrycznej pojedzie 12 pociągów ŁKA więcej. Będzie też jeden dodatkowy poranny pociąg z osiedla Radogoszcz Zachód do Łodzi Kaliskiej.

Rozkład PKP Łódź Fabryczna – Łódź Widzew

 

Wielkopolskie – zmiany na liniach regionalnych

Wciąż komplikacje dla pasażerów wywołuje modernizacja części trasy Wrocław – Poznań przez Leszno. Liczba połączeń Leszno – Poznań zmniejszy się z 29 do 27 a czas przejazdu pociągów pośpiesznych PKP Intercity dalej nie będzie o wiele krótszy od pociągów regionalnych Polregio. W niektórych przypadkach pociągi regionalne zatrzymujące się na każdej stacji i na każdym przystanku jadą krócej niż pociągi pośpieszne.

Praktycznie na każdej linii w województwie godziny odjazdów pociągów ulegną zmianie. Wielkopolski przewoźnik samorządowy – Koleje Wielkopolskie przesuwa godziny odjazdów ponad 60 swoich pociągów, w niektórych przypadkach zmiana wynosi nawet blisko godzinę.

Największe utrudnienia szykują się na trasie Wrocław – Łódź w okolicy Ostrowa Wielkopolskiego. Na odcinku Grabowno – Ostrów Wielkopolski od 12 marca kolejarze zastąpią pociągi regionalne autobusami zastępczymi. Pociągi dalekobieżne pojadą objazdem przez Krotoszyn.

Małopolska – przesiadka z pociągów do autobusów

Największe zmiany dotyczą tych linii kolejowych na których rozpoczynają się remonty i modernizacje. Taką linią jest trasa Kraków – Krzeszowice –Katowice. Od 12 marca między Krzeszowicami a Zabierzowem część pociągów Polregio będzie zastąpiona autobusami, dodatkowo autobusy będą kursować na trasie Krzeszowice – Kraków Mydlniki – Krzeszowice

Na linii trasie Warszawa – Kraków, między Miechowem a Sędziszowem od 19 do 27 kwietnia i od 8 do 10 maja pociągi Polregio będą zastąpione autobusami. Od 15 maja do 4 czerwca przesiadka do autobusów czeka również pasażerów Polregio i PKP Intercity jadących do Krakowa.

Rozkład PKP Kraków – Zakopane

Bez zmian pozostają pozostałe połączenia. Na trasie z Krakowa do Tarnowa pasażerowie będą mieli do dyspozycji wciąż 24 połączenia dziennie Kolei Małopolskich i Polregio. Do Nowego Sącza pojedzie 5 pociągów, a do Krynicy jeden z dłuższym o kilka minut czasem przejazdu niż dotychczas. Najważniejsza linia Kolei Małopolskich z lotniska przez Kraków Główny do Wieliczki pozostaje bez zmian – pociągi będą jeździć co pół godziny przez cały dzień.

Rozkład PKP Lotnisko Kraków Balice – Kraków Główny

 

Podlasie – zmiana rozkładów jazdy pociągów regionalnych

Kolejarze rozpoczynają dalszą część modernizacji trasy Rail Balitca z Warszawy do Białegostoku. Część zmian w rozkładach jazdy na województwie podlaskim jest związana z przygotowaniem linii objazdowych gdy prace na Rail Baltice przesuną się w kierunku Białegostoku i będą bardziej intensywne. W efekcie pociągi z Warszawy do Białegostoku będą mogły niemal na całym odcinku liczącym ponad 180 km jeździć jeździć z prędkością 160 km/h.

Nie zmienią się znacząco godziny odjazdów pociągów dalekobieżnych PKP Intercity na trasie Białystok – Warszawa. Przesunięcia są tylko kilkuminutowe, a podróżni będą mieli do dyspozycji wciąż 10 połączeń kategorii Intercity i TLK. Bez zmian pozostają połączenia Białystok – Olsztyn, na tej trasie kursować będą trzy pociągi TLK. Do Suwałk wciąż będą kursować dwa pociągi TLK i jeden do Grodna.

Największe zmiany dotyczą rozkładu jazdy pociągów regionalnych. W trakcie modernizacji trasy Białystok – Czeremcha będzie wstrzymany ruch pociągów na odcinku Białystok – Bielsk Podlaski, a w zamian za pociągi będą kursowały autobusy zastępcze. Na stacji w Bielsku Podlaskim pasażerowie jadący dalej, w kierunku do Czeremchy, będą się przesiadać do pociągów.

Także na trasie Białystok – Kuźnica Białostocka będą prowadzone prace remontowe. Dwa z pociągów kursujących na tej trasie, między 17 maja a 6 czerwca, we wtorki, środki, czwartki i piątki zostaną zastąpione autobusami. Polregio zapowiedziało jeszcze zmiany godzin odjazdu ostatniego pociągu do Suwałk i na jednego na trasie do Kuźnicy. Zmiany umożliwią przesiadki z pociągów dalekobieżnych.

 

Warszawa i województwo mazowieckie – początek inwestycji i utrudnień 

Rozpoczyna się kilkuletni okres intensywnych prac na kolejnych trasach w Warszawie i na Mazowszu. Na razie bez większych zmian pozostają rozkłady jazdy pociągów dalekobieżnych, natomiast w kilku przypadkach spore zmiany czekają pasażerów pociągów regionalnych.

Kolejarze od 12 marca wstrzymują ruch wszystkich pociągów na trasie Warszawa Zachodnia – Warszawa Gdańska. Rozpoczyna się modernizacja tego odcinka połączona z budową nowych przystanków. Wciąż komplikacje dla pociągów jadących w kierunku Warszawy Gdańskiej, np. z Legionowa wywoływać będzie zamknięty jeden tor na moście Gdańskim.

Kolejarze przygotowują się również do remontu linii podmiejskiej z Grodziska Mazowieckiego przez Pruszków do stacji Warszawa Włochy. Pierwsze utrudnienia i zamknięcie jednego toru na linii dalekobieżnej zapowiadane są na początek maja po długim weekendzie. Na tej trasie utrudnienia będą się zwiększać, aż do momentu kiedy pociągi zostaną zastąpione autobusami.

Od 14 kwietnia rozpocznie się kolejna część modernizacji trasy Warszawa – Białystok. Prace będą prowadzone na odcinku Łochów – Małkinia i ruch pociągów pomiędzy tymi stacjami będzie odbywał się po jednym torze.

Rozkład jazdy PKP Warszawa Wileńska – Małkinia

Spore utrudnienie wciąż czekają pasażerów jadących do Warszawy z kierunku Radomia. Do jesieni będą trwały prace remontowe między Piasecznem a stacją Warszawa Okęcie. Wciąż część pociągów będzie odwołana i skrócona. Na odcinku Czachówek – Góra Kalwaria będą jeździły zastępcze autobusy, a przyśpieszony pociąg Radomiak będzie jeździł objazdem przez centralną magistralę kolejową i Grodzisk Mazowiecki.

 

Dolnośląskie – zmiany w rozkładzie jazdy PKP:

Na Dolnym Śląsku wciąż na wielu regionalnych liniach podróżni będą musieli korzystać z autobusów zastępczych.  Remonty linii kolejowych na wiosnę nabierają tempa. Nie zmieni się w dużym stopniu liczba pociągów dalekobieżnych jadących z Wrocławia ale po 12 marca o kilka lub kilkanaście minut wydłuży się czas przejazdu m.in. do Warszawy, Poznania, Gdańska i Szczecina. Mieszkańcy Legnicy i Bolesławca stracą bezpośrednie połączenie do Warszawy. Trasa pociągu EIC Łużyce zostanie skrócona do odcinka Wrocław – Warszawa.

Największe utrudnienia szykują się na trasie między Wrocławiem a Łodzią. Na odcinku Grabowno – Ostrów Wielkopolski od 12 marca kolejarze zastąpią pociągi regionalne autobusami zastępczymi. Pociągi dalekobieżne pojadą objazdem przez Krotoszyn.

Rozkład jazdy PKP Wrocław Główny – Łódź Widzew

Z zastępczych autobusów będą musieli korzystać również pasażerowie jadący z Legnicy do Międzylesia, przez prawie miesiąc, od 18 kwietnia do 19 maja. Przez pięć dni, od 5 czerwca z autobusów trzeba będzie też korzystać na trasie Wałbrzych – Kudowa Zdrój między Głuszycą a Nową Rudą.

Od 12 marca o kilka minut przyśpieszą pociągi regionalne z Jelcza Laskowic do Wrocławia dzięki zakończeniu prac remontowych między Świętą Katarzyna a Oławą. Natomiast podróż pociągiem wydłuży się na trasie z Wrocławia do Wałbrzycha, Szklarskiej Poręby i Jeleniej Góry.

 

Kujawsko – pomorskie: bez większych zmian w rozkładzie jazdy PKP

Mimo, że na wiosnę niemal w całej Polsce rozpoczynają się modernizacje i remonty wielu linii kolejowych to poważniejszych prac wpływających na rozkłady jazdy w województwie kujawsko – pomorskim w zasadzie nie ma.

Nie zmienią się znacząco godziny odjazdów pociągów dalekobieżnych PKP Intercity z Bydgoszczy i Torunia do Warszawy. Mieszkańcy Torunia będą mieli do dyspozycji wciąż 9 połączeń dziennie, natomiast z Bydgoszczy do stolicy będzie jeździć wciąż 11 pociągów dziennie. Dwa z nich pojadą przez Inowrocław z pominięciem Torunia.

Bez zmian pozostaje liczba połączeń z Bydgoszczy i Torunia do Olsztyna. Z Torunia odjedzie łącznie 9 pociągów, a z Bydgoszczy 4. Jednak ze względu na roboty torowe czas przejazdu wydłuży się nawet o 20 minut.

Rozkład PKP Toruń Główny – Olsztyn

Na jednej z najważniejszych tras regionalnych czyli między Bydgoszczą a Toruniem pasażerowie wciąż będą mogli podróżować ponad dziennie 30 pociągami Polregio oraz PKP Intercity, z czasem przejazdu nie przekraczającym 40 – 50 minut.

Rozkład PKP Toruń – Bydgoszcz

Stabilny rozkład jazdy zapewnia pasażerom również Arriva na jednej ze swoich najważniejszych tras Grudziądz – Toruń, gdzie od 12 marca kursować będzie bez zmian 12 pociągów dziennie. Na konieczność korzystania z zastępczych autobusów muszą się przygotować pasażerowie jadący na trasie Wierzchucin – Szlachta – Czersk od 15 do 24 maja.

 

Krótsze trasy pociągów do Gorzowa. Połączenia do Zielonej Góry bez zmian

Przez prawie dwa miesiące między stacjami Gorzów Wielkopolski Teatralna i Gorzów Wielkopolski, od 20 kwietnia do 10 czerwca pasażerowie będą musieli korzystać z zastępczych autobusów. Z tego powodu sześć pociągów PKP Intercity będzie kursować na krótsze trasie. Remont estakady wpłynie również na rozkład jazdy pociągów regionalnych, które również będą dojeżdżać tylko do stacji Gorzów Wielkopolski Teatralna

Rozkład jazdy PKP Krzyż – Gorzów Wielkopolski

Bez większych zmian pozostają inne połączenia dalekobieżne i regionalne. Gorzowianie będą mogli wciąż korzystać z czterech codziennych pociągów Polregio do Zielonej Góry. Mieszkańcy Zielonej Góry bez zmian będą mieli do dyspozycji w ciągu dnia 11 pociągów do Wrocławia, 4 do Żar i 3 do Warszawy.

 

Gdzie szukać informacji o rozkładzie jazdy PKP?

Wszystkie zmiany w rozkładzie jazdy są na stronie KOLEO. W wielu przypadkach rozkład jazdy od najbliższej niedzieli nie zmieni się albo zmieni się w bardzo niewielkim stopniu. Żeby uniknąć przykrej niespodzianki, warto sprawdzić godzinę odjazdu pociągu przed podróżą.