Nowy rozkład jazdy 2019/2020

15 grudnia wejdzie w życie coroczna zmiana rozkładu jazdy, która będzie dotyczyć pociągów w całej Polsce. Sprawdź, jak pojedzie zmieni się trasa Twojego pociągu!

Zmiana wprowadzona 15 grudnia będzie dotyczyć pociągów na całej sieci PKP. Tak dużych zmian nie było od dawna. Pojawi się sporo nowych połączeń (w tym połączeń międzynarodowych), na niektóre trasy pociągi wrócą po wieloletniej przerwie w kursowaniu. Co ciekawe, zmienią się także nazwy niektórych stacji oraz przystanków. Poniżej przedstawiamy zestawienie najważniejszych zmian i nowości.

Dolnośląskie

Nowy przewoźnik na trasie Wrocław – Praga

Leo Express, czeski prywatny przewoźnik kolejowy, uruchomi weekendowe połączenia na trasie Wrocław Główny – Praha hl.n. Będą one obsługiwane komfortowymi składami Stadler Flirt, które już teraz kursują na trasie Kraków – Katowice – Praga.

Pociąg Leo Express w Pradze

Pierwszy pociąg z Pragi do Wrocławia odjedzie w piątek, 20 grudnia. Pociągi z Wrocławia do Pragi będą odjeżdżać w każdą sobotę i niedzielę o 5:58, a z Pragi do Wrocławia w każdy piątek, sobotę i niedzielę o 18:08.

Z Głogowa do Lubina, Legnicy oraz Leszna!

Dworzec kolejowy w Głogowie – Impuls Kolei Dolnośląskich

W 41 minut z Legnicy do Głogowa a w 1 godz. i 22 minuty z Głogowa do Wrocławia pociągiem KD Sprinter „Jan Wyżykowski”. Już od 15 grudnia 2019 roku po latach wracają pociągi łączące Legnicę, Lubin i Głogów.

Na odcinku Lubin – Rudna Gwizdanów zostały oddane do użytku nowe przystanki w Rudnej Gwizdanowie, Rudnej Mieście, Rynarcicach i Koźlicach.

Po 10 latach powracają również bezpośrednie pociągi pomiędzy Głogowem, Wschową i Lesznem. Trasa będzie obsługiwana przez Lubuski oddział POLREGIO. Dzięki współpracy samorządów trzech województw pasażerowie zyskają możliwość korzystania z przejazdów na trasach: Leszno – Głogów oraz Leszno – Zielona Góra. Przejazd z Głogowa do Leszna zajmie zaledwie 50 minut.

Kolej do Bielawy

Od 15 grudnia wracają bezpośrednie połączenia kolejowe pomiędzy Bielawą a Wrocławiem i Legnicą. Po ponad 40 latach Samorząd województwa Dolnośląskiego reaktywuje linię Dzierżoniów Śląski – Bielawa, przejętą od PKP PLK, która będzie w całości zarządzana przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei oraz obsługiwana przez Koleje Dolnośląskie.

SA139-012 Kolei Dolnośląskich

Przystanki na żądanie w Kolejach Dolnośląskich

W nowym rozkładzie pojawią się także postoje pociągów oznaczone jako na żądanie. Status przystanków na żądanie otrzymają na razie tylko dwa przystanki: Nowa Wieś Legnicka oraz Krzyżowa. Jak korzystać z takich przystanków? Instrukcję można znaleźć w regulaminie przewozu osób, rzeczy i zwierząt Kolei Dolnośląskich:

  1. Podróżny zamierzający wsiąść do pociągu na przystanku, który jest ujęty w rozkładzie jazdy jako „postój na żądanie”, zobowiązany jest oczekiwać na przyjazd pociągu w miejscu widocznym dla maszynisty.
  2. Podróżny zamierzający wysiąść z pociągu na przystanku, który jest ujęty w rozkładzie jazdy jako „postój na żądanie”, zobowiązany jest zgłosić ten fakt pracownikowi drużyny konduktorskiej, najpóźniej na stacji poprzedzającej przystanek oznaczony jako „postój na żądanie”.

Łódzkie

Z Łodzi na lotnisko Chopina

PKP Intercity uruchomią 6 par pociągów IC relacji Łódź Fabryczna – Warszawa Lotnisko Chopina, z postojem w Koluszkach, Skierniewicach oraz Żyrardowie. Pociągi zatrzymają się także na przystanku Warszawa Służewiec, co z pewnością docenią pracownicy warszawskiego Mordoru. Pociągi te będą obsługiwane Elektrycznymi Zespołami Trakcyjnymi PESA Dart.

Nowa linia Łódź Chojny – Łódź Fabryczna przez Łódź Olechów

Od 15 grudnia zostanie uruchomionych 8 pociągów kursujących przez stacje Łódź Olechów Wiadukt, Łódź Olechów Zachód i Łódź Olechów Wschód, a od 7 stycznia 2020 r. oferta zostanie uzupełniona o  kolejne pociągi relacji Łódź Chojny – Łódź Widzew. Jeden z wieczornych pociągów pojedzie bezpośrednio ze Zgierza przez Łódź Kaliską i Łódź Chojny. Dodatkowo, przez ww. stacje na Olechowie, pojadą 4 pociągi spółki Przewozy Regionalne.

Nowy rozkład jazdy zakłada kursowanie pociągów, które umożliwią dowóz i odwóz pracowników zatrudnionych w zakładach na terenie ŁSSE, zlokalizowanych na Olechowie, na pierwszą, drugą i trzecią zmianę. Składy będą skomunikowane na stacjach Łódź Chojny i Łódź Widzew z pociągami do Zgierza, Łowcza, Kutna i Koluszek. Są to połączenia pilotażowe, które w przypadku zainteresowania ze strony podróżnych, będą sukcesywnie rozwijane wraz z wydłużeniem relacji np. do Pabianic,  Sieradza i Tomaszowa Mazowieckiego.

Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki

Do Tomaszowa Mazowieckiego wyruszy 20 pociągów ŁKA, zamiast obecnych 2. Najszybszy skład pokona trasę z Tomaszowa Mazowieckiego do Łodzi Fabrycznej w zaledwie 46 minut. 

Część pociągów będzie kursowała przez Koluszki, natomiast niektóre z pominięciem tej stacji. Po godzinie 6:00, z Łodzi Fabrycznej, odjeżdżać będzie podwójny skład relacji Łódź – Skierniewice/Tomaszów Mazowiecki, z rozłączaniem na stacji Koluszki.

Inne zmiany

Nowe połączenia

Na trasie Słupsk – Ustka pasażerowie będą mogli korzystać z pociągów, które będą odjeżdżać w równym, godzinnym takcie – od godzin porannych do wieczora. Przejazd pomiędzy tymi stacjami zajmie około 20 minut. Otwarte zostaną nowe przystanki – Słupsk Północny i Ustka Uroczysko.

W Małopolsce wrócą pociągi na kolejową „zakopiankę”. 15 grudnia ruszą połączenia na odcinku Kraków – Chabówka, a parę dni później zostaną uruchomione połączenia do Zakopanego.

Dzięki zakończeniu prac modernizacyjnych prowadzonych przez PKP PLK, część pociągów na trasie Wrocław – Szczecin pojedzie przez Legnicę i Lubin.

W rozkładzie pojawi się też nowy pociąg EIC Paderewski, który połączy Warszawę z Poznaniem. Przejazd między stolicami województw zajmie 2 godziny i 41 minut.

Na nowym rozkładzie skorzystają także mieszkańcy Żagania i Żar, którzy uzyskają możliwość dojechania do stolicy Polski bez przesiadek. TLK Konopnicka umożliwi przejazd w czasie nieco ponad 7 godzin.

Uruchomione zostanie także bezpośrednie TLK Rozewie połączenie Gdyni z Żyliną na Słowacji. W składzie kursować będą słowackie wagony z miejscami do leżenia. Warto w tym miejscu wspomnieć o nowej relacji pociągu IC Batory z Budapesztu, który pojedzie aż do Terespola (a nie tylko do Warszawy, jak obecnie) i poprowadzi grupę wagonów sypialnych do Moskwy. Pojawi się także piąta para pociągów Berlin-Warszawa-Express.

Pasażerowie jadący z Elbląga do Warszawy skorzystają z nowego połączenia TLK Nogat przez Malbork i Działdowo. Podczas szczytów przewozowych kursować będzie TLK Słupia relacji Łódź – Warszawa – Kołobrzeg. Łatwiej będzie także dojechać do Krynicy, dzięki codziennym trzem parom pociągów.

Powrót pociągów do Lublina na starą trasę

15 grudnia zostanie otwarta dla ruchu pociągów pasażerskich linia kolejowa numer 7. Wrócą bezpośrednie pociągi z Warszawy do Lublina przez Dęblin.

Pociągi regionalne będą kursowały z Lublina do Dęblina przez Puławy. powstanie nowy przystanek osobowy – Lublin Zachodni.

Szybsza jazda pociągami Kolei Mazowieckich

15 grudnia mają zostać usunięte ograniczenia prędkości na odcinku Grodzisk Mazowiecki – Żyrardów (R1), dzięki czemu czas przejazdu ulegnie skróceniu. Tego samego dnia rozpocznie się kursowanie autobusów zastępczych na trasie Sochaczew – Łowicz Główny (za wybrane pociągi).

Dzięki zakończonym pracom torowym, skróci się także czas przejazdu pociągów linii R 91 oraz R31, na odcinku Nasielsk – Płońsk oraz Kutno – Płock.

Na linii R8, na odcinku Radom – Warka nadal będą prowadzone prace modernizacyjne – ruch pociągów będzie tam wstrzymany i kursować będzie Zastępcza Komunikacja Autobusowa.

Na linii R6 oraz R60 część pociągów pojedzie w wydłużonych relacjach do oraz z Wyszkowa oraz Ostrołęki. Pojawią się także wydłużone kursy do Przetyczy. Dodatkowo, popołudniowy pociąg przyspieszony RE6 z Warszawy Zachodniej do Łochowa, będzie kursował aż do Małkini.

Nowe nazwy stacji i przystanków

Stacja Lublin zmieni nazwę na Lublin Główny.

Podobnie niektóre przystanku otrzymają nowe nazwy. Przystanek Leonów w województwie mazowieckim zostanie nazwany Nowa Sucha, a Grzędzice Stargardzkie staną się po prostu Grzędzicami.

Aktualny rozkład znajdziesz zawsze w KOLEO!

Jeśli nadal nie wiesz, jak pojedzie Twój pociąg po zmianie rozkładu, pobierz aplikację KOLEO. Znajdziesz w niej zawsze aktualny rozkład pociągów w Polsce oraz bilety największych przewoźników regionalnych.

KOLEO jest platformą opartą o unikalną na rynku technologię, dostępną na systemy Android i iOS oraz poprzez portal koleo.pl. Z usług KOLEO korzysta ponad 2 mln użytkowników miesięcznie i jest najwyżej ocenianą aplikacją podróżniczą w Polsce – 4,7/5 w Google Play oraz 4,5/5 w AppStore.

Zdjęcie w tle: © Kuba Kisieliński