KOLEO rozkład jazdy

Rozkład jazdy PKP – zmiany marzec 2021🗓🚂

Marcowa zmiana kolejowego rozkładu jazdy 

W niedzielę, 14 marca zostaną wprowadzone zmiany w kolejowym rozkładzie jazdy wszystkich operatorów i będą obowiązywały do 12 czerwca. Znacząco zmieni się podróżowanie koleją po Warszawie – niektóre pociągi podmiejskie będą zaczynały i kończyły kursy na stacji Warszawa Główna, a niektóre na Warszawie Gdańskiej. 

W marcu tradycyjnie wprowadzana jest wiosenna korekta kolejowego rozkładu jazdy, która będzie obowiązywała do połowy czerwca. Zmienią się godziny odjazdów i przyjazdów niektórych pociągów, a – w związku z pracami modernizacyjnymi prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe – na liniach w całym kraju będą występowały skrócenia relacji, zmienione trasy oraz zawieszenia wybranych kursów. Zachęcamy do wcześniejszego zapoznania się z rozkładami na koleo.pl

Kolejami Dolnośląskimi do Czech 

Dolnośląski operator przygotowuje się do wiosennych i letnich podróży turystycznych. Od 24 kwietnia przywróci sezonowe połączenia do Skalnego Miasta w Adrspachu oraz do Trutnova. Codziennie, na odcinku Trutnov – Sędzisław, będą uruchamiane cztery pary pociągów, a w weekendy dwie pary w relacji Wrocław – Adrspach. 

Więcej informacji nt. Kolei Dolnośląskich

Dwa nowe przystanki w Łodzi 

Dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej wiosenna korekta rozkładu jazdy będzie zdeterminowana przede wszystkim uruchomieniem dwóch nowych przystanków w Łodzi, przyspieszeniem pociągów na linii sieradzkiej oraz zmianami w kursowaniu ŁKA Sprinter. 

Zostaną oddane do użytku dwa nowe przystanki – Łódź Andrzejów Szosa i Łódź Radogoszcz Wschód. Pierwszy usprawni komunikację pomiędzy wschodnimi dzielnicami Łodzi a centrum miasta i będą zatrzymywały się na nim przede wszystkim pociągi kursujące do i z Sieradza i Ostrowa Wielkopolskiego. Przystanek Łódź Radogoszcz Wschód, na linii Łódź Widzew – Łódź Stoki – Zgierz, zapewni lepszy dostęp do kolei mieszkańcom osiedli Radogoszcz Wschód i Sitowie.

Dzięki zakończeniu  remontu fragmentu linii sieradzkiej pociągi pojadą szybciej. Składy przyspieszone z Łodzi do Sieradza pokonają całą trasę w 38 minut, a do Zduńskiej Woli w 27 minut. Na odcinku pomiędzy Łodzią a Zduńską Wolą pasażerowie skorzystają z nowych peronów, a na stacjach Pabianice i Zduńska Wola dodatkowo z bezpiecznych przejść podziemnych. 

Znaczące zmiany, w związku z modernizacją Warszawy Zachodniej i dalekobieżnej linii średnicowej, zostaną wprowadzone na linia Łódź Fabryczna – Warszawa Wschodnia. Niektóre pociągi ŁKA Sprinter będą zaczynały i kończyły kursy na stacji Warszawa Główna, część dojedzie do Warszawy Wschodniej przez średnicową linię podmiejską, czyli przez Warszawę Śródmieście, a jedna para zostanie skierowana do Warszawy Wschodniej przez Warszawę Centralną. 

Więcej informacji nt. ŁKA

Arriva, Koleje Wielkopolskie i POLREGIO 

Niedziela – 14 marca będzie pierwszym dniem obowiązywania zmienionego rozkładu jazdy także w przypadku pociągów Arrivy, Kolei Wielkopolskich oraz jednego z największych polskich operatorów kolejowych – Polregio. 

Większość korekt będzie polegała na minutowych przesunięciach godzin przyjazdów i odjazdów pociągów z danej stacji. Kontynuowane będą prace modernizacyjne na liniach kolejowych, co będzie przekładało się na  zmiany i skrócenia  wybranych tras oraz utrzymywanie i uruchamianie autobusowej komunikacji zastępczej na nowych odcinkach.

Więcej informacji nt. ArrivaKoleje Wielkopolskie i Polregio.

Pociągiem PKP Intercity do Warszawy Gdańskiej 

Na największe zmiany – w przypadku połączeń PKP Intercity – muszą przygotować się pasażerowie, którzy wybierają się do Warszawy. Prace modernizacyjne na stacji Warszawa Zachodnia i na dalekobieżnej linii średnicowej wkraczają w kolejną fazę, a tym samym zostanie zmieniona organizacja ruchu pociągów wjeżdżających i wyjeżdżających do stolicy. 

Czterdzieści pociągów zostanie skierowanych do Warszawy Gdańskiej. Część z nich będzie rozpoczynać lub kończyć kursy na Warszawie Gdańskiej, inne będą zatrzymywać się na niej i na Warszawie Wschodniej lub tylko na Gdańskiej. Warszawa Wschodnia dla niektórych pociągów będzie jedyną stacją, na której pociągi będą miały postój w Warszawie. Wybrane składy – obsługiwane elektrycznymi zespołami trakcyjnymi – zamiast przez Warszawę Centralną będą przejeżdżały przez Warszawę Śródmieście.

UWAGA! ⚠️
Kursowanie pociągów EIC Krakus, Norwid, Ondraszek, Klimczok, Ślęża, IC Modrzejewska i Lajkonik oraz TLK Krasiński zostanie zawieszone. 

PKP Intercity zachęca do korzystania ze specjalnych ofert taryfowych, które ułatwią poruszanie się po Warszawie i przesiadki w ramach stołecznych dworców. Bilet Warszawski IC umożliwia skorzystanie – oprócz pociągu PKP Intercity – z pojazdów Warszawskiego Transportu Publicznego. Dzięki Aglo-rezerwacji podróżny z biletem na przejazd pociągiem PKP Intercity z i do Warszawy lub przez nią, będzie mógł kupić rezerwację na przejazd pomiędzy stacjami w Warszawie.

Więcej informacji nt. PKP Intercity

Z Tarnowa do Krynicy-Zdroju tylko autobusem 

Największy wpływ na funkcjonowanie Kolei Małopolskich będą miały prace modernizacyjne prowadzone w ramach Krakowskiego Węzła Kolejowego. 

Po świętach wielkanocnych zostanie wyłączony z ruchu odcinek Tarnów – Nowy Sącz – Krynica-Zdrój. Pociągi w kierunku Nowego Sącza, Krynicy-Zdroju i Jasła będą obsługiwały odcinek Kraków Główny – Tarnów, a na dalszej trasie będą kursowały autobusy zastępcze. Po zakończeniu prac pomiędzy Tarnowem a Nowym Sączem, od 18 kwietnia planowane jest rozpoczęcie remontu odcinka ograniczonego stacjami Biecz i Przysieki. Na odcinek Biecz – Jasło wyjadą zastępcze autobusy. 

Więcej informacji na Koleje Małpolskie.

Kolejami Mazowieckimi do Głównej lub Centralnej 

Koleje Mazowieckie – podobnie jak PKP Intercity i ŁKA – przygotowując wiosenny rozkład jazdy musiały wziąć pod uwagę ograniczenia wynikające z prac modernizacyjnych prowadzonych na Warszawie Zachodniej i dalekobieżnej linii średnicowej. 

Więcej informacji na Koleje Mazowieckie

Koleje Śląskie – utrudnienia na odcinku Katowice – Mysłowice 

Obecnie wpływ na funkcjonowanie Kolei Śląskich mają prace modernizacyjne prowadzone na liniach: Gliwice – Częstochowa, Katowice – Czechowice-Dziedzice i Katowice – Wisła Głębce. Od niedzieli, 14 marca zmiany w kursowaniu pociągów – wynikające z remontów – będą występowały także na odcinku Katowice – Mysłowice.

Więcej informacji na Koleje Śląskie

Kolejna „wakacyjna” korekta kolejowego rozkładu jazdy 2021 zostanie wprowadzona 13 czerwca, będzie obowiązywać do 29 sierpnia.