KOLEO nowy rozkład 20/21

Nowy rozkład 2020/21 już dostępny!🚂 🗓

Co trzeba zrobić 13 grudnia przed wyjściem z domu? Na pewno sprawdzić rozkład jazdy pociągów. Niedziela, 13 grudnia jest pierwszym dniem obowiązywania w Polsce i Europie nowego rocznego rozkładu jazdy.

Koleje Dolnośląskie

Więcej szybkich pociągów i przystanków na żądanie.

Rozkład jazdy edycji 2020/21 Kolei Dolnośląskich upłynie pod hasłami większej liczby pociągów przyspieszonych i ekspresów regionalnych oraz rozszerzeniu sieci przystanków na żądanie. 

Dolnośląski operator będzie uruchamiał 12 szybkich pociągów łączących Wrocław z głównymi miastami regionu – Legnicą, Bolesławcem, Zgorzelcem, Lubinem, Głogowem, Wałbrzychem, Jelenią Górą, Świdnicą, Dzierżoniowem, Kłodzkiem i Miliczem. 

Wraz z nowym rozkładem jazdy status przystanków na żądanie zyskają: Bierkowice, Błażkowa, Bolesławice Świdnickie, Gorzuchów Kłodzki, Górzyniec, Jedlina Górna, Kłodzko Książek, Kłodzko Zagórze, Kulin Kłodzki, Kwieciszowice, Lewin Kłodzki, Młyńsko, Nowa Ruda Przedmieście, Nowa Ruda Zdrojowisko, Stary Wielisław, Studzianka, Suszka, Ubocze, Unisław Śląski i Wierzchowice.

Przystanki zostaną oznaczone specjalnym piktogramem. Pasażerowie, którzy będą chcieli wsiąść do pociągu będą musieli stanąć w wyznaczonym miejscu na peronie, w taki sposób, aby byli widoczni dla maszynisty. W części pojazdów już od grudnia będzie dostępny system powiadamiania obsługi o chęci skorzystania z przystanku. W pozostałych konieczne będzie osobiste poinformowanie obsługi. 

Nowe przystanki na żądanie dołączą do dwóch pilotażowych – Krzyżowej i Nowej Wsi Legnickiej. Dotychczas w Krzyżowej pociągi zatrzymywały się w 31 proc. przejazdów, a Nowej Wsi Legnickiej – w 14 proc. 

Szczegółowe informacje o nowym rozkładzie są dostępne na naszej stronie nt. Kolei Dolnośląskich

Koleje Śląskie

Z Katowic do Krakowa w niewiele ponad godzinę

Śląski operator kolejowy, wraz z nowym rozkładem jazdy, wprowadzi regularne połączenia pomiędzy Katowicami i Krakowem oraz weekendową ofertę usprawniającą dojazd m.in. do Zakopanego. 

Rozkład jazdy edycji 2020/2021 dla Kolei Śląskich będzie jednoznaczny z uruchomieniem regularnego połączenia na trasie Katowice – Kraków. Podróż będzie trwała 67 minut, a pociągi będą zatrzymywały się na stacjach: Katowice Zawodzie, Katowice Szopienice Południowe, Mysłowice, Jaworzno Szczakowa, Jaworzno Ciężkowice, Trzebinia, Krzeszowice, Kraków Bronowice, Kraków Łobzów i Kraków Główny.

W weekendy – w ramach nowej oferty Beskidzki Sprinter – będą uruchamiane pociągi ułatwiające dojazd w góry. Pociągi będą wyjeżdżały rano z północnej i centralnej części regionu i będą dowoziły pasażerów do atrakcyjnej turystycznie południowej części regionu i Zakopanego. 

Pasażerowie Kolei Śląskich mogą liczyć na wygodniejsze podróże w relacjach Częstochowa – Gliwice. Zakończono modernizację linii kolejowej nr 1 na odcinku Zawiercie – Częstochowa, a tym samym czas podróży pomiędzy Katowicami a Częstochową skrócił się do poniżej 90 min dla pociągów osobowych i 70 min dla pociągów przyspieszonych. 

Szczegółowe informacje o nowym rozkładzie są dostępne na naszej stronie nt. Kolei Śląskich

Koleje Wielkopolskie

Nowe połączenia w siatce KW

Koleje Wielkopolskie powitają nowy rozkład jazdy, a następnie nowy rok, połączeniami w nowych relacjach. 

Od grudnia pociągi będą obsługiwały trasy: Poznań – Odolanów przez Ostrów Wielkopolski i Poznań – Milicz przez Krotoszyn. Podróż będzie trwała poniżej dwóch godzin. Dodatkowo w piątki i niedziele będzie realizowane połączenie na trasie Poznań – Łódź Fabryczna

W styczniu 2021 roku pociągi Kolei Wielkopolskich wyruszą na trasę łączącą Poznań z Rawiczem przez Leszno. Będzie to możliwe dzięki zakończeniu modernizacji linii kolejowej Poznań – Wrocław. 

Szczegółowe informacje o nowym rozkładzie są dostępne na naszej stronie nt. Kolei Wielkopolskich.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Na nowych trasach – do Drzewicy i Ostrowa Wielkopolskiego

Największą nowością w rozkładzie łódzkiego operatora będzie wzbogacenie oferty o połączenia na nowych trasach. 

W ramach połączeń lokalnych pociągi ŁKA wyjadą na odcinek Tomaszów Mazowiecki – Drzewica, a w ramach międzywojewódzkich połączą Łódź z Ostrowem Wielkopolskim przez Sieradz i Kalisz. 

Pomiędzy Łodzią a Drzewicą uruchomionych zostanie 6 par pociągów. Przejechanie całej trasy zajmie ok. 80 min, a odcinka pomiędzy Tomaszowem Mazowieckim a Drzewicą ok. pół godziny. Trzy pary połączeń będą skomunikowane z pociągami Kolei Mazowieckich do i z Radomia.

Na trasę Łódź Fabryczna – Ostrów Wielkopolski wyjadą łącznie cztery pociągi – pod dwa w każdym kierunku. W Ostrowie będzie możliwa przesiadka do pociągów jadących w kierunku Poznania i Wrocławia. 

Od nowego roku ŁKA będzie również obsługiwać aż 9 połączeń dziennie na trasie Łódź – Piotrków Trybunalski z czasem przejazdu poniżej godziny.

Szczegółowe informacje o nowym rozkładzie są dostępne na naszej stronie nt. ŁKA

Polregio

Od stycznia 2021 roku rusza Podkarpacka Kolej Aglomeracyjna na trasach z Rzeszowa do Dębicy, Przeworska i Strzyżowa. Częstotliwość kursowania w dni robocze zwiększy się do pociągu co pół godziny w godzinach szczytu i co godzinę poza nim.

Również od stycznia reaktywowane zostaną po 25 latach połączenia na 25-kilometrowym odcinku Lewki – Hajnówka linii kolejowej 52. Na trasie Białystok – Hajnówka będzie kursować 5 par pociągów dziennie oraz 2 kolejne w relacji Hajnówka – Bielsk Podlaski, skomunikowane z pociągami Czeremcha – Białystok w Bielsku. Jednym z ciekawszych połączeń jest poc. REGIO Nurzec z Siedlec do Białegostoku przez przez Siematycze, Hajnówkę i Bielsk Podlaski. Pociągi relacji Czeremcha – Bielsk Podlaski skomunikowane z połączeniami z Hajnówki.

Szczegółowe informacje o nowym rozkładzie są dostępne na naszych stronach nt. POLREGIO.

Koleje Małopolskie, PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście 

Pociągi Kolei Małopolskich, PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście i Polregio – od 13 grudnia – będą kursowały według nowych rozkładów jazdy. W znacznej części kursów zmiany będą polegały na minutowych przesunięciach w przyjazdach i odjazdach pociągów ze stacji. Na ofertę przewozową będą miały wpływ także prace modernizacyjne prowadzone przez zarządcę infrastruktury kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe oraz ograniczenia wynikające z epidemii koronawirusa.

Szczegółowe informacje o nowym rozkładzie są dostępne na naszych stronach nt. Kolei Małopolskich.

PKP Intercity

Nowe połączenia w Polsce i za granicę

Największy polski kolejowy przewoźnik międzymiastowy i międzynarodowy – wraz z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy PKP – uruchomi nowe połączenia. 

  • TLK Sudety połączy Kraków i Jelenią Górę przez Prudnik, Nysę, Dzierżoniów i Świdnicę.
  • TLK Kormoran połączy bezpośrednio Kotlinę Kłodzką ze Śląskiem (Gliwice, Katowice), Warszawą i Olsztynem.
  • TLK Chemik połączy Katowice z Płockiem,
  • TLK Karłowicz – w sezonie letnim i zimowym – Warszawę z Zakopanem przez Radom, Kielce i Kraków.
  • TLK Żubr połączy Warszawę i Białystok przez Siedlce, Hajnówkę i Bielsk Podlaski,
  • TLK Biebrza połączy Warszawę z Gdynią przez Siedlce, Hajnówkę, Bielsk Podlaski, Białystok, Ełk i Olsztyn,
  • IC Kazimierz połączy Kraków z Łodzią,
  • IC Chełmoński Świnoujście z Krakowem przez Zieloną Górę, Wrocław i Katowice,
  • IC Lubuszanin Chełm z Zieloną Górą przez Lublin, Warszawę i Poznań,

W ramach Express InterCity Premium pojawi się nowe połączenie na trasie Katowice – Warszawa – Trójmiasto. Rozwój połączeń międzynarodowych skupi się na usprawnieniu komunikacji z Berlinem, Pragą i Budapesztem. Pociąg IC Wawel będzie codziennie kursował z Krakowa do Berlina przez Katowice, Opole, Wrocław, Legnicę, Lubin i Zieloną Górę. Mieszkańcy Podkarpacia, dzięki wydłużeniu relacji IC Cracovia do Przemyśla, zyskają bezpośrednie połączenie z Pragą i Budapesztem. 

PKP Intercity informuje także o skróceniu czasu przejazdów na wybranych trasach, uruchomieniu dodatkowych połączeń na popularnych trasach oraz o rozszerzeniu siatki połączeń o nowe miejscowości. 

Szczegółowe informacje o nowym rozkładzie są dostępne na naszej stronie nt. PKP Intercity

Koleje Mazowieckie

Usprawnienia i utrudnienia

Roczny rozkład jazdy mazowieckiego przewoźnika kolejowego edycji 2020/2021 bazuje na rozkładzie 2019/2020. Znaczny wpływ na ruch pociągów będzie miała przebudowa stacji Warszawa Zachodnia. 

Od połowy grudnia na Mazowszu pojawią się dodatkowe połączenia m.in. na linii skierniewickiej i siedleckiej. Wybrane relacje zostaną wydłużone. 

Prace remontowe na stacji Warszawa Zachodnia będą skutkowały zawieszeniem wybranych kursów, a niektóre pociągi zostaną skierowane przez Warszawę Centralną z pominięciem podmiejskiej linii średnicowej. 

Szczegółowe informacje o nowym rozkładzie są dostępne na naszej stronie dot. Kolei Mazowieckich

Korekty rozkładu jazdy PKP 2020 / 2021

Kolejowy rozkład jazdy będzie obowiązywał od 13 grudnia 2020 do 11 grudnia 2021 roku. Zaplanowano cztery korekty rozkładu, które zostaną wprowadzone w 2021 roku – 14 marca, 13 czerwca, 29 sierpnia i 7 listopada.