Wakacje na kolei i koleją na wakacje

W niedzielę, 14 czerwca zacznie obowiązywać wakacyjny kolejowy rozkład jazdy. Zostaną uruchomione bezpośrednie pociągi łączące Pomorze, Warszawę i Kraków z Zakopanem. Będą kontynuowane prace modernizacyjne, czyli na wybranych liniach będą występowały utrudnienia w kursowaniu pociągów. Większość przewoźników zapowiada przywrócenie połączeń zawieszonych z powodu epidemii.

Niedziela, 14 czerwca będzie pierwszym dniem obowiązywania wakacyjnego kolejowego rozkładu jazdy. Od 26 czerwca specjalnymi sezonowymi pociągami będzie można dojechać do Zakopanego bezpośrednio z Pomorza, Warszawy i z Krakowa.

PKP Intercity będą uruchamiały trzy bezpośrednie połączenia w relacji Gdynia Główna – Zakopane:

  • Twoje Linie Kolejowe przez Warszawę i Kraków; początek podróży o godz. 5.07, na miejscu o godz. 17.15
  • Intercity przez Bydgoszcz, Toruń, Łódź i Kraków; początek podróży o godz. 10.31, na miejscu o godz. 22.20
  • Twoje Linie Kolejowe przez Warszawę i Łódź Widzew; początek podróży o godz. 18.25, na miejscu o godz. 8.39.

Ze Szczecina do Zakopanego przez Poznań i Katowice będzie można wybrać się w długą podróż pociągiem Intercity. Pociąg wyruszy o godz. 18.17 i dotrze do celu o godz. 9.40

Trasę Warszawa – Zakopane przez Kraków, Chabówkę i Nowy Targ będzie można pokonać pociągiem Express Intercity. Wyjazd z Warszawy Wschodniej o godz. 6.19 i dojazd do Zakopanego o godz. 12.29.

Bezpośrednie połączenie Krakowa z Zakopanem zapewnią pociągi Polregio wyruszające w trasę o godz. 7.20 i 17.13. Podróż potrwa cztery godziny. Łącznie z pociągami z Pomorza i Warszawy przejeżdżającymi przez Kraków będzie zapewnionych pięć połączeń kolejowych pomiędzy Krakowem a Zakopanem.

Zostaną także uruchomione lokalne połączenia wakacyjne. Na Pomorzu Polregio będzie realizowało w dni powszednie siedem połączeń na trasie Koszalin – Mielno Koszalińskie. Na Lubelszczyźnie, w weekendy pociągi połączą Chełm z Włodawą i Rejowiec z Hrebennem. W woj. świętokrzyskim w weekendy będzie można korzystać z pociągów kursujących na trasach: Kielce – Busko Zdrój i Kielce – Sandomierz.

Wakacyjne podróże będą łatwiejsze dzięki nowym przystankom kolejowym. Pierwszy z nich to Kraków Bronowice. Został wybudowany na styku dwóch linii, a tym samym będzie można skorzystać z niego w drodze do Katowic, Oświęcimia, Trzebini i Krzeszowic oraz lotniska Kraków Balice. Drugi przystanek to Zaklików Miasto, wybudowany na linii Lublin – Stalowa Wola.

Zarządca infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe wykorzysta wakacje do kontynuowania długotrwałych prac modernizacyjnych oraz przeprowadzenia prac, które niekiedy potrwają kilka tygodni, a w innych przypadkach – kilka nocy. Będzie to jednak wymagało zmian rozkładów jazdy, a niekiedy ograniczeń w ruchu pociągów i uruchomienia komunikacji zastępczej.

Jednocześnie zdecydowana większość przewoźników kolejowych zapowiada przywrócenie od 14 czerwca połączeń zawieszonych w związku z epidemią. Nadal obowiązują ograniczenia w liczbie pasażerów mogących jednocześnie podróżować pojazdami komunikacji zbiorowej. Może to być liczba osób odpowiadająca połowie wszystkich dostępnych miejsc. Podczas podróży trzeb zasłaniać nos i usta.

Wakacyjny rozkład jazdy można sprawdzić na platformie koleo.pl oraz w aplikacji Koleo.