Top 10 weekendowych wycieczek kolejowych

Jeśli chcesz ruszyć się z domu w wakacyjny weekend i spędzić kilka godzin w miejscu, którego jeszcze nie znasz, to jedź pociągiem. W te wakacje jest wyjątkowo dużo specjalnych pociągów jeżdżących w soboty i w niedziele, które dowiozą Cię tam, gdzie możesz odpocząć albo zobaczyć coś ciekawego. Opisałem 10 pociągów, którymi możesz dojechać w magiczne miejsca.

1) Spokój na Podlasiu

Potrzebujesz kilku godzin spokoju w Puszczy Knyszyńskiej na Podlasiu? Albo w sympatycznej wsi położonej na skraju lasu? Dojedziesz tam pociągiem z Białegostoku po bardzo malowniczej trasie, praktycznie biegnącej cały czas przez las. Gdzieniegdzie z okna pociągu wypatrzysz charakterystyczne drewniane podlaskie domy.

Podlasie 01/01

Przez całe wakacje w soboty i w niedziele czekają na Ciebie weekendowe pociągi POLREGIO do Walił w Puszczy Knyszyńskiej. Możesz wybrać jedno z dwóch połączeń – rano albo po południu. A jeśli masz ochotę pojechać gdzieś dalej, to na końcowej stacji w Waliłach, czekają specjalne autobusy, którymi możesz dojechać nad zalew w Zarzeczanach, gdzie jest piaszczysta plaża. Autobusem dojedziesz także do Gródka, najstarszej miejscowości w tej okolicy, istniejącej od 900 lat. 

Na trasie do Puszczy Knyszyńskiej. aut. Mariusz Czerwiński

W czasie wakacji będą dodatkowe połączenia na kilka imprez – na Festiwal Muzyki Młodej Białorusi Basowiszcza (od 14 lipca), Siabrouskają Biasiedę (29 lipca) oraz Święto Grzyba (2 września).

Cena biletu normalnego na trasie Białystok – Waliły wynosi 5 zł 30 gr. Czas przejazdu – 45 minut.

 

2) Na Słowację do muzeum Andy’ego Warhola

Tak, w słowackim miasteczku Medzilaborce jest muzeum Andy’ego Warhola. To właśnie ze wsi położonej niedaleko stąd pochodzili rodzice tego amerykańskiego artysty. Do Medzilaborców możesz dojechać dojechać w te wakacje nawet z Rzeszowa.

Medzilaborce - muzeum Andy Warhol - SL

Pociąg jedzie malowniczą trasą przez Jasło, Krosno, Sanok, aż do Łupkowa. Ale nie musisz wcale jechać aż do samego końca trasy na Słowacji żeby odkryć ciekawe miejsce. W Sanoku czeka na Ciebie największy skansen w Polsce.

Skansen w Sanoku źródło: commons.wikimedia.org, aut. Silar

Na ogromnym terenie (długość wynosi ponad 1 km) znajdziesz kilkaset budynków – są tu przeniesione trzy podkarpackie wsie i galicyjskie miasteczko. Można tu spędzić cały dzień. Jeśli pojedziesz dalej, to na trasie pociągu w Komańczy do obejrzenia są dwie drewniane cerkwie. Na uboczu wsi znajduje się klasztor nazaretanek, który był miejscem internowania kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ostatnia stacja w Polsce, czyli Łupków, jest swego rodzaju końcem świata, zresztą jest tam schronisko turystyczne o tej samej nazwie. Dalej jest już tylko tunel kolejowy, którym się można dostać na Słowację. Na stacji możesz zobaczyć lokalną atrakcję – stoi tam skład rządowego pociągu, którym kiedyś podróżował I sekretarz PZPR Edward Gierek.

Bilet na trasie Rzeszów – Łupków kosztuje 21 zł. Czas przejazdu wynosi 4 godziny

 

3) Pociągiem po Kaszubach

W każdy weekend możesz pojechać piękną trasą z Lipusza do Bytowa. Lipusz znajduje się zaledwie o 60 km od Gdańska. Jazda pociągiem turystycznym, mimo, że dość wolna, jest przyjemna – trasa z wieloma zakrętami, o długości 25 km przebiega obok trzech jezior i przez lasy. Piękne widoki. W skrócie można powiedzieć, że Bytów ze swoim krzyżackim zamkiem zbudowanym ponad 600 lat temu jest ciekawym miastem, które po prostu trzeba zobaczyć. Więcej pisałem o tym w tekście na blogu KOLEO, o połączeniach do miejscowości, w których wydawać się może, że „diabeł mówi dobranoc”

 

4) Miasto na siedmiu wzgórzach

A czy wiesz, że Sandomierz, istniejący od co najmniej 700 lat jest nazywamy „małym Rzymem”? Jest to jedno z najładniejszych polskich miast, zbudowane tak jak Rzym, na siedmiu wzgórzach. Sandomierz może kojarzyć Ci się na pewno z serialem Ojciec Mateusz, bo właśnie tu powstaje większość zdjęć do tej produkcji. W mieście widać ślady historii na każdym kroku. Lista najważniejszych miejsc do odwiedzenia jest bardzo długa. Otwiera ją Gotycka Brama Opatowska, która uważana jest za symbol miasta.  Z wieży widać nie tylko panoramę Sandomierza, ale również zachwycającą Wisłę i mury okalające miasto.

Untitled

Warto zobaczyć renesansowy ratusz liczący ponad 650 lat. Do obejrzenia jest również kilka kościołów, synagoga, system piwnic i lochów ciągnący się pod miastem oraz już poza samym miastem – wąwóz Świętej Królowej Jadwigi. I najważniejsze – jak tam dojechać?

Klimatyzowane, nowoczesne pociągi odjeżdżają w soboty i niedziele z Kielc, dalej jadą przez Skarżysko – Kamienną i Wąchock. Czas przejazdu trasy o długości 150 km wynosi 150 minut. Cena biletu normalnego – 22 zł

 

5) Na dzień do Tomaszowa Mazowieckiego?

Ja wiem, że Tomaszów Mazowiecki nie musi się kojarzyć z czymkolwiek konkretnym. Ale jest to zupełnie niesłuszne. To powiatowe miasto liczące około 40 tysięcy mieszkańców ma kilka atrakcji jakich nie ma nigdzie indziej. Lista miejsc do odwiedzenia jest bardzo konkretna. Najlepiej zacząć od niebieskich źródeł. To niesamowite zjawisko można podziwiać na rzece Pilicy. Ze źródeł spod wapiennego dna rzeki wypływają warstwy zabarwionej na turkusowo wody. Źródło jest otoczone pięknym i spokojnym olchowym lasem.

Niebieskie źródła w Tomaszowie, źródło: commons.wikimedia.org, aut.Jolanta Dyr

Tuż obok Niebieskich Źródeł znajduje się skansen Pilicy, pierwsza kolekcja w Polsce poświęcona wybranej rzece. Chyba nie będzie zaskoczeniem możliwość zobaczenia w tym miejscu działającego młynu wodnego. Są tu także łodzie, fragmenty mostu – wszystko co wiązało się z życiem obok rzeki. Perłą kolekcji jest poczekalnia kolejowa – jedna z najstarszych w Polsce.  Ten całkowicie drewniany i misternie zdobiony obiekt, został zbudowany w 1896 roku. Jest i coś dla miłośników militariów – kilka pojazdów opancerzonych, również niemieckich, wydobytych z dna rzeki. Kolejne ciekawe miejsce w Tomaszowie? Groty Nagórzyckie znajdujące się w południowej części miasta. Groty są pozostałością po kopalni piasku wydobywanego około 200 lat temu. Groty składają się z wielu korytarzy, zaułków i sal. Największa „Sala Królewska” ma 30 m długości, 25 m szerokości i 3 m wysokości. Natomiast najrozleglejsza grota ma długość 120 metrów.

Specjalne bezpłatne pociągi turystyczne do Tomaszowa 15, 29 lipca i 12, 26 sierpnia zorganizuje Łódzka Kolej Aglomeracyjna. W weekendy na trasie Łódź Fabryczna – Tomaszów jeżdżą również pociągi POLREGIO

6) Hrebenne – dalej pociągiem dojechać się już nie da

Miejscowość jest położona tuż przy granicy z Ukrainą, na skraju Roztoczańskiego Parku Krajobrazowego – najbardziej zalesionego parku krajobrazowego w Polsce. Symbolem parku są koniki polskie, które żyją tu wolno.

Konik polski w Roztoczańskim Parku Narodowym, źródło: commons.wikimedia.org, aut. Lysy

Na terenie parku jest kilka tras rowerowych i szlaków turystycznych. Samą wieś Hrebenne pewnie kojarzysz jako przejście graniczne na Ukrainę. Jeśli tu dotrzesz przez leśne pustkowia, torem ciągnącym się tuż nad granicą, możesz zajrzeć do zbudowanej w całości z drewna cerkwi Św. Mikołaja, którą postawiono ponad 300 lat temu. Jeśli tu przyjedziesz, to pamiętaj, że pociągiem możesz przewieźć swój rower, na którym zdecydowanie będzie Ci łatwiej poznać Roztoczański Park Krajobrazowy. Jak podróżować koleją z rowerem, możesz dowiedzieć się z tekstu na blogu KOLEO.

Weekendowe pociągi POLREGIO do Hrebennego dojeżdżają Rzeszowa i z Zamościa. Przejazd z Rzeszowa po trasie o długości około 150 km trwa 3 godziny, a cena biletu normalnego to 23 zł

 

7) Inspirująca Łódź

Weekendowego wypadu z Warszawy do Łodzi nie trzeba reklamować. Spędzisz weekend w Łodzi? Jeśli chcesz zobaczyć wszystko co najważniejsze, to może jednak nie starczyć Ci czasu.

Piotrkowska, Łódź

Do zestawu obowiązkowego należy ulica Piotrkowska, dwukilometrowa handlowy deptak, zaczynający się na ośmiokątnym Placu Wolności, który możesz zwiedzić… pod ziemią. Pod placem znajduje się idealnie okrągły, przekształcony w galerię, nieużywany zbiornik na wodę. Jeśli jesteś na Placu Wolności, to możesz idąc przez Park Staromiejski, zwany wśród łodzian Parkiem Śledzia, odwiedzić Manufakturę, jedną z największych łódzkich fabryk tekstyliów z XIX wieku, przekształconą w centrum handlowe i muzeum sztuki nowoczesnej. Jeśli chcesz poznać Łódź lepiej, możesz wybrać kilka ścieżek tematycznych w tym mieście – Łódź filmową, czyli szukać miejsc związanych z tym, że jest to miasto kina, filmu, aktorów oraz reżyserów. Łódź przemysłowa? To jest oczywisty wybór – architektura starych fabryk, miejsc w których mieszkali fabrykanci i robotnicy. Secesyjne pałace, ogromne przemysłowe budynki z czerwonej cegły.

Księży Młyn - remiza strażacka

A może chcesz zajrzeć do off Piotrkowska? Jest to dawna fabryka, w której zadomowiły się restauracje, knajpki, sklepy z unikalną modą. Mówią, że to świątynia hipstera 😉
Łódź jest inspirującym miastem, w którym możesz spędzić nawet kilka dni, a na pewno jeden weekend.

W weekendy na trasie Łódź – Warszawa jeżdżą pociągi Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej To najszybsze i najtańsze połączenia bezpośrednie do dworca Łódź Fabryczna. Cena biletu normalnego wynosi 23 zł.

 

8) Na granicy z Białorusią

Kolejna propozycja podróży pociągiem na koniec świata, a przynajmniej Polski. Z Włodawy do Lublina jest około 80 km, a pociąg do tego miasta, które leży tuż przy granicy z Białorusią jedzie nieco ponad godzinę. Historia tego miasta zaczęła się ponad 600 lat temu i prawie każde miejsce mówi, że Włodawa przez wieki była miastem, w którym obok siebie Polacy, Rusini oraz Żydzi, którzy do II wojny światowej stanowili ponad 60% jego ludności. Niełatwo jest znaleźć w Polsce miasto w którym są zachowane tak dobrze aż trzy synagogi, w tym tzw. Wielka Synagoga, której budowa rozpoczęła się w 1764 roku.

The Synagogue of Wlodawa, Poland

The Synagogue of Wlodawa, Poland

Ślady dawnej świetności miasta widać na każdym kroku – jest tu klasztor Paulinów, barokowy kościół parafialny pw. św. Ludwika i unikatowy budynek tzw. czworobok, w którym mieściły się kramy i stoiska kupców. Jeśli zdecydujesz się przespacerować około 500 metrów z jakiegokolwiek miejsca w mieście, w kierunku wschodnim, to dojdziesz nad rzekę Bug, która jest rzeką graniczną.

Pociągi do Włodawy odjeżdżają z Chełma. Cena normalnego biletu to 12 zł.

 

9) Zamek w Żywcu czy w Suchej Beskidzkiej?

Który wolisz zobaczyć? I w Żywcu i Suchej Beskidzkiej jest zamek i każdy z nich ma ponad 400 lat i przy obydwu jest stary park. Oczywiście, że zamek w Żywcu, to nie jedyna atrakcja tego miasta.

Krużganki na zamku w Żywcu, źródło: commons.wikimedia.org, aut. Anna Piernikarczyk

Możesz odwiedzić interaktywne muzeum znajdujące się przy browarze. Taką wycieczkę zawsze możesz zakończyć wizytą w restauracji, gdzie czekają na Ciebie dania kuchni regionalnej 😉 W Żywcu zajrzyj koniecznie na rynek, przypatrz się jak wygląda miasto, które bardzo prężnie rozwinęło się w czasach monarchii austro – węgierskiej. Jedź dalej do Suchej Beskidzkiej weekendowym pociągiem POLREGIO. Miasto jest równie stare jak Żywiec, bo liczy ponad 600 lat. Zwiedzanie koniecznie zacznij od zamku, koniecznie zajrzyj do parku znajdującego się tuż obok. A może znajdziesz nieco podupadłą oranżerię?

Oranżeria w Suchej Beskidziej, źródło: commons.wikimedia.org, aut. Lotek70

Jest to okazała budowla zbudowana w stylu neogotyckim, czyli mającym przypominać nieco pobliski zamek. Koniecznie zajrzyj na rynek, poszukaj zachowanych kilku drewnianych ponad 300 – letnich budynków zbudowanych z drewna. Po wszystkim, może pojechać jednym z pociągów w kierunku Krakowa, które odjeżdżają z przystanku Sucha Beskidzka Zamek

Bilet normalny na pociąg POLREGIO z Żywca do Suchej Beskidzkiej kosztuje 4 zł 70 groszy. Czas przejazdu całej trasy to niecałe 90 minut.

 

10) Weekend z prawdziwym parowozem?

Kto nie lubi parowozów i kto nie chciałby się przejechać przedwojennym wagonem po malowniczej podgórskiej linii z Chabówki? To atrakcja chyba nie tylko dla fanów kolei. Zabytkowe pociągi weekendowe jeżdżą w weekendy w lipcu i będą jeździć jeszcze sierpniu. Wszystkie składy startują w Chabówce, miejscowości oddalonej od Krakowa o niecałe 80 km. Możesz tu dojechać pociągiem, choć jest także możliwość dojazdu autem.

Są dwa kursy zabytkowych składów w ciągu dnia – pierwszy odjeżdża o godzinie 9:00, a drugi o 14:00. Wszystko możesz sprawdzić na stronie skansenu w Chabówce. Po podróży zabytkowym pociągiem, zajrzyj koniecznie do samego skansenu. Moim zdaniem, jest to jedno z najlepszych tego typu miejsc w Polsce. Jest tu ponad 30 parowozów, kilkanaście lokomotyw spalinowych i całkiem sporo specjalistycznego sprzętu. Niektóre muzea kolejowe w Polsce niektórym mogą się kojarzyć ze składnicą złomu. W Chabówce na pewno tak nie będzie.

Przejazd zabytkowym pociągiem na trasie Chabówka – Kasina wielka zajmie Ci około godziny. Bilety sprzedaje obsługa w wagonach.