Wakacyjny rozkład jazdy pociągów 2018

Planujecie w najbliższym czasie podróż pociągiem? Lepiej sprawdźcie rozkład jazdy. Już w tę niedzielę 10 czerwca wchodzi jego wakacyjna korekta. Ma ona za zadanie ułatwić podróż do najpopularniejszych miejscowości turystycznych takich jak Kołobrzeg, Zakopane czy Trójmiasto. Chodzi także o usprawnienie ruchu pociągów podczas planowanych remontów infrastruktury.

Pociągiem nad morze z PKP

Ci, którzy będą chcieli dostać się do Łeby lub na Hel będą mogli zrobić to dzięki składowi TLK Wydmy. Od 22 czerwca do 1 września będzie on kursował na trasie Bohumin – Łeba/Hel – Bohumin. Z okazji wakacji PKP Intercity wprowadziło także nowe połączenia do Kołobrzegu. Od 23 czerwca do 1 września podróżni będą mogli skorzystać z dwóch pociągów na trasie Warszawa – Kołobrzeg oraz jednego na trasie Kraków – Kołobrzeg. Po drodze składy będą zatrzymywać się w Rybniku, Katowicach, Częstochowie, Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi, Bydgoszczy i Gdańsku. Po dojechaniu do Gdyni część składu pojedzie do Helu (mijając po drodze Puck, Władysławowo, Chałupy, Kuźnicę, Hel, Jastarnię i Juratę) a część do Łeby.

Na Hel pojedziemy także codziennie z Białegostoku. Zawiezie nas tam pociąg TLK Rybak, przejeżdżający przez stacje: Ełk, Giżycko, Olsztyn, Elbląg i Trójmiasto.

Dodatkowe stacje na nadmorskich trasach

W związku z nowym rozkładem jazdy część pociągów zatrzymywać się będzie na dodatkowych stacjach. Od 10 czerwca skład TLK Kochanowski kursujący na trasie Lublin – Kołobrzeg oraz TLK Moniuszko na trasie Piła – Kołobrzeg zyskają jeden nowy przystanek w Jastrowie. Z kolei skład TLK Magnolia relacji Kraków-Szczecin zatrzymywać się będą na stacji w Oleśnie Śląskim. W Sędziszowie Małopolskim staną pociągi TLK Ustronie (Przemyśl – Kołobrzeg), TLK Malinowski (Warszawa – Przmemyśl) oraz IC Hetman (Przemyśl – Szczecin). W Ropczycach dodatkowy przystanek będą mieć składy IC Siemiradzki (Poznań-Przemyśl), IC Hetman oraz TLK Ustronie.

Kierunek – Zakopane

Paweł Opioła/ CC BY-SA 4.0

PKP nie zapomina także o miłośnikach gór. Z tej okazji od 23.06 do 1.09 uruchamia dodatkowe połączenia do Zakopanego. Z Bydgoszczy do stolicy Tatr dojedziemy codziennie pociągiem TLK Halny z przystankami w Poznaniu, Wrocławiu i Opolu. Kursować będzie także IC Witkacy relacji Gdynia- Zakopane zatrzymujący się w Łodzi, Toruniu i Bydgoszczy. Dla tych, którzy nie chcą tracić dnia na podróż uruchomiony na tej trasie będzie pociąg TLK Karpaty. Nocą pojedziemy także składem TLK Podhalanin ze Szczecina do Zakopanego rzez Poznań. Z Gdyni w góry dostaniemy się pociągiem EIC Giewont w poniedziałki i w soboty. Z kolei na trasie powrotnej pojedziemy w piątki i niedziele. We wtorki, środy i czwartki pociąg pojedzie na skróconej trasie Warszawa-Zakopane jako EIC Tatry. W weekend na tej samej trasie pojedziemy także IC Oscypek.

Zmiany w kursowaniu pociągów w związku z remontami

Remonty i nowe inwestycje w infrastrukturę powodują wstrzymanie kursowania części pociągów PKP. Dotyczy to zwłaszcza składów kursujących w obrębie węzła krakowskiego. Na trasie Warszawa – Kraków zostały zawieszone pociągi TLK Kinga, TLK Korczak, EIC Lajkonik (od 14.08 do 01.09), i EIC Sawa (w weekendy oraz od 14.08 do 01.09). Dodatkowo wstrzymane zostały pociągi IC Barbakan (relacji Kraków-Szczecin/Świnoujście – Kraków), IC Włókniarz (Szczecin – Łódź Fabryczna) i IC Kossak (Kraków-Wrocław od 14.08 do 01.09).

Udający się do stolicy Małopolski powinni pamiętać, że pociągi EIC Tatry/ Giewont relacji Warszawa/Gdynia – Zakopane, IC Witkacy (Zakopane – Gdynia), TLK Podhalanin (Szczecin-Zakopane) i TLK Cyryl (Poznań-Kraków) zamiast na stacji Kraków Główny zatrzymywać się będą na stacji Kraków-Płaszów.

Z kolei na stację główną wracają Pociągi IC Hetman i IC Mehoffer (relacji Przemyśl – Szczecin), IC Wyspiański (Wrocław- Przemyśl), IC Siemiradzki (Poznań – Przemyśl) oraz TLK Malinowski (Warszawa Przemyśl).

W ramach zmian skrócony został kurs pociągu  TLK Biebrza relacji Gdynia – Rzeszów. Teraz kursuje on na relacji Gdynia – Kraków Płaszów.

Zmiany dla podróżujących Pociągami POLREGIO

Michał Beim/ CC BY-SA 4.0

Od niedzieli z powodu remontów zmienia się także kursowanie pociągów POLREGIO. Zmieniony rozkład będzie obowiązywał do 1 września w kilku województwach.

W województwie łódzkim zmiany obejmą pociągi na trasach:

 • Łódź – Warszawa Wschodnia,
 • Łódź Fabryczna – Warszawa Wschodnia,
 • Łódź – Koluszki – Częstochowa,
 • Łódź Kaliska – Poznań Główny – Wrocław Główny,
 • Łódź Kaliska – Toruń,
 • a także Wieluń Dąbrowa – Tarnowskie Góry.

Nowy rozkład obowiązuje także w województwie świętokrzyskim. Od 30.06 do 30.09 w soboty, niedziele i 15 sierpnia kursować będzie pociąg relacji Kielce – Sandomierz. Z kolei od 30.06 do 30.09 w soboty i niedziele pojedziemy pociągiem relacji Kielce-Busko Zdrój. Po dojechaniu do stacji końcowej na pasażerów będzie czekać bus, który odwiezie ich do centrum miasta.

Od 10.06 zmieni się także rozkład pociągów na trasie Kielce – Ostrowiec Świętokrzyski, Kielce Częstochowa/Katowice, Kielce – Kraków/Katowice. Z kolei na odcinku Skarżysko Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski i na trasie Żelisławice – Zawiercie uruchomiona została zastępcza komunikacja autobusowa.

W województwie podlaskim zmiany rozkładu pociągów będą obowiązywać od 10.06 do 01.09 na trasach Białystok – Czeremcha, Ełk – Białystok, Białystok – Kuźnica, Białystok – Sokółka, Białystok Suwałki, Białystok Szepietowo, Białystok – Waliły, Hajnówka – Siedlce.

W województwie warmińsko–mazurskim zmiany rozkładu jazdy obejmą pociągi na trasach Szczytno – Pisz – Ełk, gdzie kursować będzie zastępcza komunikacja autobusowa. Dodatkowo zmieni się kursowanie pociągów na stacji Olsztyn Główny – Olsztynek – Działdowo.

Zmianie ulegnie także rozkład jazdy pociągów na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Od 10 czerwca do 8 grudnia zostaną uruchomione nowe pociągi relacji:

 • Toruń Główny – Włocławek,
 • Bydgoszcz Główna – Laskowice Pomorskie,
 • Toruń Główny – Bydgoszcz Główna,
 • Bydgoszcz Główna – Wyrzysk Osiek,
 • Bydgoszcz Główna – Nakło nad Notecią,
 • Nakło nad Notecią – Włocławek.

Zmiany w rozkładzie pociągów Kolei Mazowieckich

Jakub Murat / CC BY-SA 4.0

od 10 czerwca rozkład jazdy powinni śledzić także ci, którzy planują podróżowanie po Mazowszu. Zmiany obowiązywać mają do 1 września. Od 23 czerwca na tory wracają piętrowe wagony pociągu „Słoneczny” relacji Warszawa Zachodnia – Gdańsk Główny – Ustka.

W związku z remontem toru na stacji Warszawa Wschodnia od 10 do 30 czerwca wystąpią utrudnienia w kursowanie pociągów linii R2 Warszawa – Łochów. Odwołana będzie część pociągów kończących lub zaczynających trasę na stacji Warszawa Rembertów.

Zmiany obejmą także linię R3 na trasie Warszawa-Łowicz, gdzie na trasie Bednary – Łowicz Główny będzie kursowała komunikacja zastępcza. Dodatkowo w weekendy ruch jednotorowy obowiązywał będzie na szlakach Błonie- Teresin, Teresin – Sochaczew, Sochaczew – Bednary.

Odwołana zostanie także część pociągów na trasie linii nr R6 Warszawa – Małkinia. Dotyczy to odcinka Łochów – Sadowne Węgrowskie – Małkinia. Dodatkowo od 13 sierpnia w pociągach Ondraszek (w relacji Białystok-Bielsko Biała) i Leśmian (Łodź Fabryczna – Bialystok) 7 dni w tygodniu honorowane będą bilety Kolei Mazowieckich. W pociągach Konopnicka relacji Wrocław Główny – Białystok bilety będą honorowane w niedzielę a na trasie Węgliniec-Białystok w pozostałe dni tygodnia. Wszystkie składy będą zatrzymywać się na stacjach obsługiwanych przez KM.

To nie koniec zmian. Już 30 czerwca zostanie otwarty szlak Pilawa-Garwolin w ramach linii numer R7 na trasie Warszawa – Dęblin. Z kolei od 2 lipca do 3 sierpnia nastąpi całkowita przerwa w ruchu pociągów na trasie Świder-Otwock. Funkcjonować będzie komunikacja autobusowa. Od Warszawy pociągi dojadą do Świdra, od Pilawy do Otwocka.

Prace trwać będą także na linii nr R9 Warszawa – Działdowo. W związku z remontem wstrzymany będzie ruch pociągów na trasie Warszawa Gdańska – Warszawa Zachodnia.

Utrudnienia czekają także na podróżnych podróżujących do Modlina. W związku z remontem przejazdu ruch na odcinku Modlin-Nasielsk będzie prowadzony wahadłowo po jednym torze.

Do 30 czerwca zostanie całkowicie wstrzymany ruch na trasie linii nr R31 Sierpc-Kutno.  Z kolei od 24 lipca do 7 sierpnia na tej samej trasie na odcinku Sierpc-Płock wystąpią utrudnienia w ruchu pociągów.

Utrudnienia wystąpią także na linii nr R81 Dęblin-Radom. W związku z remontem na odcinku Dęblin – Zajezierze k/Dęblina ruch pociągów zostanie wstrzymany do 9 sierpnia.

Problemy czekają także na pasażerów linii nr R91 Nasielsk – Sierpc.

 • Od 6 do 11 lipca zostanie tam wstrzymany ruch na trasie Płońsk – Raciąż,
 • z kolei od 12 do 23 lipca nie będą jeździć pociągi na trasie Raciąż Sierpc.

W każdym przypadku będzie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa.