Jasło – Zagórz – Łupków, czyli podróż koleją w Bieszczady

Ta trasa jest wprost wymarzona dla wielbicieli górskich krajobrazów. Podróżując z Jasła do Łupkowa będą oni mogli nasycić wzrok przepięknymi widokami nie tylko Beskidów, lecz także Bieszczad! Czego chcieć więcej? 

Z Jasła do Łupkowa dojedziemy pociągami POLREGIO. Za trwającą 2 godziny 46 minut podróż zapłacimy 13 złotych.

Uwaga! Bezpośrednie pociągi kursują tylko raz dziennie w obu kierunkach. Na linii Jasło-Łupków pociąg startuje o 7:15, w odwrotnym kierunku pojedziemy o 18:12. W obu kierunkach zawiezie nas swojsko brzmiący Wojak Szwejk.

Dlaczego warto wybrać się w tę podróż? Przede wszystkim dla niesamowitego beskidzko-bieszczadzkiego krajobrazu, w tym widoków na przełom rzeki Osławy.

PLKristof/ CC BY 3.0 PL

Dodatkowo warto wiedzieć że Łupków jest stacją graniczną między Polską a Słowacją. Jeżeli zdecydujemy się na dalszą podróż, to będziemy mieć okazję przejechać przez tunel kolejowy łączący nasz kraj z południowym sąsiadem.

KFG/ CC BY-SA 3.0

Jeżeli nie przekonują Was fantastyczne widoki i bliskość innego kraju, to może zrobi to wizja przejażdżki Bieszczadzką Kolejką Leśną – jedną z trzech ostatnich działających w Polsce kolejek tego typu. Dotarcie tam z pewnością zadowoli wielbicieli pieszych wędrówek.

Michał Derela/ CC BY-SA 2.5

By dostać się do Balnicy (skąd zaczyna swój kurs kolejka) należy wysiąść w Nowym Łupkowie i udać się niebieskim szlakiem w kierunku stacji. Niech nie zdziwią was tory, które będziecie mijać. Niegdyś na tej trasie także kursowały pociągi, teraz niestety pozostaje ona wyłączona z użytku.

Tomasz Chorwat/ CC BY 3.0 PL

Rozkład jazdy Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej

Kolejką z Balnicy możemy dojechać do stacji Majdan. Wycieczka w obie strony zajmie nam 2 godziny (wliczając w to półgodzinny postój na stacji).

Z kolei stamtąd możemy pojechać do stacji Przysłup. W tym wypadku wycieczka Majdan-Przysłup zajmie nam 2 h 50 minut ( z półgodzinnym postojem na stacji).

Źródło: kolejka.bieszczady.pl

Cennik biletów

Źródło: kolejka.bieszczady.pl