Pociągiem do Hajnówki i Puszczy Białowieskiej

Jeżeli zdecydujecie się wybrać pociągiem do Hajnówki i do Puszczy Białowieskiej, to poza jazdą zwykłą koleją czeka was także niezwykła podróż kolejką wąskotorową. I to nie byle jaką, bo leśną –  jedną z trzech ostatnich zachowanych tego typu w Polsce.

Stormbringer76/ CC BY 3.0 PL

Z Siedlec do Hajnówki przez Czeremchę pojedziemy 2 razy dziennie bezpośrednim pociągiem POLREGIO.

Podróż zajmie nam nieco ponad dwie godziny i bilet normalny kosztuje 22 złote. Warto wybrać się w nią, jeśli chcemy nacieszyć oczy leśnym krajobrazem i przeżyć małą kolejową przygodę. Zwłaszcza, że trasa wąskotorowej kolejki leśnej w Hajnówce prowadzi przez tereny Puszczy Białowieskiej. Pierwotnie kolejka służyła do transportu drewna. Podczas wojny była ona wykorzystywana zarówno przez Rosjan jak i Niemców do przewozu ludzi i surowców. Po zakończeniu walk rola kolejki wąskotorowej stopniowo spadała, by w latach 90-tych zacząć pełnić funkcję wyłącznie turystyczną.

Jeżeli będziemy już w Hajnówce warto przejść się po tamtejszej stacji kolejki wąskotorowej. Znajdziemy tam tam zabytkowy parowóz z 1918 roku razem z budynkiem stacji, wagonikami i kolejowym zapleczem.

Białowieska Wąskotorowa Kolejka Leśna

Rozkład jazdy

Przez lasy Puszczy Białowieskiej na trasie Hajnówka-Topiło pojedziemy od 1 lipca do 31 sierpnia we wtorki, czwartki, soboty i niedziele o godzinie 10:00 i 14:00

Od 12 maja do 30 czerwca kursuje ona w każdą sobotę o 10:00 i 14:00, a od 1 do 29 września w czwartki i soboty o 10:00 i 14:00.

Ceny biletów

Za bilet normalny zapłacimy 30 złotych, za ulgowy 20 złotych (dzieci do 4 lat jadą za darmo), za przewóz psa i roweru zapłacimy dodatkowe 5 złotych. Bilety kupimy w kasach w dniu przejazdu (są czynne od 8:00 rano).

Opertaorem Kolejki Leśnej w Puszczy Białowieskiej jest Nadleśnictwo Hajnówka.