DiscoverEU – darmowe podróże po Europie

Masz 18 lat? Podróżuj po Europie za darmo! Parlament Europejski rozdaje bezpłatne bilety Interrail dla osób urodzonych w 2001 roku. Zobacz, co trzeba zrobić, aby dostać taki bilet.

DiscoverEU – co to takiego?

Program DiscoverEU został uruchomiony w 2018 roku. Od tego czasu ponad 50000 18-latków wzięło udział w konkursie i skorzystało z bezpłatnych biletów Interrail oraz odbyło podróż swojego życia. Pomysł na tę inicjatywę zaprezentowano po raz pierwszy podczas Europejskiego Spotkania Młodzieży (EYE) w 2014 roku.

Parlament Europejski uważa, że inicjatywa pozwala młodym ludziom doświadczyć europejskiej różnorodności, lepiej się nawzajem zrozumieć i więcej dowiedzieć o Europie. Zdaniem europosłów, zachęcanie młodych obywateli do podróżowania po Unii Europejskiej i poznawania osób z innych krajów będzie sprzyjać rozwijaniu europejskiej tożsamości i wzmocni wspólne wartości.

Kto może otrzymać darmowy bilet Interrail?

Do udziału w konkursie kwalifikują się osoby, które:
•    urodziły się między 1 stycznia 2001 r. (włącznie) a 31 grudnia 2001 r. (włącznie),
•    w momencie wydania decyzji o przyznaniu biletów będą obywatelami jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej,
•    podadzą w internetowym formularzu zgłoszeniowym prawidłowy numer dowodu tożsamości lub paszportu.

Jak wziąć udział w programie?

Zgłoszenia do obecnej edycji programu DiscoverEU trwają do 28 listopada 2019 roku, do godziny 12:00 czasu środkowoeuropejskiego. Do tego czasu należy wypełnić formularz na specjalnej stronie.

Następnie należy rozwiązać bardzo łatwy quiz wiedzy o UE i odpowiedzieć na dodatkowe pytania.

Organizatorzy programu chcieliby, aby młodzi podróżnicy opowiedzieli o swoich doświadczeniach i przygodach. Dlatego też wszyscy laureaci staną się ambasadorami #DiscoverEU i będą zachęcani do udostępnienia swoich relacji z podróży w serwisach społecznościowych (Instagram, Facebook i Twitter) lub przygotowania prezentacji w swojej szkole bądź dla społeczności lokalnej.

Szczegóły programu DiscoverEU znajdziesz na stronie internetowej Europejskiego Portalu Młodzieżowego.

Program DiscoverEU to niepowtarzalna szansa na zobaczenie najpiękniejszych zakątków Europy podczas podróży koleją // fot. Liberaler Humanist (CC BY-SA 4.0)

Czym jest Interrail Global Pass?

Interrail Global Pass to specjalny bilet kolejowy, który upoważnia posiadacza do Uczestnicy mogą podróżować przez maksymalnie 30 dni do conajmniej jednego innego kraju UE. Podróż odbywa się głównie pociągiem, ale w określonych, wyjątkowych przypadkach są dostępne inne środki transportu, np. autobusy czy promy. Loty samolotem są dozwolone, gdy żadna inna forma transportu nie jest dostępna (np. dla osób pochodzących z odległych obszarów).

Więcej o biletach Interrail piszemy w koleo.travel.

Laureaci o ograniczonej sprawności ruchowej lub szczególnych potrzebach mogą ubiegać się o dodatkową pomoc, np. pokrycie kosztów podróży dla osoby towarzyszącej lub psa-przewodnika dla osób słabowidzących.

A co, jeśli nie mam 18 lat?

Jeśli masz więcej (lub mniej) niż 18 lat i jesteś mieszkańcem Unii Europejskiej, możesz po prostu kupić bilet Interrail. Bilety Interrail Global Pass są dostępne w KOLEO!

Interrail Global Pass to idealny sposób na odkrywanie uroków Europy podczas podróży koleją. Korzystaj z nielimitowanych podróży po blisko 30 krajach Europy przez klika wybranych dni w ciągu miesiąca lub dwóch miesięcy.