Kolejowe ferie zimowe 2020 ❄️

W Magazynie KOLEO prezentujemy TOP 5 miejsc, które warto odwiedzić w czasie zimowego wypoczynku. Do wszystkich można oczywiście dojechać koleją 😉

Już w ten poniedziałek dzieci i młodzież z pierwszych województw rozpoczną dwutygodniową przerwę od nauki. Ferie zimowe to doskonały czas na podróż, zwiedzenie najpiękniejszych zakątków Polski lub zimowe szaleństwo w górach.

Ferie zimowe 2020 – kalendarz

Poniżej prezentujemy pełną listę wraz z datami ferii zimowych w każdym województwie.

  • 13 – 26 stycznia 2020 r. – lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie
  • 20 stycznia – 2 lutego 2020 r. – podlaskie i warmińsko-mazurskie
  • 27 stycznia – 9 lutego 2020 r. – kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie
  • 10-23 lutego 2020 r. – dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie

Top 5 pomysłów na niezapomniane ferie zimowe

5. Zima z Kopernikiem

Toruń to jedno z bardziej niedocenionych miast w Polsce. Często mówi się, że całą sławę Toruniowi zbiera pobliska Bydgoszcz. Okazuje się jednak, że sam Toruń ma naprawdę dużo do zaoferowania turystom.

Ratusz Staromiejski, Dom Mikołaja Kopernika, Krzywa Wieża, Ruiny Zamku Krzyżackiego czy Toruńskie Planetarium to tylko kilka miejsc wartych uwagi.

Panorama nocnego Torunia // fot. Lestat (CC BY-SA 3.0)

Będąc w Toruniu, można skorzystać z połączeń Arriva RP do Brodnicy.

4. Spacer na końcu Polski

Coraz więcej osób decyduje się odwiedzenie w czasie ferii polskiego morza. Chociaż pogoda na razie jeszcze nie sprzyja, to przy niższych temperaturach o zamarznięty brzeg rozbijają się gęste od lodu fale. Zima nad Bałtykiem jest bardzo spokojna i cicha. Spacery po plaży, na świeżym morskim powietrzu, nasyconym jodem to tylko jeden z wielu powodów, dla których warto w trakcie ferii wyjechać nad morze – np. do Świnoujścia.

Będąc w Świnoujściu, warto przejechać się pociągiem UBB – Uznamskiej Kolei Nadmorskiej.

Pociąg UBB na stacji Świnoujście Centrum // fot. NAC (CC BY-SA 4.0)

Łatwy dojazd do Świnoujścia umożliwiają pociągi POLREGIO, jadące ze Szczecina. Dojeżdżają tam także pociągi PKP Intercity, np. TLK Staszic, IC Swarożyc oraz IC Przemyślanin.

3. Krzyżacka twierdza w Malborku

Malbork kojarzy się zazwyczaj z potężną, średniowieczną warownią krzyżacką dominująca nad nizinnymi Żuławami. Malbork to jednak nie tylko zamek. Będąc w dawnej krzyżackiej stolicy, warto wybrać się na spacer po ulicy Kościuszki, lub pojechać na przykład do Nowego Stawu i zobaczyć pozostałości linii kolejowej Szymankowo – Nowy Dwór Gdański.

W niektórych miejscach mury zamku osiągają grubość aż 5 metrów!

Do Malborka można dojechać bezpośrednio pociągami REGIO na przykład z Gdyni.

2. Karpaty – klasyka gatunku

Myśląc o zimowym wyjeździe, wiele osób bierze pod uwagę pasma górskie na południu Polski. Nic dziwnego – Karpaty, a szczególnie Beskid Sądecki to naprawdę piękne pasmo górskie.

Jednym z najpopularniejszych miast w Karpatach jest Krynica-Zdrój, będąca dużym ośrodkiem lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego. Do stacji w Krynicy-Zdroju prowadzi malownicza linia kolejowa, biegnąca od Muszyny.

Dworzec kolejowy w Krynicy-Zdroju // fot. Henryk Bielamowicz (CC BY-SA 4.0)

1. Harrachov – miasto skoków narciarskich

Harrachov to małe miasto w północnej części Czech. Jego najważniejszym elementem jest kompleks skoczni narciarskich Čerťák zbudowany na zboczu Čertovej hory. Pierwsza skocznia narciarska została w Harrachovie zbudowana w 1920 roku, a obecnie funkcjonuje ich osiem

Miasto oferuje odwiedzającym je narciarzom aż 7 km tras zjazdowych. Narciarzy wożą na szczyt Čertovej hory dwa wyciągi krzesełkowe. Miasto to także ośrodek narciarstwa biegowego, a latem baza wypadowa w Karkonosze i Góry Izerskie dla turystów i rowerzystów.

Skocznie Čerťák HS142 i Čerťák HS205 w Harrachovie.

Do Harrachova można dojechać pociągiem Kolei Dolnośląskich ze stacji Szklarska Poręba Górna. Jeśli chcesz dojechać pociągiem z Wrocławia, to także możesz skorzystać z połączeń KD. Pociągi Wrocław Główny – Szklarska Poręba Górna i Szklarska Poręba Górna – Harrachov są skomunikowane!

Życzymy udanych ferii i niezapomnianych wrażeń! ❄️

Zdjęcie w tle: Koleje Dolnośląskie