Wi-Fi już w pociągach Pendolino!

Pierwszy skład Pendolino już z Wi-Fi! Przeczytaj, jak skorzystać z bezprzewodowego internetu na pokładzie pociągu EIP przewoźnika PKP Intercity.

Wifi w PKP Intercity

Pierwsze Pendolino z WiFI

28 grudnia 2018 r. na polskie tory wyjechał pierwszy z 20 pociągów ED250 Pendolino, który został wyposażony w bezprzewodowy dostęp do internetu w technologii Wi-Fi. Jest to efekt opiewającej na niemal 32 miliony złotych umowy, podpisanej pod koniec sierpnia, pomiędzy przewoźnikiem PKP Intercity oraz producentem składów Pendolino, firmą Alstom.

Pierwszy pociąg kategorii Express Intercity Premium (EIP) wyruszył w podróż 14 grudnia 2014 roku. W ofercie PKP Intercity pojawiły się wówczas szybkie, komfortowe połączenia, łączące stolicę Polski z m.in. Trójmiastem, Krakowem, Katowicami czy Wrocławiem. Składy ED250 są klimatyzowane, posiadają wyznaczone miejsca na przewóz rowerów, wagon barowy oraz strefę ciszy, a pasażerowie otrzymują poczęstunek, wliczony w cenę biletu. Poruszają się z prędkością do 200 km/h. Pasażerowie musieli jednak czekać aż cztery lata na możliwość skorzystania z bezpłatnego, bezprzewodowego dostępu do internetu na pokładach pociągów EIP.

Inne składy PKP wyposażone w WiFi

Warto wspomnieć, że usługa Wi-Fi była już wcześniej dostępna w wybranych pociągach kategorii IC, obsługiwanych nowoczesnymi składami Stadler Flirt3 (ED160) i Pesa Dart (ED161) oraz wybranych pociągach Express Intercity (EIC).

Wi-Fi na pokładach innych pociągów w Polsce

Co ciekawe, bezprzewodowy dostęp do internetu oferują pasażerom także przewoźnicy regionalni, między innymi POLREGIO oraz Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Więcej o dostępie do internetu w pociągach tych przewoźników możecie przeczytać w tym artykule.

Wszystkie pociągi ŁKA umożliwiają dostęp do internetu przy użyciu Wi-Fi // fot. Zorro2212, CC BY-SA 4.0

Jak podaje PKP Intercity, pozostałe 19 składów Pendolino zostanie wyposażone w urządzenia do obsługi bezprzewodowego internetu do listopada przyszłego roku. Docelowo każdy pociąg, uruchamiany przez tego przewoźnika ma oferować usługę Wi-Fi. Problemem może się jednak okazać brak zasięgu sieci komórkowej na niektórych obszarach – pociągi Pendolino nie posiadają urządzeń wzmacniających sygnał, a ich budowa skutecznie go tłumi. Kto wie, może za parę lat zostanie rozpisany kolejny przetarg? 😉

Zdjęcie w tle: Materiały Prasowe PKP Intercity