Koleją na Hel

Marzy Wam się nadmorski wypoczynek połączony z przepięknymi widokami i kolejową przygodą? Nic prostszego! Wystarczy, że wsiądziecie w pociąg na linii 213, która powiezie was z Redy przez Władysławowo aż na Hel.

Jak widać to idealna trasa dla wielbicieli nadmorskich klimatów. Jednak warto przejechać się nią także przez wzgląd na jej historię.

Kolejowe połączenie Helu z resztą Polski było jedną z bardziej znanych inwestycji międzywojnia. Ze względu na swoje położenie podróżni na całej trasie mogą cieszyć oczy nadmorskimi lasami i pięknymi widokami. Jednak ci, którzy spodziewają się całkowicie płaskiego krajobrazu mogą być naprawdę zaskoczeni. Miejscami bowiem teren znacząco wznosi się i opada, co nadaje całości typowo podgórskiego charakteru.

  • Na Hel pojedziemy bezpośrednio pociągami POLREGIO z Gdyni – w sezonie aż kilkanaście razy dziennie.
    Cała trasa przez Puck, Władysławowo, Chałupy, Jastarnię i Juratę zajmie nam od nieco ponad godziny do blisko dwóch godzin – unikając korków na drodze wojewódzkiej 216 oraz stania na słynnym rondzie we Władysławowie.
  • Za bilet normalny PR z Gdyni na Hel zapłacimy 17 zł 10 groszy.
  • Sprawdź rozkład jazdy pociągów z Gdyni na Hel.
Paweł Marynowski/ CC BY-SA 3.0

Kiedy dotrzemy już na Hel warto skierować kroki do tamtejszego Helskiego Kompleksu Muzealnego i jego największej atrakcji – wojskowej kolei wąskotorowej. W sezonie od 16 czerwca do 10 września pojedziemy nią codziennie w godzinach otwarcia muzeum. Pierwszy kurs rozpoczyna się o 10:30. Kolejne odbywają się co pół godziny.

Kolejką dojedziemy do stanowiska artyleryjskiego, gdzie chętni będą mogli spróbować swoich sił na strzelnicy pod okiem fachowców – ale to nie koniec atrakcji. Tory dalej zawiodą nas do Muzeum Kolei Helskich, gdzie można zwiedzić prawdziwą lokomotywę, poznać historię kolejnictwa i zobaczyć Magazyny Amunicyjne baterii Schleswig-Holstein, które do niedawna były ściśle strzeżone przez wojsko!

wał szkwałowy / Kuźnica 11.07.2018

A post shared by B a ł t y k (@b_a_l_t_y_k) on

Ceny biletów i godziny otwarcia Muzeum Kolei Helskich

  • Bilet normalny na przejazd kolejką i zwiedzanie Muzeum Kolei Helskich kosztuje 12 zł, bilet ulgowy  9 zł. Całość zwiedzania zajmie nam około 45 minut.
  • Karnet uprawniający do zwiedzenia Helskiego Kompleksu Muzealnego (z wyjątkiem przejazdu kolejką) kosztuje 29 złotych (bilet normalny) i 19 zł (ulgowy).
  • Od 1 lipca do 31 sierpnia muzeum otwarte jest od 10:00 do 19:00