Nowy rozkład jazdy PKP 2021/2022

12 grudnia w życie wejdzie nowy rozkład PKP, który będzie dotyczyć wszystkich pociągów. Zobacz już dziś, jak pojedzie Twój pociąg i nie daj się zaskoczyć!

Jak co roku w grudniu, 12 grudnia 2021 roku nastąpi zmiana rozkładu jazdy wszystkich pociągów w Polsce (dotyczy m.in. PKP Intercity, POLREGIO, PKP SKM Trójmiasto, Koleje Dolnośląskie, itd.) . Rozkład będzie obowiązywał do grudnia 2022 roku, a w międzyczasie, co parę miesięcy, będą wprowadzane tzw. korekty rozkładu.

Poniżej przedstawiamy najistotniejsze zmiany oraz ciekawostki, jakie niesie za sobą wprowadzenie nowego rozkładu jazdy PKP.

Wielki powrót interREGIO?

Po 6 latach od likwidacji niemal wszystkich pociągów ekonomicznej kategorii InterRegio, na trasie Warszawa – Poznań pojawią się dwa nowe połączenia przyspieszone, obsługiwane przez POLREGIO (dawne Przewozy Regionalne). Pociągi interREGIO Prosna oraz Lutynia połączą stolice województw mazowieckiego oraz wielkopolskiego. Połączenia te będą obsługiwane zmodernizowanymi elektrycznymi zespołami trakcyjnymi EN57.

Pociągi będą kursować w dwie strony, dwa razy dziennie (dwie pary). Wytrasowano je jednak dość nietypowo – przez Skierniewice, Łódź, Kalisz i Ostrów Wielkopolski. Podróż z Poznania do Warszawy (lub w relacji przeciwnej) potrwa nieco ponad 6 godzin.

Dodatkowo, na trasie Poznań – Warszawa także pociągi PKP Intercity będą objęte zmianami. Czas przejazdu magistralą E20 nadal nie uległ poprawie, najszybszy pociąg (EIC Berolinum) pokona trasę w niecałe 3 godziny. Pocieszeniem może być jednak większa liczba pociągów – będzie to aż 14 par, co względem obecnych 12, jest nieznaczną, ale pozytywną zmianą.

Z Radomia do Łodzi pociagiem ŁKA!

Na wniosek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Łódzka Kolej Aglomeracyjna uruchomi weekendowe połączenie do i z Radomia (Łódź Fabryczna – Radom). Pociąg wyjedzie ze stacji Łódź Fabryczna o godzinie 6:33, a do Radomia przyjedzie o 8:50. W drogę powrotną wyruszy o 15:54, a do celu dotrze o 18:08. Będzie to najszybsze możliwe połączenie na tej trasie.

ŁKA nie wyklucza także uruchomienia w najbliższej przyszłości połączeń kolejowych do Poznania oraz Włocławka.

Od 23 grudnia pojadą też ponownie pociągi na zmodernizowanej trasie z Łodzi do Kutna. Po 12 latach wraca też połączenie kolejowe Skarżyska-Kamiennej i Tomaszowa Mazowieckiego i dalej do Łodzi.

Pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na stacji Łódź Widzew // fot. © Jakub Kisieliński

PKP Intercity w Rypinie, Brodnicy i Grudziądzu

Włączenie Rypina, Brodnicy oraz Grudziądza do siatki połączeń PKP Intercity – to najważniejsza nowość dla województwa kujawsko-pomorskiego w nowym rozkładzie PKP, który wszedł w życie w niedzielę 12 grudnia.
W nowym rozkładzie jazdy dostęp do usług PKP Intercity zyskały Rypin, Brodnica i Grudziądz. Wszystko za sprawą nowego pociągu TLK Flisak, który będzie kursować pomiędzy Katowicami a Gdynią. Tym samym mieszkańcy tych miejscowości zyskają możliwość sprawnej podróży do Trójmiasta oraz stolicy województwa śląskiego. Nowa trasa oznacza również, że będą mogli dostać się do Częstochowy, Łodzi oraz Płocka.

Koleją z Bytomia do Gliwic

Jedną z bardziej oczekiwanych zmian w nowym rozkładzie jest powrót bezpośrednich połączeń regionalnych na trasie Bytom – Gliwice. Niedawno zakończony remont tej trasy pozwala na uzyskanie atrakcyjnych czasów przejazdu. Najszybsze pociągi Kolei Śląskich pokonają dystans łączący dwa śląskie miasta w 18 minut!

Według informacji podawanych przez PKP PLK, w dni powszednie pasażerowie będą mieli do dyspozycji 15 par pociągów (pociąg średnio co 1,5 godziny). W weekendy pociągów będzie nieco mniej – 11 par.

Reaktywacje

Kiedy RegioJet wjedzie do Polski?

O czeskim, prywatnym przewoźniku RegioJet mówi się w Polsce już od kilku lat. RegioJet wielokrotnie składał do Urzędu Transportu Kolejowego wnioski o przyznanie tzw. wolnego dostępu na wybrane trasy kolejowe na sieci PKP PLK i w większości przypadków takie zgody otrzymywał.

Niestety, zapowiadany na 12 grudnia start połączeń Przemyśl – Praga został ponownie przełożony. Żółte pociągi RegioJet pojadą na tej trasie najprawdopodobniej dopiero po pierwszej korekcie rozkładu, która będzie miała miejsce w marcu 2022 roku.

Warto dodać, że RegioJet ma w planach uruchomienie wielu innych połączeń, w tym niedawno ogłoszony pociąg z Warszawy do Amsterdamu oraz Brukseli, z trasą jak dawny pociąg EuroNight Jan Kiepura. Szkoda tylko, że bilety na pociągi RegioJet będą dostępne jedynie w komunikacji międzynarodowej, chociaż pociągi mają zaplanowane pociągi w wielu polskich miejscowościach.

Pociąg Intercity przewoźnika RegioJet na stacji České Budějovice // fot. © Jakub Kisieliński

Zmiany tras oraz kategorii pociągów PKP Intercity

Ten sam standard, tańsze bilety

Część pociągów przewoźnika PKP Intercity zmieni kategorie na niższe. Przykładowo, pociągi międzynarodowe Polonia (Warszawa Wschodnia – Wien Hbf) oraz Sobieski (Gdynia Główna – Wien Hbf), które na polskim odcinku swojej trasy kursowały obecnie jako drogie pociągi EIC, od nowego rozkładu będą jeździły jako IC, czyli pociągi klasy ekonomicznej. Przekłada się to bezpośrednio na ceny biletów. Przykładowo, na trasie Gdynia – Warszawa, pociągiem IC Sobieski będzie można pojechać z biletem, którego cena będzie ponad dwukrotnie niższa, niż uprzednio!

Osoby podróżujące na trasie Warszawa – Gdynia z pewnością z radością przyjmą informację, że TLK Wybrzeże stanie się IC Wybrzeże. Co ciekawe, pociąg będzie zestawiony z klasycznych wagonów, ale będzie prowadził wagon restauracyjny (co w przypadku pociągów IC wcale nie jest takie oczywiste).

Karkonosze w końcu na wagonach

Owiany złą sławą, nocny pociąg IC Karkonosze, do którego obsługi PKP Intercity kierowały do niedawna nienadające się na nocne połączenia elektryczne zespoły trakcyjne PESA Dart, zostanie zdegradowany do kategorii TLK (Twoje Linie Kolejowe), co oznacza, że od 12 grudnia pociąg ten będzie obsługiwany przez klasyczne składy wagonowe. Będzie też prowadził wagon sypialny. Do kategorii TLK zostanie zdegradowany także pociąg IC Orzeszkowa.

Niektóre pociągi pospieszne PKP Intercity pojadą na dłuższych trasach. TLK Wetlina pojedzie w weekendy ze stacji Zagórz do stacji Kłodzko Miasto, która została niedawno gruntownie odnowiona. Pociąg TLK Wetlina będzie obsługiwany przez spalinowe zespoły trakcyjne SN84 przewoźnika SKPL, podobnie jak TLK Sudety.

Miedzynarodowy IC Wawel pojedzie aż do Przemyśla (dotychczas pociąg kończył bieg w Krakowie).

Bez ZKA na odcinku Łuków – Lublin

Na trasie Warszawa – Lublin przez Łuków i Lubartów (linia kolejowa 30) znów będą kursowały pociągi. Zakończyła się trwająca kilkanaście miesięcy modernizacja, dzięki czemu możliwe będzie zakończenie uruchamiania autobusów zastępczych i powrót regularnych kursów pociągów TLK.

ED74 wracają na tory

Dobiegła końca modernizacja pierwszych sztuk jednostek elektrycznych ED74 produkcji bydgoskich zakładów PESA. Jednostki te były zaprojektowane do obsługi pociągów interREGIO Warszawa – Łódź, jednak odkąd trafiły z Przewozów Regionalnych do PKP Intercity, kursowały na wielu innych trasach. Jednostki przez wiele lat stały „w krzakach”, czekając na lepsze czasy, aż do momentu, gdy w 2019 roku wysłano je do ZNTK Mińsk Mazowiecki na przebudowę. 12 grudnia EZT ED74 wyruszą z pierwszymi pasażerami na trasie Wrocław – Przemyśl (przez Katowice i Kraków).

Według zapowiedzi przewoźnika, ED74 mają obsługiwać także trasy Wrocław – Lublin, Wrocław – Kielce oraz Kraków Lublin.

Zmiana rozkładu pociągnie za sobą zmianę kategorii wielu połączeń PKP Intercity // fot. © Jakub Kisieliński

Aktualny rozkład? Jak zawsze – w KOLEO!

Chcesz być na bieżąco ze zmianami rozkładu PKP? Nie wiesz, o której godzinie odjedzie Twój pociąg? Pobierz aplikację KOLEO! W KOLEO mamy zawsze aktualny rozkład pociągów w Polsce oraz bilety największych przewoźników regionalnych.

KOLEO jest platformą opartą o unikalną na rynku technologię, dostępną na systemy Android i iOS oraz poprzez portal koleo.pl. Z usług KOLEO korzysta ponad 2 mln użytkowników miesięcznie i jest najwyżej ocenianą aplikacją podróżniczą w Polsce – 4,7/5 w Google Play oraz 4,7/5 w AppStore.

Zdjęcie tytułowe: © Jakub Kisieliński