Pociągiem ze Szczecina do Kostrzyna

Kostrzyn nad Odrą – tę lokalizację zna każdy fan muzyki. To tutaj co roku zbierają się entuzjaści fantastycznych brzmień i wspaniałej zabawy podczas Poland’Rock Festival (dawnego Przystanku Woodstock)  Jednak zanim dojedziemy na miejsce po drodze czekają nas piękne widoki i niecodzienne atrakcje.

Do Kostrzyna dowiezie nas linia kolejowa numer 273, która prowadzi ze Szczecina aż do Wrocławia (tym samym możemy przejechać nią przez trzy województwa – dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie). Nazywana jest także „Nadodrzanką” z racji tego, że większość jej trasy prowadzi nad Odrą. Dodatkowo po drodze  linia przekracza także Wartę.

Jeżeli zdecydujemy się na podróż ze Szczecina do Kostrzyna, to po drodze będzie nam dane podziwiać jedyny w Polsce czynny kolejowy most zwodzony znajdujący się nad Regalicą. To także jedna w Europie tego typu konstrukcja z napędem mechanicznym. Mimo, że jest tak wyjątkowy to most nie posiada własnej nazwy i często jest nazywany po prostu Mostem Wrocławskim (od nazwy linii, która przez niego biegnie). Wysadzony w 1945 roku został zrekonstruowany w 1949 rok.

Kapitel/ CC0 1.0
Marcin Jakubowski, PCIT TRAMP/ CC BY 2.5 PL
Marcin Jakubowski, PCIT TRAMP/ CC BY 2.5 PL

To jednak nie koniec atrakcji, bo nietypowe widoki czekają nas także po dotarciu do Kostrzyna. Znajdziemy tam wyjątkową, bo dwupoziomową stację kolejową z krzyżowym usytuowaniem peronów.  W całej Polsce znajdziemy jedynie dwa tego typu obiekty. Jadące ze Szczecina do Kostrzyna pociągi zatrzymują się na dolnych peronach.

Danuta B., fotopolska.eu/ CC BY-SA 3.0

Ceny biletów

Do Kostrzyna ze Szczecina Głównego pojedziemy pociągami:

POLREGIO – gdzie trwająca blisko 1 godzinę 40 minut podróż kosztować będzie nas 19,80 zł

i TLK – tutaj czas podróży w przypadku najkrótszego połączenia skraca się do 1 godziny 17 minut, w przypadku dłuższych trwa to niewiele ponad 1:20 h. Ceny biletów zaczynają się od 23 zł 20 gr.