mDokumenty już honorowane na kolei!

Dzięki aplikacji mObywatel oraz usługom mTożsamość i mLegitymacja, możesz użyć telefonu zamiast dowodu osobistego lub legitymacji podczas kontroli biletów.

mObywatel jest bezpłatną i oficjalna rządowa aplikacją na smartfony, dzięki której możesz uzyskać szybki dostęp do elektronicznych dokumentów. Za jej rozwój odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji.

Prócz aplikacji mObywatel zawierającą usługi mTożsamość, mLegitymacja szkolna oraz mLegitymacja studencka, działa również aplikacja mKDR (mobilna Karta Dużej Rodziny) opracowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Honorowanie aplikacji mObywatel

Aplikacja mObywatel jest akceptowana w pociągach POLREGIO, Kolei Dolnośląskich, Kolei MazowieckichPKP Intercity oraz u wszystkich innych przewoźników kolejowych.

Odpowiednie zmiany dotyczące honorowania mTożsamości oraz mLegitymacji zostały już wprowadzone w regulaminach i taryfach przewoźników, więc nawet gdy zapomnisz swojego portfela, a będziesz miał w aplikacji mObywatel aktywne odpowiednie mDokumenty, konduktor będzie w stanie zweryfikować Twoją tożsamość oraz uprawnienia do ulgowych przejazdów.

Aby korzystać z usług dostępnych w aplikacji mObywatel, należy pobrać aplikację na swoje urządzenie z systemem Android lub iOS, a następnie aktywować za pomocą Profilu zaufanego.

Jest to świetna wiadomość dla osób, podróżujących z biletami zakupionymi przez internet lub aplikację, a więc także dla użytkowników KOLEO. Podczas kontroli biletów można już posługiwać się mTożsamością, a nie klasycznym dowodem osobistym.

mTożsamość

mTożsamość to zdecydowanie najważniejsza funkcja aplikacji mObywatel, która będzie przydatna wszędzie, gdzie potrzebny jest tradycyjny, plastikowy dowód osobisty: przy odbieraniu przesyłek poleconych na poczcie, przy rejestracji w hotelu i od teraz również podczas podróży pociągiem.

mLegitymacja studencka

mLegitymacja studencka

mLegitymacja studencka – czyli legitymacja studencka w telefonie, została uruchomiona pilotażowo na Szkole Głównej HandlowejPolitechnice Wrocławskiej oraz Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach.
Kolejne uczelnie wyższe mają dołączyć niebawem.

Jeśli jesteś studentem tych uczelni, możesz uzyskać ten mDokument w swoim sekretariacie lub dziekanacie. Następnie wystarczy aktywować go poprzez kod QR i kod aktywacyjny otrzymany na uczelni.

mLegitymacja działa dokładnie tak samo, jak tradycyjny dokument.

Pokazując mLegitymację na ekranie smartfona, potwierdzisz, że jesteś studentem i skorzystasz dzięki temu z 51% ulgi na kolei.

mLegitymacja szkolna

mLegitymacja szkolna

Dzięki mLegitymacji szkolnej nie będzie już konieczne noszenie ze sobą tradycyjnego dokumentu podczas podróży pociągiem.

Pokazując mLegitymację szkolną, potwierdzisz, że jesteś uczniem danej szkoły i skorzystasz z ulgi 37%!

Ważna uwaga!
mLegitymację szkolną można aktywować tylko wtedy, gdy Twoje szkoła ma podpisane odpowiednie porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Uruchamia się ją, używając kodu QR oraz kodu aktywacyjnego otrzymanego w sekretariacie szkoły.

Jeżeli Twoja szkoła nie ma jeszcze podpisanego porozumienia z Ministerstwem Cyfryzacji, możesz ją do tego zachęcić. Wystarczy, że dyrekcja zgłosi Twoją szkołę za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie gov.pl.

Zgłoś swoją szkołę do projektu mLegitymacja

mKDR

Mobilna Karta Dużej Rodziny nie tylko zastępuję plastikową tradycyjną Kartę Dużej Rodziny, ale również umożliwia posiadanie na swoim smartfonie kart swoich dzieci oraz małżonka, dzięki czemu podróż dużej rodziny pociągiem jest jeszcze wygodniejsza – nie trzeba już mieć przy sobie kart wszystkich członków rodziny, wystarczy jedna aplikacja.

By uzyksać mobilną Kartę Dużej Rodziny należy złożyć wnioskek online na stronie empatia.mpips.gov.pl, następnie zainstalować aplikację mKDR na Android lub iOS i aktywować ją danymi przesłanymi w mailu oraz kodem SMS. O mobilną Kartę Dużej Rodziny mogą wnioskować osoby, które już posiadają tradycyjne plastikowe karty.

Instrukcja aplikacji mKDR.

Karta Dużej Rodziny uprawnia do 37% zniżki na kolei.