Pociągiem na plażę – nadmorskie linie kolejowe

Czym byłyby wakacje w Polsce bez wizyty nad Bałtykiem? W końcu polskie plaże mają w sobie coś niezwykłego. Trudno się zatem dziwić, że co roku przyciągają rzesze turystów. A to nieuchronnie wiąże się z korkami.

Na szczęście można ich uniknąć wybierając pociąg. Dzięki niemu wielbiciele polskiego morza mogą wygodnie przemieszczać się po naszym wybrzeżu bez potrzeby wsiadania w samochód. By to ułatwić zebraliśmy połączenia, które dowiozą Was do najpopularniejszych turystycznych miejscowości nad morzem.

1. Gdynia – Władysławowo – Hel

Port Hel, zdj. DerHexer (Talk)/ CC BY-SA 3.0

Ta trasa to odzwierciedlenie polskiego morza w pigułce. W jej ramach startujemy z tętniącego życiem Trójmiasta, by w czasie od 1,5 godziny do 2 godzin znaleźć się na charakterystycznym Półwyspie Helskim. Z kolei ci, którzy chcą poczuć prawdziwie swojski klimat wczasów nad morzem pełnych gwaru, głośnych imprez oraz wędzonego dorsza mogą znaleźć go w mijanym po drodze Władysławowie.

Z Gdyni na Hel dowiozą nas pociągi:

  • POLREGIO: czas podróży waha się tutaj od 1:23 h do nieco ponad dwóch godzin. Za bilet normalny zapłacimy w tym wypadku 17,10 zł.
  • TLK: tutaj podróż zajmie nieco ponad 1,5 godziny i będzie nas kosztować 24 złote.
  • Wybierając Arrivę za trwającą 1:20 h podróż zapłacimy 28 zł.

Z kolei jeśli zależy nam na dostaniu się z Gdyni do Władysławowa, to w tym wypadku jazda pociągiem potrwa od 40 minut do godziny. W tym wypadku bilet POLREGIO będzie nas kosztował 11,70 zł, a ceny TLK zaczynają się od 13,50 zł. Z kolei Arriva zawiezie nas na tym odcinku w ciągu 40 minut. Za podróż zapłacimy od 18 do 19 złotych.

2. Lębork – Łeba

Plaża w Łebie, zdje. Nemo5576/ CC BY-SA 3.0

Lubicie łączyć podziwianie architektury i przyrody z wizytą nad morzem? Lębork i Łeba spełnią nasze oczekiwania. W pierwszym z miast znajdziemy zarówno ślady prehistorycznych zabudowań, jak i tych pochodzących od średniowiecza przez nowożytność aż po XX wiek. Z kolei pięknych piaszczystych plaż w Łebie oraz wydm Słowińskiego Parku Narodowego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać.

Lęborka do Łęby dowiozą nas pociągi:

  •  TLK (ceny od 10,80 zł)
  • POLREGIO (tu bilet kupimy za 5,50 zł).

Przejechanie całej trasy z Łeborka do Łeby zajmie nam od 40 minut do godziny.

3. Słupsk – Ustka

Plaża w Ustce, źródło: www.slupczewski.pl, Michał Słupczewski – Fotografia Lotnicza

Jak najprościej dostać się ze Słupska do Ustki?

Odpowiedź jest jasna – pociągiem!

Kiedy skończymy zwiedzać urocze pomorskie miasto wystarczy, że udamy się na dworzec PKP, by w ciągu 15-20 minut znaleźć się nad morzem. Dowiozą nas tam składy:

  • TLK (cena bilety zaczyna się tu od 7,20 zł).
  • POLREGIO (którymi pojedziemy za 5 zł).
  • Kolei Mazowieckim (to nie pomyłka- pociąg „Słoneczny” do Ustki staruje z Warszawy Zachodniej), które dowiozą nas do celu już za 8,10 zł.

4. Sławno – Darłowo

Między Sławnem i Darłowem sprawa jest prosta. Ze Sławna do nadmorskiego Darłowa dojedziemy dzięki pociągom POLREGIO w ciągu zaledwie 23 minut i to za jedyne 5 złotych.

Szybko, komfortowo i tanio – czego chcieć więcej?

5. Koszalin – Mielno

Plaża w Mielnie, zdj. Krzysztof Stimroll/ CC BY-SA 3.0

Trudno znaleźć kogoś, kto udając się nad morze pociągiem nie zahaczał o Koszalin. To miasto jest doskonałą bazę wypadową do pobliskiego Mielna. Wystarczy 16 minut, 5 złotych i pociąg POLREGIO, by móc cieszyć się fantastycznymi plażami w Mielnie oraz tamtejszymi licznymi imprezami.

Sprawdź rozkład PKP Koszalin – Mielno.

6. Szczecin – Międzyzdroje – Świnoujście

Plaża w Świnoujściu

Szczecin jest naszą przepustką do nadmorskiej przygody. Łatwe i szybkie połączenia z większości dużych miast w Polsce i do nadmorskich miejscowości sprawiają, że trasa ta jest doskonała, jeśli chcemy wygodnie i szybko zobaczyć zachodnie polskie wybrzeże. By to zrobić możemy skorzystać z pociągów TLK, POLREGIO i InterCity. Cała podróż ze Szczecina do Świnoujścia zajmie nam ok. 1,5 godz. – dużo szybciej niż samochodem, bez stresu i bez korków!

Za bilety POLREGIO Szczecin – Świnoujście zapłacimy 17,50 zł, z kolei TLK i InterCity będzie nas kosztować od 25,60 zł wzwyż. Jeżeli nie planujemy tak długiej trasy możemy wysiąść po drodze w Międzyzdrojach. W tym wypadku podróż zajmie nam od nieco ponad godziny do blisko 1,5 h. Zapłacimy za nią 16,50 zł w przypadku POLREGIO i od 21 złotych wzwyż w przypadku TLK i InterCity.

7. Stogi – Brzeźno – Jelitkowo – Sopot – Orłowo

Molo w Sopocie, zdj. Diego Delso/ CC BY-SA 3.0

Chcemy zwiedzić najpopularniejsze trójmiejskie plaże? Najlepiej zrobić to tamtejszymi pociągami SKM

Na plaże w Stogach, Brzeźnie i Jelitkowie bez problemu dostaniemy się z gdańskiego Dworca Głównego. Stamtąd wystarczy wsiąść w wybrany tramwaj, by po chwili móc cieszyć się szumem fal i ciepłym nadbałtyckim piaskiem.

Na plażę w Stogach zawiozą nas wybrane kursy tramwaju numer 8. Jeżeli mamy ochotę na spacer, to możemy wybrać także linię numer 3. Ta ostatni dowiezie nas także do Brzeźna. Na plażę w Jelitkowie spod dworca zawiozą nas linie numer 2,8 i 11.

Jeżeli z Gdańska zapragniemy wybrać się na plażę w Sopocie, to tutaj najlepszym wyborem będzie Szybka Kolej Miejska. Dworca Głównego do Sopotu podróż linią S2 zajmie nam 20 minut. Potem tylko 20 minut na piechotę i już jesteśmy na słynnym molo. Z kolei jeśli znudzą nam się sopockie krajobrazy wystarczy 5 minut w SKM lini S1 lub S2, by móc opalać się na piaskach w Gdyni Orłowie.

8. Gryfice – Rewal

Lzur/ CC BY-SA 3.0

Podróż na tej trasie jest przygodą samą w sobie. Wszystko dzięki Nadmorskiej kolei wąskotorowej w Rewalu. Dzięki niej pokonamy nieco ponad 30 kilometrową trasę rozkoszując się lokalnymi krajobrazami.

Za jednorazowy bilet na trasie Gryfice – Rewal zapłacimy 15 złotych. Kupimy go za gotówkę w kasach dworcowych lub u konduktora (nie ponosimy przy tym dodatkowych kosztów. Płatność kartą możliwa jest jedynie w biletomatach na dworcach w Trzęsaczu, Rewalu, Niechorzu Gł. i Pogorzelicy.