Wakacyjny rozkład jazdy już od 9 czerwca

9 czerwca przewoźnicy (PKP Intercity, POLREGIO, …) wprowadzili zmiany w rozkładzie, dotyczące wszystkich pociągów. Zobacz, jak będzie kursował Twój pociąg zgodnie z letnim rozkładem jazdy 2019.

Zbliżający się okres wakacyjny oznacza duże zmiany na polskich szlakach kolejowych. Jak zawsze w połowie czerwca, przewoźnicy wprowadzają zmiany w rozkładzie, dotyczące wszystkich pociągów. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany w rozkładzie, obowiązującym od 9 czerwca.

PKP Intercity

Pociągiem nad morze 🏖

Narodowy przewoźnik PKP Intercity uruchomi wiele nowych, sezonowych połączeń, które umożliwią dojazd do najpopularniejszych ośrodków wypoczynkowych oraz turystycznych. Od 20 czerwca do 31 sierpnia kursować będzie poranny EIC Posejdon, łączący Warszawę z Kołobrzegiem (przez Iławę, Malbork i Gdynię). Powrotny Posejdon wyruszy z Kołobrzegu o 16:30, a do stolicy dotrze chwilę przed 23. Zostanie także uruchomione dodatkowo połączenie kategorii Express InterCity Premium (Pendolino), kursujące między Krakowem, a Kołobrzegiem. Czas podróży między stolicą Małopolski i Kołobrzegiem wyniesie nieco ponad 8 godzin.

20 czerwca wraca również na tory kultowy EIC Jantar (Warszawa – Hel) który jak co roku od ponad 30 lat wozi rzesze wczasowiczów na Półwysep Helski.

Pociąg IC Malczewski, kursujący dotychczas w relacji (Lwów -) Przemyśl Główny – Kołobrzeg/Słupsk, zostanie skierowany aż do Ustki. Podobnie będzie w przypadku TLK Kochanowski – z Lublina, zamiast do Piły, pojedzie do Kołobrzegu. Wakacyjny TLK Delfin pojedzie natomiast trasą Łódź – Warszawa – Gdynia – Hel/Łeba.

Od 20 czerwca będzie można bezpośrednio dojechać nad morze także z Jeleniej Góry oraz Bielska-Białej.

Nowe połączenia dla Zamojszczyzny

Mieszkańcy Zamościa otrzymają możliwość bezpośredniego dojazdu do stolicy dzięki pociągowi TLK Zamoyski.
IC Chełmoński (Przemyśl – Jelenia Góra) poprowadzi zaś grupę wagonów Wrocław – Hrubieszów, przełączaną w Przeworsku.

Zmianie skomunikowania pociągu łącznikowego z dotychczasowego TLK Malinowski na TLK Małopolska relacji Przemyśl – Gdynia, pozwoli mieszkańcom powiatów jasielskiego, krośnieńskiego i sanockiego dojechać do Trójmiasta. Będzie także możliwość dojazdu do Łupkowa.

Ponowne otwarcie trasy z Warszawy do Poznania oraz pozostałe zmiany

Na linię kolejową numer 3, łączącą Warszawę z Poznaniem, wrócą pociągi dalekobieżne. Na tę trasę skierowane zostaną wszystkie pociągi EIC oraz niektóre składy IC oraz TLK: TLK Zielonogórzanin, IC Gałczyński, TLK Paderewski, IC Barbakan. TLK Warta, TLK Mewa oraz TLK Uznam nadal będą jeździć objazdami. Mimo otwarcia linii dla ruchu pociągów, modernizacja cały czas trwa. Nie należy więc spodziewać się na razie znaczącej poprawy czasu przejazdu względem stanu sprzed modernizacji.

Otwarta zostanie także estakada w Gorzowie Wielkopolskim, co będzie skutkować zakończeniem funkcjonowania Zastępczej Komunikacji Autobusowej.

  • IC Wisłoka połączy Kraków z Przemyślem, wyjeżdżając ze stolicy Małopolski o 7:15 i wracając do niej o 23:15.
  • TLK Witos (Warszawa – Przemyśl) pojedzie zmienioną trasą przez Pilawę, Dęblin i Radom.
  • TLK Nowowiejski będzie 8. parą pociągów, kursującą miedzy Warszawą, a Olsztynem.

Dodatkowo, część pociągów na trasie Warszawa – Lublin otrzyma postoje na stacji Lublin Północny. Na linii numer 7 nadal trwają prace modernizacyjne, pociągi będą więc niezmiennie kursować objazdem przez Łuków.

Pociągi Żuławy (Olsztyn – Szczecin) oraz Jeziorak (Olsztyn – Poznań) staną się pociągami kategorii IC (dotychczas były to pociągi TLK). Do ich obsługi skierowane zostaną zmodernizowane, komfortowe, klimatyzowane wagony 174A.

Koleje Dolnośląskie

Pociągiem do Lubina

Po niemal 10 latach od zamknięcia, otwarta zostanie linia Legnica – Lubin.

Mieszkańcy Dolnego Śląska zyskają więc możliwość dojazdu pociągiem Kolei Dolnośląskich z Lubina do Legnicy i Wrocławia w korzystnym czasie. Na tę trasę w ciągu doby wyjedzie aż 12 par pociągów.

POLREGIO

Z Krakowa i Katowic do Energylandii

Miejscowość Zator, w której mieści się Energylandia, jest położona idealnie pomiędzy Krakowem oraz Katowicami – ok. 50 km od centrum każdego z tych miast. Będzie można do niej bezpośrednio dojechać pociągami POLREGIO, które będą skomunikowane z godzinami otwarcia i zamknięcia parku rozrywki. Od 22.06 do 29.08 do z Katowic oraz Krakowa do Zatoru dojeżdżać będą pociągi superREGIO.

Jeszcze więcej nowości

W piątki i w niedzielę będzie można podróżować między Ostrowcem Świętokrzyskim, a Wrocławiem pociągami nowej kategorii superREGIO.

Od 29 czerwca w wakacyjne weekendy kursować będą pociągi relacji Muszyna 🇵🇱 – Poprad-Tatry 🇸🇰 (dwie pary na dobę).

Mieszkańcy Rzeszowa będą mogli podróżować z nowego przystanku – Rzeszów Zachodni.

Zarządca infrastruktury (PKP PLK) informuje, że od 22 czerwca będzie możliwy bezpośredni dojazd pociągiem z Krakowa do Zakopanego, bez przesiadek do autobusów komunikacji zastępczej.

Aktualny rozkład zawsze w KOLEO!

Nie daj się zaskoczyć zmianom rozkładu i kup swój bilet w aplikacji KOLEO. Dostępna za darmo na telefony z Androidem oraz iOS.

Zdjęcie w tle: Kuba Kisieliński (KOLEO)