Poznań – Wolsztyn parowozem!

Uwielbiacie stare lokomotywy i podróże z klimatem? Trasa z Poznania do Wolsztyna wam tego dostarczy. To ostatnia linia kolejowa na świecie, gdzie normalny liniowy ruch pasażerski jest obsługiwany przez parowozy.

Jeżeli chcemy wyruszyć w podróż w kłębach pary należy wybrać linię kolejową numer 357. Otwarta na początku XX wieku została niedawno zmodernizowana z zachowaniem jej pierwotnego historycznego wyglądu. Obecnie na tej trasie pojedziemy pociągami Kolei Wielkopolskich.

80 kilometrowa podróż nimi zajmie nam od nieco ponad 1 godziny 20 minut po 1 godzinę 44 minuty  i będzie kosztować nas 18,30 zł lub mniej jeżeli posiadamy zniżki.

Aktualny rozkład jazdy oraz bilety na pociągi z Poznania do Wolsztyna znajdziesz w KOLEO.

⚠ UWAGA !
Pociągi obsługiwane parowozami kursują z Poznania wyłącznie w soboty (odjazdy z Poznania ok. 11:00 i 17:00), w dni powszednie parowozy kursują na trasie Wolsztyn – Leszno. Parowozy nie kursują w miesiącu lipcu.

Na początku podróży, kiedy będziemy na stacji Poznań Główny warto odwiedzić znajdujący się tam Dworzec Letni.

Został on wzniesiony w 1902 roku specjalnie dla cesarza Wilhelma II, dlatego też pierwotnie nazywano go Dworcem Cesarskim. Mimo swej nazwy sam budynek nie jest zbyt duży i ma 15 x 10 metrów. Dawniej w środku można było znaleźć bogato wyposażony cesarski salon, pokój dla gości i toaletę.Dworzec Letni odegrał także ważną rolę w historii Polski. To właśnie tutaj 26 grudnia 1918 lutego przyjechał Ignacy Paderewski. Jego przybycie rozbudziło w Wielkopolanach nastroje patriotyczne, które dzień później zaowocowały wybuchem powstania wielkopolskiego. W czasie II RP przyjeżdżał tu także Józef Piłsudski.

Parowozownia Wolsztyn

Felix O/ CC BY-SA 2.0

Atrakcje czekają nas także na końcu trasy, gdzie możemy odwiedzić Parowozownię Wolsztyn – ostatni czynny tego typu obiekt na świecie. To właśnie stąd codziennie ruszają parowozy obsługujące planowy ruch pasażerski do Poznania i Leszna. Kiedy będziemy na miejscu mamy możliwość obejrzenia sprzętu, maszyn i pomieszczeń, które używane są do konserwacji lokomotyw parowych. Przy odrobinie szczęścia będziemy mieć także okazję zobaczyć kłęby pary buchające z parowozu.

Warto wiedzieć, że Parowozownia Wolsztyn nie jest skansenem, a prawdziwą i funkcjonującą parowozownią, która codziennie obsługuje ruch pasażerski. Ci, którzy chcą lepiej poznać historię kolei mogą zrobić to w tutejszym muzeum. Znajdą tu  elementy wyposażenia pociągów, dawnych biur i sprzęt używany do kierowania ruchem kolejowym.

  • Normalny bilet wstępu kosztuje 10 zł, ulgowy 8 zł.
  • Parowozownia czynna jest od poniedziałku do niedzieli od 8:00 do 15:00.
    Muzeum czynne jest od poniedziałku do piątku w tych samych godzinach.