12 linii kolejowych w Polsce, którymi musisz koniecznie pojechać

Jak najlepiej zwiedzać Polskę? Oczywiście koleją! Ci, którzy uwielbiają podróżować pociągiem proponujemy 12 najciekawszych linii kolejowych, którymi nie tylko dojedziemy w najpiękniejsze i najbardziej malownicze zakątki naszego kraju, ale również dostarczą nam niezapomnianych przeżyć oraz niesamowitych atrakcji.

1. Wałbrzych – Kłodzko

Tomasz Leśniowski/ CC BY-SA 3.0

Jeżeli jesteśmy estetami, to ta 52-kilometrowa trasa będzie doskonałym wyborem. W jej ramach warto wsiąść w pociąg linii 286. Jego trasa biegnie nad rzekami i wśród lasów, by w pewnym momencie zawieźć nas przez obszar Gór Sowich. Po drodze nie zabraknie blisko 40-metrowych wiaduktów, z których będziemy mogli podziwiać okolicę i rozległe doliny. A to nie koniec atrakcji! Kiedy już przejedziemy rzeki, lasy i góry czeka nas jazda najdłuższym tunelem w Polsce przechodzącym pod Małym Wołowcem i nieco krótszymi pod Sajdakiem i w Świerkach. Nic, tylko wsiadać!

2. Poznań – Wolsztyn

Wojciech Czombik/ CC BY-SA 3.0

Aktualnie trasa z Poznania do Wolsztyna, jest jedną z ostatnich na świecie gdzie parowóz obsługuje planowy ruch pasażerski – druga linia to Wolsztyn – Leszno, na której w dni robocze parowóz kursuje 2 razy dziennie. Ci, którym zależy na kolejowym powrocie do przeszłości mogą doświadczyć go właśnie w Wielkopolsce.

Z Wolsztyna do Poznania amatorzy kolei pojadą 4 pociągami dziennie w soboty poza lipcem kiedy parowozy są wygaszone.

3. Kostrzyn – Szczecin

A.Savin/ CC BY-SA 3.0

Stacja w Kostrzynie to naprawdę miejsce na poziomie – a nawet dwóch. Krzyżowe usytuowanie peronów czyni tę konstrukcję naprawdę unikatową. W całej Polsce znajdują się dwa tego rodzaju obiekty. Jednak jest on wyjątkowy także z innego powodu. Latem zjeżdżają się tutaj wielbiciele muzyki z całego świata, by bawić się na Festiwalu Pol’And’Rock (dawnym Przystanku Woodstock). Ale to nie koniec niezwykłości tej trasie. Nad Rogalicą przejedziemy przez ostatni w Polsce czynny kolejowy most zwodzony. W dodatku to jedyny taki obiekt w Europie napędzany mechanicznie.

4. Szczecin – Gryfice – Kołobrzeg

Lzur/ CC BY-SA 3.0

Tę trasę przejedziemy jednotorową linią 402. W Gryficach czeka nas dodatkowa atrakcja. Kursująca tam Nadmorska kolej wąskotorowa z Gryfic do Pogorzelicy przez Rewal ma naprawdę szerokie zastosowanie. Można potraktować ją jako zwykły środek transportu, ale równie dobrze podróż waskątorówką może być atrakcją i celem samym w sobie.

5. Reda – Władysławowo – Hel

Nie jesteście przekonani. czy warto pojechać pociągiem na trasie Reda – Hel? Obejrzyjcie ten film:

Linia kolejowa biegnąca na tej trasie jest jedyną w Polsce koleją normalnotorową zbudowaną na mierzei. Z tego powodu jest także jedną z najbardziej znanych inwestycji dwudziestolecia międzywojennego. Nic dziwnego – jej trasa jest naprawdę malownicza. Warto wspomnieć, że chociaż biegnie nad morzem, to w pewnych momentach przypomina bardziej linię podgórską.

Wielbicieli militariów i nie tylko z pewnością ucieszy fakt, że po Helu można pojechać także wojskową koleją wąskotorową. Warto połączyć przejażdżkę ze zwiedzaniem Muzeum Kolei Helskich.

6. Bydgoszcz – Czersk – Kościerzyna

Travelarz/ CC BY-SA 3.0 P

W dwudziestoleciu międzywojennym ta linia miała znaczenie państwowe i chociaż po zmianie granic utraciła je, to wciąż pozostaje doskonałą opcją na dojazd na Kaszuby. Z kolei do Kościerzyny powinni pojechać wszyscy wielbiciele parowozów – w tamtejszej Parowozowni i Muzeum Kolejnictwa czeka na nich mnóstwo atrakcji i skansen, który odwiedza 30 tysięcy osób rocznie.

W 2018 roku Arriva wraz z lokalnymi samorządami uruchomiła sezonowe weekendowe bezpośrednie połączenie Bydgoszczy i Kościerzyny przez Czersk, Karsin i Bąk.

7. Siedlce – Czeremcha – Hajnówka

Dariusz.Biegacz/ CC BY-SA 3.0

W Hajnówce znajdziemy ciszę, spokój i jedną z trzech ostatnich w Polsce zachowanych kolejek leśnych. Daje ona możliwość poznania Puszczy Białowieskiej z zupełnie nowej perspektywy. Urocze drewniane wagoniki, cisza i zielona przestrzeń uczynią z tej wycieczki niezapomniane wakacyjne doświadczenie. Dodatkowo istnieje możliwość, by taką kolejkę pociągnął parowóz. W chwili obecnej linią kolejową numer 31 będziemy mogli dojechać pociągiem z Siedlec do Hajnówki choć dalej linia prowadzi aż do granicy z Białorusią przez Zalew Siemianówka i Cisówkę.

8. Lublin – Bełżec – Horyniec – Przeworsk 

Na tej trasie w ramach Przeworskiej Kolei Wąskotorowej przejedziemy jedynym w Polsce tunelem wąskotorowym. Z kolei linia 69 przewiezie nas przez malownicze Roztocze. Ci, którzy pragną lepiej poznać bolesną kartę naszej historii mogą  dojechać do Bełżca, by zwiedzić pozostałości po tamtejszym niemieckim obozie zagłady.

9. Jasło – Zagórz – Łupków 

Tomasz Chorwat/ CC BY 3.0

To trasa wręcz wymarzona dla wielbicieli gór i tamtejszych widoków. Jadąc pociągiem linii 108 na trasie Jasło – Zagórz będzie nam dane podziwiać malowniczy krajobraz Beskidu Niskiego.

Z kolei linia 107 kursująca na trasie między Zagórzem a Łupkowem gwarantuje nam przepiękne Bieszczadzkie widoki na przełom Osławy. W Bieszczadach kursuje również słynna Bieszczadzka Kolej Leśna – jedna z trzech ostatnich tego typu w Polsce.

10. Rzeszów – Sandomierz – Kielce 

Marzycie o urlopie w urokliwych zakątkach Polski, gdzie czas zwalnia, a pośpiech nie istnieje? Sandomierz jest doskonałą okazją do takiego wypoczynku. Średniowieczny układ ulic i usytuowanie na nadwiślańskiej skarpie czynią z niego doskonałe miejsce na wakacyjny wypoczynek. Z kolei ci, którym zależy na regeneracji (także tej zdrowotnej) powinni udać się do Kielc, skąd pociągiem POLREGIO szybko i wygodnie dojadą do Buska-Zdroju.

11. Katowice – Bytom

MephiR/ CC BY-SA 4.0

Lubicie industrialną zabudowę i oryginalne krajobrazy? Pojedźcie na Śląsk! To tam ma początek słynna magistrala kolejowa linii 131, która łączy Górny Śląsk z węzłem kolejowym w Tczewie, a dalej z portami w Gdańsku i Gdyni. Z kolei w Bytomiu znajdziecie jeden z trzech w Polsce dworzec z halą peronową! Górny Śląsk daje także możliwość przejażdżki tamtejszą koleją wąskotorową.

12. Żywiec – Sucha Beskidzka – Chabówka 

Zygmunt Put/ CC BY-SA 4.0

To coś dla amatorów górskich klimatów. Nie zabraknie tu jednak także atrakcji na prawdziwych miłośników kolei. Ze Skansenu w Chabówce będą oni mogli pojechać niezwykłym pociągiem retro do Kasiny Wielkiej – jednej z najwyżej i najpiękniej położonych stacji kolejowych w Polsce.