KOLEO_kolej_rogowska

Pomysł na weekend. Kolej wąskotorowa Rogów – Rawa – Biała

Od tegorocznych wakacji w KOLEO dostępne są bilety na turystyczne przejazdy Koleją wąskotorową Rogów – Rawa – Biała. Zapraszamy na wycieczkę! 

Około 35 km na wschód od Łodzi i 100 km na południowy zachód od Warszawy znajduje się Rogów. To stąd wyruszają pociągi najdłuższej czynnej w Polsce kolei wąskotorowej: Rogów – Rawa – Biała. 

Tegoroczny sezon rozpoczął się 2 maja i potrwa do 3 października. Pociągi w każdą niedzielę zaczynają  kursy w Rogowie i po przejechaniu 8 kilometrów docierają do Jeżowa. Przejażdżka – przez stację Rogów Towarowy Wąskotorowy i wśród malowniczych mazowieckich krajobrazów – trawa niespełna pół godziny. Lokomotywy i wagony są pomalowane w historyczne barwy i oznakowane, zgodnie z zasadami obowiązującymi kilkadziesiąt lat temu. Obsługa pracuje w mundurach nawiązujących do oryginalnych. Rozkład jazdy jest dostępny na stronie kolejrogowska.pl. Bilety można kupić w aplikacji KOLEO oraz na koleo.pl.

Przejezdny jest także dłuższy 19-km odcinek Kolei wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała: Rawa Mazowiecka – Biała Rawska. Niestety obecnie – z powodu epidemii koronawirusa – na odcinku tym nie są realizowane przejazdy turystyczne. 

Początki Kolei wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała sięgają 1915 r. Na potrzeby wojsk niemieckich zbudowano wówczas kolej wąskotorową o rozstawie szyn 600 mm. Służyła ona przede wszystkim do obsługi frontu wschodniego – dostarczano nią żywność i broń, a także transportowano żołnierzy. Po zakończeniu wojny stała się częścią najpierw Ministerstwa Kolei Żelaznych, a później Polskich Kolei Państwowych. Przez kilkadziesiąt lat korzystała z niej lokalna ludność. W 2001 r. Polskie Koleje Państwowe wyłączyły ruch kolejowe i podjęto decyzję o likwidacji rogowskiej wąskotorówki. Przetrwała dzięki zaangażowaniu Fundacji Polskich Kolei Wąskotorowych i lokalnych samorządów. 

Więcej informacji znajdziecie na stronach kolejrogowska.pl i fpkw.org