Nowy rozkład jazdy PKP

Zmiana rozkładu jazdy PKP: 10 grudnia 2017

W niedzielę 10 grudnia 2017 zmienia się rozkład jazdy pociągów. W KOLEO podsumowujemy najważniejsze zmiany, jakie wprowadzają przewoźnicy.

Pamiętaj! Zawsze aktualny rozkład Twojego przewoźnika znajdziesz na specjalnej stronie w KOLEO: Aktualizacje rozkładów jazdy.

POLREGIO

Tutaj znajdziesz kompletny i aktualny rozkład POLREGIO. Jakie zmiany zaszły w stosunku do poprzedniego rozkładu?

POLREGIO – zmiana rozkładu na Pomorzu

W województwie pomorskim przewoźnik planuje zwiększenie częstotliwości przejazdów w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego. Na odcinku Gdynia Główna – Słupsk pociągi POLREGIO nie będą zatrzymywać się na przystankach osobowych. W razie wątpliwości przewoźnik zaleca konsultacje z drużyną konduktorską.

Na linii Ustka – Piła Główna wciąż obowiązywać będzie Autobusowa Komunikacja Zastępcza. Więcej o zmianach w rozkładzie w woj. pomorskim.

POLREGIO – zmiana rozkładu w świętokrzyskim

W województwie świętokrzyskim rozszerzono terminy kursowania pociągów relacji Kielce – Sandomierz. POLREGIO uwzględniło wnioski podróżnych i zmieniona została godzina odjazdu pociągu ze Skarżyska Kamiennej do Ostrowca Świętokrzyskiego z godziny 4:20 na godzinę 22:27. Więcej o zmianach w rozkładzie w woj. świętokrzyskim.

POLREGIO – zmiana rozkładu na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu POLREGIO ma dobrą wiadomość dla podróżujących między Rzeszowem a Tarnowem – czas przejazdu skróci się średnio o 10 minut.

Pociągi pojadą z Rzeszowa do Rybnika i Katowic. Dzięki temu łączna liczba kursów na Śląsk wzrośnie do 3 par. Pomiędzy Rzeszowem a Przemyślem uruchomiony zostanie pociąg przyspieszony, który będzie zatrzymywał się tylko na wybranych stacjach.

Na trasie Rzeszów – Stalowa Wola – Lublin do dyspozycji pasażerów udostępnione zostaną dwa nowe przystanki osobowe: Majdan Królewski Podlasek oraz Huta Komorowska.

Pojawi się też nowa, popołudniowa para pociągów POLREGIO kursujących w relacji Stalowa Wola Południe – Rzeszów – Stalowa Wola Południe.

Na linii 106 wprowadzono Zastępczą Komunikację Autobusową pomiędzy Boguchwałą a Jasłem. Zawieszone zostały pociągi w relacji Jasło – Targowiska, Komańcza – Jasło oraz Gorlice – Jasło, natomiast pociągi kursujące w relacji Rzeszów – Komańcza i Rzeszów – Gorlice zostały skrócone do stacji Jasło. Zakończenie utrudnień planowane jest na czerwiec.
Więcej o zmianach w rozkładzie w woj. podkarpackim.

POLREGIO – zmiana rozkładu w Zachodniopomorskiem

Największą nowością jest pociąg ze Szczecina Głównego do Koszalina, który odchodzić będzie o godz. 18:45 oraz kolejny relacji Słupsk – Koszalin (9:27) – Szczecin w dni robocze oprócz wakacji.

Pociąg ze Świnoujścia do Szczecina Dąbie został skomunikowany z pociągiem pospiesznym „Włókniarz” do Łodzi Fabrycznej.
Więcej o zmianach w rozkładzie w woj. zachodniopomorskim.

POLREGIO – zmiana rozkładu w Lubuskim

W czasie remontu na odcinku Gorzów Wielkopolski – Gorzów Wielkopolski Wschodni pasażerowie POLREGIO dalej korzystać będą z autobusów zastępczych.
Więcej o zmianach w rozkładzie w woj. lubuskim.

 

Koleje Dolnośląskie

Wiele pociągów zmienia godziny odjazdu, część zmienia swoje trasy, a niektóre relacje zostają przyłączone do innych linii. Poniżej przedstawiamy skrócony wykaz zmian w rozkładzie Kolei Dolnośląskich (a tutaj – aktualny rozkład KD).

Na linii D1 (Lubań Śląski – Węgliniec – Bolesławiec – Legnica – Wrocław) i D3 (Rawicz – Żmigród – Wrocław) kursować będzie więcej pociągów. Pomiędzy Legnicą i Wrocławiem pociągi odjeżdżać będą co 30 minut w szczycie i co godzinę poza szczytem.

Poranny pociąg z Lubania, przyjeżdżający do Wrocławia ok. 7:20 w dni robocze pojedzie z prędkością 160 km/h i nie będzie zatrzymywał się na wszystkich stacjach pomiędzy Legnicą i Wrocławiem – dzięki czemu czas przejazdu tego odcinka spadnie do 43 minut. Analogicznej zmianie ulegnie pociąg powrotny z Wrocławia, wyjeżdżający ok. 15:05 (dawniej 14:45).

Na linii D3 największą nowością będzie późnowieczorny pociąg do Żmigrodu (wyruzy z Wrocławia o 2:12).

Uwaga! W związku z rozpoczęciem przebudowy stacji Rawicz niektóre pociągi już od 10 grudnia na odcinku Rawicz-Żmigród będą musiały być zastąpione autobusami.

Podobne niedogodności spotkają pasażerów jadących linią D6 ze Szklarskiej Poręby do Wrocławia. Ze względu na przebudowę stacji Świebodzice na trasie między Jaworzyną Śląską a Wałbrzychem, dwa pociągi zostaną zastąpione autobusami, a bieg trzeciego (odjazd z Wrocławia po 12:00) został skrócony do Jaworzyny.

Linia z Jelcza do Wrocławia zostanie połączona z dotychczasową linią D17 Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej. Pociągi z Jelcza w dni robocze pojadą za Wrocław Główny, umożliwiając wysiadanie na stacjach Mikołajów, Nadodrze, czy Sołtysowice.

Zawieszeniu ulega kursowanie pociągów na linii D12 z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego. Na liniach D8, D10, D21, D99 nie są planowane duże zmiany w ofercie.

Lista wszystkich zmian dostępna jest w podsumowaniu na stronie Kolei Dolnośląskich.

 

Łódzka Kolej Aglomeracyjna

5 najważniejszych zmian, jakie zajdą w rozkładzie ŁKA 10 grudnia:

 1. W weekendowej ofercie ŁKA Sprinter na linii Łódź – Warszawa pojedzie 7 zamiast 6 par pociągów (14 połączeń, zamiast 12).
 2. Pojawi się nowa kategoria pociągów przyspieszonych (ŁP) na linii Łódź Skierniewice.
 3. Najbardziej oblegane trasy w województwie (do Łowicza, Głowna, Zgierza, Chociszewa) dostaną więcej połączeń.
 4. Po linii obwodowej Łódź Widzew – Łódź Kaliska w dni robocze pojedzie więcej pociągów. Liczba kursów wzrośnie z 39 do aż 72.
 5. Wspólny bilet z PKS Sieradz. Połączenie autobusowo-kolejowe na trasie Złoczew-Sieradz-Łódź i Błaszki-Sieradz-Łódź.

Ponadto z powodu przebudowy stacji Łowicz Główny wszystkie pociągi ŁKA do 10 marca 2018 r. będą rozpoczynać i kończyć bieg na stacji Łowicz Przedmieście, a pomiędzy stacjami Łowicz Przedmieście i Łowicz Główny będzie kursować Zastępcza Komunikacja Autobusowa.

Lista wszystkich zmian została szczegółowo opisana w komunikacie ŁKA. Polecamy aktualny rozkład ŁKA.

 

Koleje Śląskie

Śląski przewoźnik chwali się, że w nowym rozkładzie zwiększy się liczba pociągów m.in. w takich relacjach jak Katowice-Gliwice, Zawiercie-Częstochowa, Katowice-Lubliniec i Katowice-Oświęcim. Dwie ostatnie linie będą występować jako jedna, nosząca oznaczenie S8.

Po 10 grudnia 2017 pociągi między Katowicami a Gliwicami będą kursować co 20-25 minut w porannym (6:00 do 8:00) i popołudniowym (od 14:00 do 17:00) szczycie, a od godz. 17 do godz. 20 – co pół godziny. Pojawią się również dodatkowe pociągi przyspieszone po godzinie 14 z Katowic do Częstochowy i odwrotnie.

Pociągi będą jeździć częściej również na linii Sosnowiec Główny-Katowice-Tychy Lodowisko (S4). Takt trzydziestominutowy będzie zachowany na tej trasie do godz. 10, a po południu do godz. 20

Pojawi się nowa relacja w ofercie Kolei Śląskich: z Katowic do Zakopanego (S51). Linia będzie działać w okresach szczególnie atrakcyjnych turystycznie, np. w długie weekendy, ferie, wakacje czy Sylwester i święta Bożego Narodzenia.

Od 26 lutego do 10 marca funkcjonować będzie zastępcza komunikacja autobusowa na odcinku Rybnik-Suszec-Rybnik, a w dni wolne od pracy na odcinku Żory-Suszec-Żory. Również do 10 marca niektóre pociągi będą odwołane w określonych terminach pomiędzy stacjami Rybnik i Rybnik Towarowy.
Szczegółowe podsumowanie zmian znajduje się na stronie Kolei Śląskich.

 

PKP Intercity

PKP Intercity zapowiada, że wraz z nowym rozkładem jazdy zmniejszą się czasy przejazdów, m.in. z Krakowa do Skawiny (szybciej o 15 minut), do Przemyśla (szybciej o 13 minut) czy z Bielska Podlaskiego do Białegostoku (szybciej o 9 minut).

Na torach pojawi się średnio o 17 połączeń dziennie więcej niż dotychczas. Wrócą pociągi do Hrubieszowa i Sandomierza. W relacji Gdynia – Przemyśl pojedzie TLK Małopolska, z Jeleniej Góry do Szczecina IC Barnim, a z Trójmiasta do Rzeszowa pociąg TLK Biebrza. Dodatkowe kursy weekendowe zostaną uruchomione w relacjach: Wrocław – Katowice (TLK Lompa) i Poznań – Gdynia (TLK Molo). Od grudnia na trasę Gliwice – Warszawa wyjedzie pociąg ekspresowy EIC Górnik. Nowe połączenia międzynarodowe pojawią się w relacjach: Katowice – Wiedeń i Warszawa – Brześć. Koleje Ukraińskie w porozumieniu z PKP Intercity uruchomią dodatkowe składy pasażerskie na trasie Chełm – Kowel. Nowością jest połączenie między Przemyślem a Odessą.

Na odcinku od Radomia zostanie uruchomiona Zastępcza Komunikacja Autobusowa dla składów, które jadą z kierunku Krakowa i Wrocławia do Lublina. Pociągi jadące do Lublina z Warszawy w dalszym ciągu będą jechały przez Łuków i Parczew.

Komunikat w sprawie zmian w rozkładzie jest opublikowany na stronie PKP Intercity.

 

SKM Trójmiasto

Jak poinformował przewoźnik, Pociągi SKM Trójmiasto nie będą kursować na odcinku Lębork-Słupsk. Ponadto od 10 grudnia do 10 marca 2018 w pociągach SKM honorowane będą bilety spółki Przewozy Regionalne. Dotyczy to:

Na odcinku Gdańsk Wrzeszcz – Gdynia Główna (za pociąg 50471 relacji Bydgoszcz Główna – Gdynia Główna, przyjazd do stacji Gdańsk Wrzeszcz godz. 10:25) – w pociągach:

 • SKM nr 95739 odjazd ze stacji Gdańsk Wrzeszcz godz. 10:30 – Gdynia Gł. przyjazd 10:55
 • SKM nr 95433 odjazd ze stacji Gdańsk Wrzeszcz godz. 10:40 – Gdynia Gł. przyjazd 11:07 (kursuje od poniedziałku do soboty oprócz świąt)
 • SKM nr 95741 odjazd ze stacji Gdańsk Wrzeszcz godz. 10:50 – Gdynia Gł. przyjazd 11:17

Na odcinku Gdynia Główna – Gdańsk Wrzeszcz (za pociąg 55302 relacji Gdynia Główna – Bydgoszcz Główna, odjazd z Gdyni Głównej godz. 10:37) – w pociągach:

 • SKM nr 59734 (relacji Wejherowo – Gdańsk Śródmieście) – Gdynia Gł. odjazd 9:47, Gdańsk Wrzeszcz przyjazd godz. 10:13
 • SKM 59420 (relacji Gdynia Cisowa – Gdańsk Śródmieście) – Gdynia Gł. odjazd 9:57, Gdańsk Wrzeszcz przyjazd godz. 10:23 (kursuje od poniedziałku do soboty oprócz świąt).

W KOLEO znajdziesz aktualny rozkład jazdy pociągów SKM Trójmiasto.

 

SKM Warszawa 

Zmiany wprowadzone przez warszawską SKM są związane z pracami prowadzonymi na terenie Warszawskiego Węzła Kolejowego.

Nowością na trasie S1 będzie wypuszczenie dodatkowej pary pociągów, które w późnych godzinach wieczornych połączą Otwock z Warszawą. Począwszy od 19 lutego do końca marca 2018 roku, część pociągów linii S1 będzie kursowała krótszej trasie – do przystanku Świder lub stacji Warszawa Falenica. Na pozostałym odcinku, do Otwocka, Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi Zastępczą Komunikację Autobusową.

Linia S2 zostanie poddana niewielkim zmianom: ostatni bezpośredni pociąg do Sulejówka Miłosny odjedzie z Lotniska Chopina o godz. 23:09, ponadto w wybrane dni lutego (12-15 lutego, 19-22 lutego) i marca (5-6 marca) ostatnie 2 pociągi w kierunku Sulejówka Miłosny i 1 w kierunku Warszawy nie zatrzymają się na stacji Warszawa Rembertów.

Pociągi linii S9 w dalszym ciągu będą kursowały tylko do stacji Warszawa Gdańska.

SKM Warszawa wszystkie zmiany w związku z nowym rozkładem jazdy po 10 grudnia opisuje w komunikacie podanym na swojej stronie.

 

Koleje Mazowieckie

Podobnie jak w przypadku stołecznej SKM, tak i dla rozkładu Kolei Mazowieckich największe znaczenie mają remonty torów i stacji.

Na linii R1 z Warszawy do Skierniewic kontynuowany będzie remont. W związku z tym pociągi SKM nie zatrzymają się między stacją Warszawa Włochy – Milanówek i zastąpi je komunikacja autobusowa.

Na linii R2 do Łukowa budowany jest wiadukt na stacji Warszawa Rembertów. Z tego powodu późnym wieczorem nie zatrzyma się tam żaden pociąg.

Na odcinku Warszawa Wesoła – Warszawa Rembertów zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa obowiązująca w następujących dniach:

 • od 15 do 19 stycznia od 23:10 do 4:40 dnia następnego;
 • od 5 lutego do 22 lutego od 23:10 do 4:40 dnia następnego;
 • od 5 do 6 marca od 23:10 do 4:40 dnia następnego.

Na odcinku linii R3 między Bednarami a Łowiczem Głównym zostanie wprowadzona Autobusowa Komunikacja Zastępcza. Można spodziewać się też utrudnień na stacji Warszawa Włochy – część pociągów zostanie odwołana, a część zmieni swój rozkład.

Wybranych połączenia linii R6 na odcinku Łochów – Sadowne Węgrowskie – Małkinia zostaną obsłużone Zastępczą Komunikacją Autobusową. Uwaga: obowiązują dwa terminy rozkładu, do 31 stycznia i od 1 lutego.

Duże utrudnienia szykują się na linii R7 do Dęblina. Od 20 stycznia Zastępcza Komunikacja Autobusowa zostanie wydłużona o odcinek Pilawa – Garwolin i autobusy zastąpią pociągi na całym odcinku Pilawa – Dęblin. Niektóre pociągi na tej linii zostaną odwołane, część będzie miała skrócony bieg, a inne nie zatrzymają się na poszczególnych stacjach (np. Warszawa Falenica). Radzimy uważnie śledzić komunikaty przewoźnika.

Linia R8 ma za to dobrą wiadomość dla swoich pasażerów – do i z Piaseczna będzie o 6 połączeń więcej, niż dotychczas.

Zastępcza Komunikacja Autobusowa zostanie wprowadzona na linii R27 Sierpc – Nasielsk na odcinku od Sierpca do Raciąża (26 lutego do 2 marca) oraz Płońsk – Raciąż (3 do 10 marca).

Na pozostałych liniach przewoźnik nie planuje większych zmian, jednak warto zapoznać się ze wszystkimi zmianami w komunikacie opublikowanym na stronie Kolei Mazowieckich.

 

Koleje Wielkopolskie

Koleje Wielkopolskie uruchamiają nowe trasy. Pociągami tego przewoźnika po 10 grudnia dostaniemy się do Środy Wielkopolskiej, Pleszewa, Kępna i Kórnika.

Podróżujący na trasie Poznań – Krotoszyn – Poznań zyskają cztery nowe połączenia obsługiwane przez Koleje Wielkopolskie. Czas przejazdu na tej trasie wyniesie 93 minuty.

Więcej informacji o nowych połączeniach i zmianach w rozkładzie publikują na swojej stronie Koleje Wielkopolskie.

 

Koleje Małopolskie

Najważniejsze zmiany w rozkładzie Kolei Małopolskich po 10 grudnia to wydłużenie 2. linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej do Skawiny i powrót na trasę Kraków – Miechów – Sędziszów. W planach jest uruchomienie Podhalańskiej Kolei Regionalnej.

Od 22 do 28 minut ma zająć podróż ze Skawiny do centrum Krakowa. W dni robocze na tej trasie realizowanych będzie 57 kursów (część przez KM, część przez składy POLREGIO).

Dzięki małopolskiemu przewoźnikowi w okresie świąteczno-noworocznym oraz w każdy weekend wakacji pasażerowie będą mogli skorzystać z przyspieszonych połączeń do Zakopanego.

Remonty torów na odcinkach linii SKA1 i SKA2 sprawią, że w ciągu roku pojawią się utrudnienia w kursowaniu pociągów. Dotyczyć to będzie w szczególności odcinków Kraków Główny – Trzebinia, Skawina – Sucha Beskidzka (tutaj w okresach od 22 marca do 20 czerwca  oraz od 17 września do 16 listopada wprowadzona zostanie Zastępcza Komunikacja Autobusowa).

Zawsze aktualny rozkład Kolei Małopolskich znajdziesz w KOLEO.

 

Nowy rozkład na 2018 rok jak co roku poddany będzie korektom. Ze względu na prowadzone remonty infrastruktury kolejowej należy spodziewać się ich w marcu, czerwcu, wrześniu i październiku. Za każdym razem będziemy informować o najważniejszych zmianach w rozkładzie jazdy.