Nowy rozklad jazdy PKP: wrzesien 2017

Rozkład jazdy pociągów na nowo – co się zmieni od 3 września 2017?

Od niedzieli 3 września kolejarze zmieniają rozkład jazdy w niemal całej Polsce. Zmiany, zwłaszcza dla mieszkańców podwarszawskich miejscowości, są bardzo duże i potrwają nawet kilkanaście miesięcy. Codzienne dojazdy do pracy pociągami Kolei Mazowieckich i SKM Warszawa, nie ma co ukrywać, będą trudniejsze. Remonty i modernizacje linii kolejowych będą miały wpływ także na pasażerów w innych regionach – na Podlasiu, w Małopolsce, na Śląsku, na Dolnym Śląsku. Wrześniowe zmiany w rozkładach jazdy są jednymi z największych od lat i dla niektórych pasażerów szykują się spore utrudnienia.

Warszawa i Mazowsze

Od niedzieli 3 września 2017 kolejarze wstrzymują ruch pociągów na trasie podmiejskiej z Grodziska Mazowieckiego do Warszawy. Rozpoczyna się jedna z największych inwestycji kolejowych. Pociągi Kolei Mazowieckich jadące przez Grodzisk Mazowiecki do Warszawy ominą przystanki i stacje m.in. w Milanówku, Brwinowie, Pruszkowie oraz w dzielnicy Ursus i Włochy. Pasażerowie będą musieli korzystać z czterech zastępczych linii autobusowych oraz z autobusów miejskich. Modernizacja linii kolejowej o długości 22 km potrwa kilkanaście miesięcy. Kolejarze podkreślają, że po zakończeniu remontu pociągi pojadą szybciej – mają przyśpieszyć z 80 km/ do 120 km/h. Wszystkie przystanki mają być wyremontowane i ma się pojawić jeden nowy – w Parzniewie pod Pruszkowem. Od niedzieli do Pruszkowa przestaną jeździć pociągi SKM Warszawa. Prace na podmiejskich torach wpływają również na ruch pociągów dalekobieżnych jadących m.in z Łodzi i Częstochowy. Przez 5 dni, od 4 do 9 października, kilka pociągów TLK na trasie z Lublina, Białegostoku i Gdyni będzie dojeżdżać tylko do stacji Warszawa Wschodnia bez postojów na stacjach Warszawa Centralna oraz Zachodnia.

Małopolska i Kraków

Od najbliższej niedzieli spore zmiany szykują się również w Krakowie na jednej z najważniejszych linii Kolei Małopolskich z lotniska przez Kraków Główny do Wieliczki. Częstotliwość pociągów spadnie o połowę – będą one kursować co 60 minut, a nie jak dotąd – co 30 minut. Pasażerowie będą musieli korzystać z dwóch zastępczych linii autobusowych – pośpiesznej z lotniska do Krakowa Głównego oraz z zatrzymującej się na przystankach w Wieliczce Parku oraz Krakowie Płaszowie z Wieliczki do Krakowa. Zmiany w rozkładzie, choć mniejsze, czekają również pociągi Kolei Małopolskich do Tarnowa.  Na trasie Tarnów – Nowy Sącz, między Tarnowem a miejscowością Kłokowa, od 4 do 18 września za 6 pociągów Kolei Małopolskich pojadą zastępcze autobusy. Jest też dobra informacja dla pasażerów – od 1 października Koleje Małopolskie uruchamiają nowe pociąg Kraków – Jasło oraz Nowy Sącz – Jasło. Zmiany w Krakowie są związane, przede wszystkim z budową nowych torów w Płaszowie, dzięki którym pod koniec roku 2017 skróci się podróż do Zakopanego. Mają być także nowe połączenia Kolei Małopolskich w kierunku Skawiny. Przez kilkanaście dni od 2 do 14 października, pasażerowie PKP Intercity będą korzystać z zastępczych autobusów na trasie Kraków Główny – Zakopane. W tym samym czasie zastępcze autobusy pojadą za pociągi POLREGIO na odcinku Skawina – Radziszów.

Podlaskie

Od 3 września wydłuży się o nawet o kilkanaście minut czas przejazdu z Białegostoku do Warszawy. Kolejarze rozpoczynają remont w okolicach Małkini gdzie pociągi PKP Intercity będą jechać po jednym, a nie jak dotąd, po dwóch torach. Dobrą wiadomością dla pasażerów z Podlasia jest powrót pociągów POLREGIO na trasę Białystok – Bielsk Podlaski. Koniec jazdy autobusami zastępczymi 🙂 Kolejne remonty rozpoczną się na trasie z Bielska Podlaskiego do Czeremchy. Tu pasażerów czeka przesiadka do autobusów zastępczych.

Dolny Śląsk

Na kilku trasach, po których jeżdżą pociągi Kolei DolnośląskichPOLREGIO, przez kilkanaście dni pasażerowie będą musieli korzystać z zastępczej komunikacji autobusowej. Od 4 do 8 września na trasie Jelenia Góra – Szklarska Poręba Górna, od 3 do 22 września z Międzylesia do Kłodzka Głównego i od 11 do 15 września między Zgorzelcem a Lubaniem Śląskim.

Województwo Śląskie

Przesiadki do autobusów zastępczych przez ponad miesiąc czekają pasażerów na linii do Wisły. Od 3 września do 14 października kolejarze remontują trasę Ustroń Polana – Wisła Uzdrowisko. Pociągi PKP Intercity będą dojeżdżać tylko stacji Ustroń Polana. Podobne utrudnienia czekają pasażerów Kolei Śląskich jadących do Wisły. Dobra wiadomość dla mieszkańców Żywca – w weekendy wraca pociąg dalekobieżny PKP Intercity do tego miasta. Od września wydłużona ma być trasa pociągu TLK Beskidy, który kursuje z Bydgoszczy przez Poznań i Wrocław do Bielska-Białej. Pociąg w weekendy ma jeździć jako dalej –  przez Żywiec i Suchą Beskidzką do Zakopanego.

Lubelskie

Pociągi dalekobieżne Intercity na trasie Warszawa – Lublin wciąż pojadą objazdem przez Radzyń Podlaski, Parczew i Lubartów. Trwa remont trasy przez Dęblin o czym pisałem w czerwcu. Pociągi jadące dłuższą trasą spóźniały się i dlatego kolejarze zapowiedzieli urealnienie czasów przejazdu, w praktyce oznacza to, że czas przejazdu się wydłuży.

Podkarpackie

Od 19 września rozpoczyna się remont na części linii z Rzeszowa do Jasła gdzie zostanie uruchomiona komunikacja autobusowa za pociągi POLREGIO. Przesiadka czeka pasażerów na trasie Boguchwała – Czudec. Pociągi kursujące między Rzeszowem a Komańczą i Gorlicami pojadą w skróconej relacji do Jasła.

Wielkopolska

Pociągi PKP Intercity z Warszawy do Poznania wciąż jadą objazdem. Wszystkie połączenia są przez Gniezno i Inowrocław, omijają Konin i Koło. Trasa pociągu wydłużyła się z 300 km do niemal 350 km, a czas przejazdu najszybszych pociągów jest dłuższy nawet o godzinę. Trwa remont  trasy Poznań – Piła przez co wydłuża się czas przejazdu niektórych pociągów POLREGIO o kilkanaście minut.

Kujawsko-pomorskie

Przez blisko miesiąc pasażerowie jeżdżący pociągami Arrivy RP na trasie Laskowice Pomorskie/Wierzchucin – Czersk będą musieli korzystać z autobusów zastępczych. Zmiany będą obowiązywać od 18 września do 14 października. Na pozostałych trasach w województwie pociągi pojadą bez większych zmian.

Łódzkie

Są dobre wiadomości dla jeżdżących weekendowymi pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej na trasie Łódź – Warszawa. Będzie więcej połączeń, łącznie już sześć. Odjazd z Łodzi Fabrycznej o godzinie 07:01, odjazd z Warszawy Wschodniej o godzinie 19:54. Kolejną dobrą wiadomością jest wznowienie połączeń na trasie Łódź Widzew – Zgierz. Przez ostatnie miesiące linia była zamknięta z powodu remontu, od niedzieli znów będą jeździć pociągi. Dojadą między innymi do przystanku Łódź Arturówek. Znów będzie można dojechać pociągiem do Lasu Łagiewnickiego, jednego z największych miejskich lasów w Europie – dobra propozycja na weekendowy spacer 🙂
Przez dwa weekendy września – 9,10, 16 i 17 – będzie utrudniony przejazd pociągami ŁKA przez stację Łódź Kaliska. Na trasie w kierunku stacji Łódź Chojny będzie przerwany ruch pociągów – ŁKA wprowadzi dodatkowe objazdowe pociągi.

Rozkłady jazdy się zmienia. Co mam z tym zrobić?

Poważne zmiany dotyczą niewielu pociągów spośród kilku tysięcy, które wyjeżdżają codziennie na tory w Polsce. Najważniejsze – jeśli planujesz podróż 3 września lub później – sprawdź dokładnie rozkład jazdy. Jeśli jeździsz jakimś pociągiem nawet codziennie, to koniecznie upewnij się jaka jest jego godzina odjazdu. Twoje połączenie może mieć nieznacznie zmienione godziny kursowania, a przecież na pewno chcesz uniknąć sytuacji gdy będziesz patrzeć z peronu na światła odjeżdżającego pociągu.

Czytaj również: