malbork_zamek

10 polskich zamków, do których dojedziesz pociągiem

Szukasz pomysłu na weekend? Pomyśl o wycieczce do malowniczego zamku! Wrzesień tuż – tuż, wakacje się kończą, ale na szczęście pogoda wciąż sprzyja krótkim wypadom za miasto. Mamy dla Ciebie listę dziesięciu zamków, do których łatwo dojedziesz pociągiem.

1. Malbork – atrakcja turystyczna numer jeden

Ten krzyżacki zamek ma ponad 700 lat. Właściwie, to nie potrzeba reklamować tego miejsca. Numer jeden wśród polskich zamków i największy na świecie zamek pod względem powierzchni. Tak naprawdę, malborska twierdza składa się z trzech zamków – mieszczących się jeden w drugim.

Malbork. Największy na świecie zamek pod względem powierzchni!

Stacja kolejowa jest oddalona od zamku o 15 – 20 minut na piechotę. Jak tam dojechać? Podróż pociągiem z Gdańska do Malborka zajmie Ci około 45 minut. Masz bardzo duży wybór połączeń, bo codziennie na tej trasie jeżdżą 42 pociągi. Do Malborka możesz dojechać także z Elbląga. Na tej trasie jeździ codziennie 19 pociągów. Z Gdańska najtańszy bilet normalny na pociąg POLREGIO kosztuje 13 zł, a z Elbląga 8 zł. Do Malborka możesz dojechać nawet z Warszawy pociągiem Pendolino – koszt biletu w drugiej klasie może sięgnąć 15o zł.

2. Grudziądz – a jednak!

Kto by jeździł do Grudziądza? A jednak – ja uważam, że to jest bardzo miłe miasto, pięknie położone na wiślanej skarpie, z uroczym starym miastem z ciasnymi i klimatycznymi uliczkami. Jest oczywiście i zamek, a właściwie jego malownicze ruiny, z których widać szeroką panoramę Wisły i prawie całego starego miasta. Jest i zrekonstruowana wieża zamkowa, tzw. wieża Klimek, z której w pogodne dni widać oddalone o 25 kilometrów Chełmno i Świecie.

Wieża zamkowa w Grudziądzu – widać z niej miasta oddalone nawet o 25 km! źródło: commons.wikimedia.org, aut. 1bumer

Jak dojechać do Grudziądza? Najłatwiej – z Torunia. Na trasie Toruń Główny – Grudziądz codziennie jeździ 13 pociągów Arrivy RP – kolei obsługującej połączenia na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Czas przejazdu wynosi nieco ponad 60 minut, a cena biletu to 9 zł. Do stacji Grudziądz można dojechać także z Bydgoszczy, z tym, że czeka Cię przesiadka w na stacji w Laskowicach Pomorskich. Cała podróż nie będzie dłuższa niż 75 minut i będzie Cię kosztować 12-15 zł.

3. Zamek w Nidzicy – tylko dwie godziny z Warszawy

To chyba najbardziej okazały krzyżacki zamek na Warmii i na Mazurach, który ma blisko 65o lat. Zamek jest oddalony od stacji kolejowej w Nidzicy zaledwie o 1 km czyli o jakieś 15 minut spacerem.

Wieże zamku w Nidzicy, źródło: commons.wikimedia.org, aut. Dawid Galus

Do Nidzicy najłatwiej jest dojechać z Olsztyna, co zajmuje 55 minut. Bilet normalny kosztuje 13 zł. Ze stolicy dojedziesz w niecałe dwie godziny – na trasie Warszawa – Nidzica codziennie jeździ 5 pociągów PKP Intercity. Ceny biletów rozpoczynają się od 28 złotych.

4. Tajemnice zamku Książ

Jednocześnie jeden z najbardziej znanych i najbardziej tajemniczych zamków w Polsce, z historią sięgającą jeszcze XIII wieku. Zamek był poddany wielokrotnym przebudowom, stąd jego pałacowy, nieco francuski wizerunek. W czasie drugiej wojny światowej powstały pod nim rozległe podziemia, gdzie miała znaleźć się siedziba Adolfa Hitlera. Część z tych pomieszczeń można zwiedzać. Zamek kryje więcej tajemnic, bo gdzieś w pobliżu, przy linii kolejowej, kilka kilometrów na wschód, ma znajdować się słynny złoty pociąg.

Zamek w Książu. Podobno niedaleko stąd ukryty jest słynny złoty pociąg.

Jak tam dojechać? Jeśli jedziesz z Wrocławia, to wsiądź w pociąg Kolei Dolnośląskich, bilet na tej trasie kosztuje 16 zł. Na tej linii codziennie kursuje 27 pociągów. Jest też bezpośrednie połączenie POLREGIO na trasie Poznań – Wałbrzych – Szklarska Poręba. Jest to najszybszy i jednocześnie najtańszy pociąg. Bilet kosztuje 31 zł. Zamek Książ znajduje się o kilka kilometrów od centrum. Ze stacji Wałbrzych Miasto do zamku jeździ bezpośredni autobus miejski.

5. Będzin koło … Sosnowca

Złośliwi twierdzą, że w Zagłębiu Dąbrowskim, którego centralnym miastem jest Sosnowiec, nic nie ma. A właśnie, że jest! W Będzinie możesz zobaczyć jeden z najstarszych zamków w Polsce – jego historia zaczęła się ponad 1000 lat temu!

Historia zamku w Będzinie ma ponad 1000 lat, źródło: commons.wikimedia.org, aut. Darya.g99

Do Będzina najłatwiej jest dojechać z Katowic. Na trasie Katowice – Będzin Miasto jeździ codziennie prawie 50 pociągów Kolei Śląskich. Podróż zajmuje jedynie 15 minut, a bilet kosztuje 5 zł. Przez Będzin do Katowic jeżdżą bezpośrednie pociągi z Częstochowy. Jeśli jedziesz z tego miasta, to podróż zajmie Ci około 80 minut, a za normalny bilet zapłacisz 17 zł.

6. Łęczyca – między Łodzią a Kutnem

To najbliżej położony Łodzi tak duży i tak stary zamek. Musisz koniecznie zwiedzić tę warownię wzniesioną jeszcze w czasach Kazimierza Wielkiego. Niemal w całości została zbudowana z czerwonej cegły. Warto wejść na wieżę zamkową. A jeśli w Łęczycy znajdziesz się w jeszcze w sierpniu, to będziesz mieć niepowtarzalną okazję przyjrzeć się Międzynarodowemu Turniejowi Rycerskiemu.

Zamek w Łęczycy; źródło: pl.wikipedia.org, aut. Chrumps

Do Łęczycy najłatwiej jest dojechać pociągiem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Klimatyzowany i nowoczesny pociąg z wydzielonymi miejscami na rowery w dzień powszedni z dworca Łódź Kaliska do Łęczycy kursuje 10 razy. Podróż zajmie Ci około 45 minut, a za bilet zapłacisz niecałe 12 zł.

7. Ciechanów – piwosze znają ten zamek 😉

Prawie 600 lat ma zamek w Ciechanowie. Charakterystyczne dwie baszty i mury, które znasz z gatunku pewnego piwa produkowanego w tym mieście, możesz zobaczyć teraz na żywo. Zamek jest położony około 1 km od głównej stacji kolejowej.

Jeśli pijesz piwo, to znasz tę sylwetkę bardzo dobrze 🙂 źródło: commons.wikimedia.org, aut. Krzysztof Dudzik

Do Ciechanowa ze stolicy najłatwiej jest dojechać pociągiem Kolei Mazowieckich. Wszystkie odjeżdżają ze stacji Warszawa Gdańska, mniej więcej raz na godzinę. Podróż zajmie Ci około 90 minut i będzie kosztować 22 zł

8 i 9. Żywiec, Sucha Beskidzka – dwa zamki na jednej linii kolejowej

I w Żywcu, i w Suchej Beskidzkiej, dwóch miastach oddalonych od siebie o około 40 km, są całkiem interesujące zamki. Obydwa mają po 400 lat i są otoczone ładnymi parkami. O tym co można zobaczyć w tych miastach (także i o zamkach) przeczytasz na blogu KOLEO w tekście o wakacyjnych weekendowych wycieczkach pociągiem.

Zamek w Suchej Beskidzkiej, źródło: commons.wikimedia.org, aut.Rafał M. Socha

W weekendy po linii kolejowej łączącej obydwa miasta jeżdżą pociągi POLREGIO, a wkrótce będzie jeździł tu także pociąg PKP Intercity do Zakopanego.

10. Kamieniec Ząbkowicki – romantyczna ruina

Na Dolnym Śląsku jest co najmniej kilkadziesiąt zamków, ale ten pałac zbudowany w historycznym miejscu jest dość szczególny. Podobno mieściła się tu warowania Brzetysława II. Pałac zbudowany w XIX wieku na pewno Ci się spodoba i na pewno docenisz jego tajemniczy, nieco romantyczny styl. Zbudowany z cegły i kamienia dla Marianny Orleańskiej obiekt w Kamieńcu Ząbkowickim jest widoczny z daleka. Najpierw widać jego cztery wieże wystające z zieleni. Budynek jest restaurowany, bo przez połowę swojej historii był ruiną.

Pałac Marianny Orańskiej / Marianna Oranska Palace

Pałac Marianny Orańskiej / Marianna Oranska Palace

Pałac Marianny Orańskiej / Marianna Oranska PalaceJak dojechać do Kamieńca Ząbkowickiego? Podróż na trasie Wrocław – Kamieniec Ząbkowicki zajmie Ci około godziny. Bilet na pociąg Kolei Dolnośląskich lub POLREGIO kosztuje 16 zł. W ciągu doby możesz liczyć na łącznie 15 pociągów dojeżdżających do tego miasta.