Wiosenna zmiana rozkładu jazdy 2020

Już jutro, 15 marca, wejdzie w życie zmiana rozkładu jazdy PKP. Tak jak zawsze, będzie ona dotyczyć pociągów w całym kraju. Dodatkowo, w związku z rozprzestrzenianiem się choroby COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa SARS-Cov-2, zostaną wprowadzone dodatkowe ograniczenia w ruchu pociągów. Szczegółowe informacje i najważniejsze zmiany przedstawiamy poniżej.

Zawieszenie ruchu pociągów międzynarodowych

15 marca, w związku z wprowadzeniem stanu epidemicznego, zostanie zawieszone kursowanie wszystkich pociągów, przekraczających polską granicę.

Pociągi dalekobieżne

Odwołane zostają m.in. pociągi (w obydwu relacjach):

 • EN Chopin (Warszawa Wschodnia – Wien Hbf/Praha hl.n./Budapest Keleti)
 • NJ Nightjet (Wien Hbf/Przemyśl Główny– Berlin Hbf)
 • EC Berolinum (Warszawa Zachodnia – Berlin Hbf)
 • EC Gedania (Gdynia Główna – Berlin Hbf)
 • EC Sobieski (Gdynia Główna – Wien Hbf)
 • EC Polonia (Warszawa Wschodnia – Wien Hbf)
 • EC Bathory (Praha hl.n./Budapest Nyugati – Brest Centralny)
 • EC Moravia (Katowice – Wien Hbf)
 • EC Cracovia (Kraków Główny – Praha hl.n.)
 • IC Mickiewicz (Warszawa Zachodnia – Brest Centralny)
 • TLK Rozewie (Gdynia Główna – Žilina)

Dodatkowo, liczne pociągi PKP Intercity będą kursować na skróconych trasach lub bez grup wagonów relacji międzynarodowej.

Pociągi przewoźników regionalnych

Oprócz tego, odwołane zostają również pociągi transgraniczne Kolei Dolnośląskich. Nie będą kursować pociągi relacji Görlitz – Zgorzelec, Forst – Wrocław Główny oraz Berlin Lichtenberg – Wrocław Główny i Dresden Hbf – Zgorzelec. Podobnie będzie w przypadku połączeń z Czechami – nie pojadą pociągi Harrachov – Szklarska Poręba Górna oraz pociągi uruchamiane we współpracy z Leo Express.

Pociągi Kolei Śląskich nie dojadą do Bohumína – zakończą bieg w Chałupkach. Zgodnie z decyzją rządu, także międzynarodowe połączenia POLREGIO ulegną tymczasowemu zawieszeniu.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna, począwszy od 17 marca, zawiesi kursowanie wybranych pociągów m.in. na trasach Łódź Widzew – Zgierz, Łódź Fabryczna – Skierniewice, Łódź Widzew – Łowicz Główny i Zgierz – Ozorków.

Dalsze utrudnienia

UWAGA ⚠️

Od 17 marca możliwe są dalsze ograniczenia w ruchu pociągów. PKP Intercity planują odwołać znaczną część pociągów krajowych, aby zminimalizować ryzyko przemieszczania się koronawirusa. Aktualne informacje będziemy podawać na bieżąco, na podstawie decyzji Ministerstwa Infrastruktury.

Przy tej okazji apelujemy o rozsądek i – w miarę możliwości – pozostanie w domu. Zalecamy także zachowanie higieny i szczególnej uwagi, a także ograniczenie kontaktów oraz przebywania w dużych grupach.

Nowy rozkład PKP

W tegorocznej edycji rozkładu jazdy zmiany nie są aż tak znaczące. Pojawią się natomiast interesujące nowości w ofercie pociągów dalekobieżnych PKP Intercity. Pociąg IC Czartoryski będzie kursował na trasie Lublin Główny – Zielona Góra Główna. Na dawną trasę (Kraków Główny – Olsztyn Główny) ma powrócić pociąg IC Orłowicz.

Na stacji Wrocław Główny pojawił się nowy peron (peron 6), z którego odjeżdżać będą wybrane pociągi osobowe Kolei Dolnośląskich oraz POLREGIO.

Skróci się czas przejazdu pociągów na trasie Kraków – Katowice. Najszybsze pociągi pokonają ją w około 90 minut. Po wieloletniej przerwie, pociągi zatrzymają się na przystanku Kraków Nowa Huta – zaplanowano tam postoje pociągów regionalnych. Podróżni skorzystają także z nowego przystanku Lublin Zachodni, na którym będą zatrzymywać się pociągi przewoźnika PKP Intercity.

Z powodu rozpoczęcia remontu na odcinku Zbąszynek – Czerwieńsk, zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa. Podobnie będzie w przypadku trasy Bielsko-Biała Główna – Wisła Głębce.

Objazdy i nowe trasy

Niektóre pociągi pojadą zmienioną trasą, z pominięciem wybranych stacji. Przykładowo, pociąg TLK Ustronie (Kraków Główny – Kołobrzeg) pojedzie przez stację Warszawa Zachodnia oraz Warszawa Gdańska, a nie przez linię średnicową. Pociągi TLK Wybicki i TLK Pułaski zatrzymają się na stacji Kraków Płaszów i pominą stację Kraków Główny. IC Moniuszko będzie natomiast kursować przez Legionowo i Działdowo, ze zmianą kierunku jazdy w Iławie.

Nowy peron 6 we Wrocławiu

Do pięciu czynnych peronów na Wrocławiu Głównym dołącza kolejny – szósty. Zwiększy się sprawność ruchu pociągów, szczególnie, że liczba podróżnych i kursujących składów rośnie.

Nowy peron 6 we Wrocławiu // fot. materiały prasowe PKP PLK SA

Dwustumetrowy peron zapewni podróżnym wygodny dostęp do pociągów. Wyposażony jest w wiaty i tablice informacyjne oraz ledowe oświetlenie. Bieżącą informację o pociągach zapewni nagłośnienie i elektroniczne wyświetlacze – 4 na peronie oraz po 2 przy każdym wejściu na peron.

Dojście do nowego peronu, podobnie jak do pozostałych, jest od traktu do hali głównej i dodatkowo od ul. Suchej. Podróżni o ograniczonych możliwościach poruszania się oraz podróżni z cięższym bagażem mogą korzystać z windy od strony przejścia tunelowego. Dla osób niedowidzących na nawierzchni peronu są zaznaczone ścieżki naprowadzające.

Nad schodami, prowadzącymi z przejścia tunelowego na peron, wybudowana jest przeszklona wiata, osłaniająca schody i windę. Przy budowie peronu zastosowano detale, nawiązujące do historycznego charakteru dworca. Są odpowiednio dobrane płytki ceramiczne (wielkość i kolor) oraz granitowe elementy obramowań naroży. Również wzór metalowych przęseł wygrodzenia peronu został wykonany w dawnej stylistyce.

Czy Griffiny wyjadą na szlaki?

Przy tej okazji warto wspomnieć, że zgodnie z zapowiedziami PKP Intercity, w ruchu zobaczymy najprawdopodobniej pierwsze pociągi prowadzone nowymi lokomotywami EU160 (Newag Griffin E4DCU), które zostały zaprezentowane na zeszłorocznych targach TRAKO.

Lokomotywa EU160 produkcji Newagu // fot. © Kuba Kisieliński

W przypadku pociągów regionalnych, zmiany są raczej kosmetyczne i dotyczą niewielkich przesunięć godzin przyjazdów oraz odjazdów.

Aktualny rozkład zawsze w KOLEO

Nie daj się zaskoczyć zmianom rozkładu! Zaplanuj podróż i kup swój bilet w aplikacji KOLEO, dostępnej za darmo na telefony z Androidem oraz iOS.

W razie pytań zachęcamy także do kontaktu mailowego (pomoc@koleo.pl) lub telefonicznego (703 403 043).

Zdjęcie w tle © Kuba Kisieliński