Wakacje nad Bałtykiem? Pociągiem nad morze!

Jeśli jest lato, to Polacy masowo ruszają nad polskie morze. Na szczęście w tym roku pociągów do nadmorskich miejscowości takich jak Świnoujście, Kołobrzeg, Mielno, Darłowo, Ustka, Władysławowo lub Hel będzie więcej niż w roku ubiegłym, więc dostać się do tych kurortów będzie znacznie łatwiej. Przygotowałem poradnik i opis wszystkich tras kolejowych nad morze. W niektórych miejscach plażę od stacji dzieli dosłownie kilkaset metrów!

Świnoujście

Dworzec PKP Świnoujście

Łatwo to sprawdzić w rozkładzie jazdy – pociąg ze Szczecina do Świnoujścia całą swoją trasę o długości 111 km przejeżdża w czasie tylko nieco dłuższym niż 1,5 godziny. Cena połączeń PKP Intercity wynosi ok. 25 zł natomiast bilet normalny na pociągi POLREGIO kosztuje maksymalnie 17,50 zł. Wybór tańszego połączenia nie oznacza wcale gorszego standardu podróży, bo wszystkie pociągi do Świnoujścia są nowe i co najważniejsze – jest w nich klimatyzacja i dodatkowe udogodnienia, takie jak miejsca na rowery, gniazdka elektryczne a nawet czasami Wifi.

Jak się dostać z dworca w Świnoujściu na najbliższą plażę? Wystarczy przepłynąć promem na drugi brzeg Świny i złapać autobus linii A lub B, który kursuje co 20 minut i jedzie w kierunku promenady przy plaży.

Nasza ocena: Pociągi do Świnoujścia odjeżdżają mniej więcej co godzinę. Możesz liczyć na wygodny, nowy i klimatyzowany skład. Pewnym utrudnieniem jest dodatkowy dojazd ze stacji miejskim autobusem bo 3 kilometry spaceru nie każdemu muszą odpowiadać. Z drugiej strony świnoujskie plaże podobno należą do najpiękniejszych.

Międzyzdroje

Takim pociągiem pojedziesz do Międzyzdrojów i Świnoujścia. Klimatyzacja, gniazdka elektryczne, miejsca na rowery; źródło: newag.pl

Dojazd pociągiem ze Szczecina do Międzyzdrojów zajmuje nieco mniej niż półtorej godziny. To ta sama linia co biegnie do Świnoujścia, a więc najtańsze pociągi za 16,50 złotych, są klimatyzowane. Do plaży z dworca PKP w Międzyzdrojach jest bardzo blisko – to tylko 20 – minutowy spacer deptakiem wzdłuż ulicy Światowida i przez Park Zdrojowy. Z Międzyzdrojów w kierunku Szczecina i Świnoujścia codziennie odjeżdżają łącznie 24 pociągi.

Nasza ocena: Ze stacji na plażę przy molo w Międzyzdrojach całkiem wygodnie można dojść w 20 minut. Atrakcyjna trasa kameralnymi uliczkami i przez park. Na pewno miło będzie dojechać nowoczesnym, klimatyzowanym pociągiem POLREGIO.

Kołobrzeg

Dworzec PKP w Kołobrzegu – źródło zdjęcia: fotopolska.eu

Jeśli dojście lub dojazd na plażę w Świnoujściu z dworca jest pewnym wyzwaniem, bo w końcu komu by się chciało maszerować ponad 3 km, to w Kołobrzegu jest zupełnie inaczej. Stację od brzegu morza dzieli tylko 400 metrów.  Do Kołobrzegu można dojechać ze Szczecina. Bezpośrednie pociągi POLREGIO trasę Szczecin – Kołobrzeg pokonują w 2 godziny i 30 minut. Cena biletu wynosi zaledwie 23 złote.
Wszystkie składy kursujące na tej trasie są nowe i klimatyzowane.
Do Kołobrzegu można dojechać także z Poznania, Białogardu i Szczecinka. Czas przejazdu elektrycznym pociągiem, choć nie ukrywam, że może się tu czasami pojawić starszy skład, wynosi maksymalnie 1,5 godziny. Cena biletu na trasie Szczecinek – Kołobrzeg wynosi 19,80 złotych.

Jak dostać się z kołobrzeskiego dworca na plażę? Jest to bardzo proste – wystarczy pójść na koniec peronu, przejść po kładce i następnie iść prosto zadrzewioną ulicą Norwida. Zajmie to tylko 10 minut. Po przejściu przez nadmorski las, usłyszysz szum morza. Być może zobaczysz też morze plażowiczów. Jeśli chcesz tego uniknąć, poczekaj do stycznia 🙂

Nasza ocena: Stacja kolejowa w Kołobrzegu jest naprawdę blisko od plaży. Jest bardzo dużo połączeń z wielu kierunków w ciągu całego dnia.

Mielno

Promenada w Mielnie – źródło zdjęcia: Wiki commons

Dlaczego nie warto jechać autem do Mielna nie będę tłumaczył. Droga wojewódzka nr 165, szeroka na jakieś 5 metrów, w lipcu i w czerwcu jest raczej częściej zakorkowana niż przejezdna. A tymczasem dworzec w Mielnie i nadmorski piasek dzieli zaledwie 800 metrów, które z łatwością pokonasz piechotą w 10 minut. W tę i z powrotem, na trasie Koszalin – Mielno, jeździ codziennie 20 pociągów. Czas przejazdu? Tylko 15 minut! Cena biletu wynosi zaledwie 5 zł. Na trasie jeżdżą różnego typu szynobusy. Wystarczająco wygodne jak na taki czas podróży. I najważniejsze – jest w nich klimatyzacja!

Nasza ocena: Dojazd koleją do Mielna to chyba jedyny ratunek przed słynnymi na całą Polskę korkami na trasie Koszalin – Mielno. Czas przejazdu jest bardzo atrakcyjny – tylko 15 minut! 

Darłowo

W Darłowie jest co oglądać – na przykład średniowieczny zamek

Po sześciu latach przerwy wracają pociągi do Darłowa. To bardzo miłe i urocze nadmorskie miasto, w którym plaża nie jest jedyną atrakcją. A więc po kolei – pociąg ze Sławna jedzie dokładnie 22 minuty, co można sprawdzić w rozkładzie jazdy dla trasy Sławno – Darłowo. Bilet kosztuje zaledwie 5 złotych.

W samym Darłowie warto zobaczyć malowniczy rynek typowego, porządnego poniemieckiego miasteczka. Stare miasto pochodzi jeszcze ze średniowiecza i widać to na pierwszy rzut oka – jest wyraźny ślad po murach miejskich oraz murowana brama. W Darłowie jest też jedyny w Polsce gotycki nadmorski zamek.

Plaża w Darłówku, czyli w portowej dzielnicy Darłowa, jest oddalona o mniej więcej 30 – 40 minut marszu. Jeśli nie masz ochoty na taki spacer, możesz w kilka minut podjechać autobusem lub busikiem.

Nasza ocena: Jednocześnie zaletą i wadą Darłowa jest oddalenie miasta od plaży. Miasto z naprawdę ciekawym zamkiem jest atrakcyjne samo w sobie. Ale czy zawsze chodzi o leżenie na piasku nad morzem?

Ustka

Dworzec PKP w Ustce – źródło: Wikicommons

Większość pociągów do Ustki startuje w Słupsku.
Cena biletu na połączenie POLREGIO na tej trasie to tylko 5 zł. Do Ustki dojeżdżają także pociągi dalekobieżne PKP Intercity oraz jest jedno połączenie sezonowe Kolei Mazowieckich – pociąg „Słoneczny„.

Łącznie na trasie Słupsk – Ustka jest aż 14 sezonowych pociągów. Plaża w Ustce jest oddalona od dworca zaledwie o kilometr, dojście spacerem zajmie więc około 15 minut. Najlepiej jest dojść spokojną ulicą Żeromskiego biegnącą między starymi domami jednorodzinnymi i pensjonatami.

Nasza ocena: Trasa zdecydowanie warta rozważenia, głównie ze względu na dużą liczbę połączeń w ciągu dnia. Pierwszy pociąg do Ustki przyjeżdża już o 6:20, a ostatni odchodzi o 22:00. 

Łeba

Dworzec PKP w Łebie

Do tego znanego kurortu można dojechać nie tylko pociągiem POLREGIO jeżdżącym na trasie z Gdyni do Łeby, ale również dalekobieżnym pociągiem PKP Intercity ruszającym z Katowic albo z Wrocławia. Z dworca na plażę w Łebie jest ok. 1,5 kilometra spacerem, wzdłuż ulicy Wojska Polskiego. Jest to ulica z typowym klimatem nadmorskiego wczasowiska, a marsz zajmuje tylko 20 – 30 minut. Do Łeby w ciągu dnia, w sezonie, dojeżdża łącznie 11 pociągów. Cena biletu na bezpośredni pociąg POLREGIO z Gdyni to 19,80 zł.

Nasza ocena: Dużą zaletą połączenia jest stosunkowo duża liczba pociągów – ponad 10 w ciągu dnia. Podczas planowania podróży np. z Trójmiasta trzeba jednak pamiętać o tym, że podróż może być z przesiadką. Czeka Cię dojazd pociągiem SKM do Lęborka i przesiadka do szynobusu jadącego do Łeby po lokalnej linii. 

Władysławowo i Hel 

Dworzec PKP Hel – źródło: WikiCommons

To jeden z najbardziej popularnych kierunków kolejowych podczas wakacji.
Kto w wakacje próbował dojechać samochodem do Władysławowa lub na Hel, ten wie jak gigantyczne są korki na jedynej drodze na półwysep – słynnej drodze wojewódzkiej 216.

Najszybsze połączenie z głębi kraju to pociąg Arrivy RP jeżdżący z Bydgoszczy do Władysławowa i na Hel. Pociąg całą trasę pokonuje w mniej niż 3 godziny.
Składy Arrivy jeżdżące na Mierzeję Helską, są klimatyzowane i są wyposażone w gniazdka elektryczne, w których można podładować laptopa lub telefon.

Pociąg Arrivy na Hel na stacji w Bydgoszczy

Jest z czego wybierać w połączeniach na Hel, bowiem oprócz Arrivy jeżdżą jeszcze pociągi POLREGIO i PKP Intercity. Przewoźnicy starają się na tę trasę puszczać jak najdłuższe pociągi, ale trzeba się liczyć z tym, że w wagonie może być czasami bardzo dużo pasażerów. Czas przejazdu pociągiem z Gdyni na Hel to tylko nieco 90 minut w przypadku najszybszych pociągów Arrivy lub POLREGIO.

Nasza rada: jeśli chcesz mieć pewność, że będziesz mieć wygodne miejsce siedzące w pociągu na Hel, przyjdź na stację wcześniej. I oczywiście kup bilet w KOLEO, żeby nie stać w długiej kolejce do kasy. Wystarczy w kilka chwil zainstalować aplikację KOLEO.

Nasza ocena: Podróż pociągiem na Hel jest rozsądną alternatywą – nie stoisz w korku, a plaża jest naprawdę blisko. Z peronu w Kuźnicy czy w Chałupach to tylko około 100 metrów. 

Gdynia i Sopot

Molo w Sopocie

Podróż pociągiem na miejską plażę w Trójmieście to najrozsądniejszy wybór. Nie warto brać auta, parkować na ciasnych uliczkach, a wcześniej krążyć godzinami w poszukiwaniu wolnego miejsca. Pociągi SKM Trójmiasto jeżdżą co kilka minut. Najbliżej do morza jest z kilku stacji trójmiejskiej kolejki, natomiast ja osobiście polecam przystanek Sopot Kamienny Potok – stąd do brzegu jest zaledwie kilkaset metrów. Blisko jest również w Gdyni Orłowie – około 800 metrów. Warto również spróbować w samej Gdyni i w Sopocie.

Zarówno w Gdyni jak i Sopocie, jeśli nie masz ochoty na dłuższe spacery, możesz podjechać autobusem lub trolejbusem. Jeżdżą bardzo często!

Nasza ocena: Kto by się pchał autem w kierunku trójmiejskiej plaży, jeśli jest dobry dojazd Trójmieską SKM-ką?