Na wakacje pociągiem? Sprawdź, dokąd wyjechać!

Czasem wyjazd na upragniony urlop oznacza… prawdziwą udrękę. Liczenie kosztów paliwa, czekanie w korkach na autostradzie, a po wielu godzinach podróży – narzekanie na problem ze znalezieniem miejsca do parkowania. To częste skojarzenia z wakacyjnymi podróżami dla osób wybierających samochód. Żeby ich uniknąć, warto swoje 4 kółka zmienić na kolejowy wagon, którym bez problemu – szybko i wygodnie – dojedziemy do dziesiątek atrakcyjnych miejscówek na terenie całego kraju. We współpracy z serwisem AlohaCamp zebraliśmy dla Was najciekawsze wakacyjne kierunki, do których możecie dojechać pociągiem.

Do zalet (nie tylko wakacyjnych!) podróży koleją nie musimy Was chyba przekonywać. Brak konieczności skupiania się na prowadzeniu pojazdu, dostępność oferty gastronomicznej oraz możliwość czytania książek i oglądania filmów sprawiają, że do celu dojedziemy wypoczęci. Do tego już sama jazda pociągiem potrafi być dla najmłodszych prawdziwą przygodą.

Pytanie tylko: dokąd się wybrać. Tu opcji jest wiele! Sprawdziliśmy kilka ciekawych kierunków na kilkudniowy wyjazd, z których każdy jest dobrze skomunikowany transportem publicznym.

Półwysep Helski

Hel, Jastarnia, a może Chałupy? Wszystkie miejscowości Półwyspu Helskiego mają bardzo dobre połączenie z resztą Polski. Przez cały rok kursują tu pociągi Polregio z Gdyni Głównej – ze stacji, do której wygodnie dojedziemy zarówno z centralnej, jak i południowej części kraju. Częstotliwość kursowania połączeń na Półwyspie zwiększa się w wakacje. Na Helu pojawia się również kultowy ekspres „Jantar” zapewniający najszybszy dojazd na Półwysep z Warszawy. Oprócz tego – kursują tu także sezonowe nocne połączenia, łączące Hel z Krakowem czy Wrocławiem.

Już sama podróż koleją na Półwysep może zostać uznana za atrakcję – niedługo po wyjeździe z Gdyni pociągi wjeżdżają na malowniczą linię kolejową nr 213. Na odcinku do Władysławowa z okna bez problemu dostrzeżemy Zatokę Pucką i niekończące się bezkresy pól. Nieco dalej, na samym Półwyspie, linia wije się w lasach, między domkami letniskowymi, obok plaż i baz kitesurferów. Bez wątpienia tylu fantastycznych krajobrazów nie udałoby się dostrzec w czasie jazdy samochodem.

Transportem publicznym wygodnie dojedziemy też do nadmorskich miejscowości zlokalizowanych w otoczeniu Półwyspu. Z Władysławowa do Karwi, Dębek i Jastrzębiej Góry regularnie kursują autobusy PKS Gdynia, które odjeżdżają tuż spod dworca kolejowego. Te kierunki polecamy szczególnie tym, którzy chcą uciec od turystycznego zgiełku i móc korzystać z natury w spokoju. Jest to możliwe na przykład w Dębkach: w kameralnych domkach A morze las, które – zgodnie z nazwą – znajdują się między drzewami i całkiem niedaleko od linii brzegowej.

Dla szukających wrażeń – park rozrywki Energylandia

123 atrakcje na powierzchni 70 hektarów, najwyższy i najszybszy w Europie rollercoaster oraz 6 stref tematycznych. To czeka na Was w parku rozrywki Energylandia znajdującym się w małopolskim Zatorze.

Żeby do niego trafić, od niedawna nie trzeba już używać samochodu. W 2022 roku otwarto nowy przystanek kolejowy – Zator Park Rozrywki. W mniej więcej godzinę dojedziemy tu z Krakowa Głównego pociągami Polregio lub Kolei Małopolskich. Przystanek Zator Park Rozrywki zlokalizowany jest zaledwie kilkaset metrów od wejścia do Energylandii, a bilety na przejazd możecie wygodnie zakupić w aplikacji KOLEO.

Po przeżyciu niesamowitych chwil w parku rozrywki, warto zostać w tej okolicy na nieco dłużej. Tuż obok peronów rozpoczyna się kompleks Stawów Zatorskich. To kilkanaście malowniczych zbiorników wodnych, w których hoduje się karpie. Według legend – jako pierwsi mieli robić to Tatarzy, którzy wykopali pierwsze stawy już w XIV wieku. Ich tradycje są kontynuowane, a ryby karmione produktami od lokalnych dostawców. Sprawiło to, że karp zatorski został wpisany na listę produktów tradycyjnych, a jego nazwa jest zastrzeżona przez prawo unijne.

W przestrzeni między stawami znajduje się kilka noclegowych miejscówek, które zapewnią optymalną bazę wypadową: zarówno do parku rozrywki, jak i do świata natury. Chociażby namioty Zatoria Luxury Glamping gwarantują poranki pełne śpiewu ptaków z widokiem na stawy – oczywiście pełne zatorskiego karpia 😊

A może by tak rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady?

Czemu nie – szczególnie, że tu również dojedziecie pociągiem. Bezpośredni pociąg kursuje z Krakowa Głównego do Zagórza. Z Rzeszowa i Sanoka są także połączenia do Komańczy, Łupkowa i Ustrzyk Dolnych.

My polecamy  szczególnie ten ostatni kierunek. Linia kolejowa do Ustrzyk Dolnych prowadzi przez malowniczą dolinę rzeki Olszanicy, a z pociągu dobrze widać bieszczadzkie wzgórza. Przejazd na pełnej trasie z Sanoka do Ustrzyk trwa niecałe półtorej godziny. A Ustrzyki to idealna baza wypadowa – zarówno na górskie szlaki lub wyciągi narciarskie. W okolicy są również wąwozy i linie umocnień z czasów drugiej wojny światowej.

Warto zatrzymać się również w Uhercach Mineralnych – mniej więcej w połowie drogi między Sanokiem a Ustrzykami Dolnymi. To właśnie tutaj znajduje się Osada Dzika, położona zaledwie 3 minuty spacerem od stacji kolejowej. A dookoła: wszystko to, co potrzebne do udanego wypoczynku! Las pełen grzybów i górski potok, a dodatkowo również rezerwat przyrody zamieszkiwany przez bobry. W Uhercach znajdziecie też Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe – to okazja do aktywnego wypoczynku, która z pewnością przypadnie do gustu wszystkim fanom kolei 😊

Po jeszcze więcej podróżniczych inspiracji odsyłamy do serwisu Alohacamp.com – wyszukiwarki wyjątkowych i wyróżniających się miejsc noclegowych, które powstały w zgodzie z naturą.  Dostępne są tutaj setki domów, namiotów i campingów całej Polski. Wszystkie – starannie wyselekcjonowane przez autorów portalu i z gwarancją najwyższej jakości wypoczynku.

Niezależnie od tego, który kierunek wybieracie – pamiętajcie, że jadąc koleją na wakacje nie musicie już pamiętać o braniu ze sobą bagażu. Przypominamy o naszej usłudze Bambetle+, dzięki której przy zakupie biletu umożliwiamy nadanie kurierem Waszych walizek i toreb. Bagaże dojadą do celu wtedy, kiedy i Wy – na każdy adres na terenie całego kraju. Oznacza to udane wakacje, bez ciężarów i bez zmartwień 😊